istanbul escort
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
Home / Sağlıklı Yaşam / Beslenme / A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini nedir diye bir soru sorulduğunda vücudumuzda pek çok faydası olan bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. Vitaminler A grubunda olarak incelendiği zaman iki gruba ayrılırlar iki farklı A vitamini besinlerin içerisinde bulunur.

Peki bu  hangi besinlerde bulunur kısaca cevaplamak gerekirse birincisi hayvansal gıdalarda diğeri ise bitkisel gıdalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

A vitamini hangi besinlerde bulunur diye inceleyecek olursak ilk olarak karşımıza çıkacak olan hayvansal gıdalardan alınan “retinol”içeriğindeki A vitamini çıkmaktadır, diğer bir tür olan bitkisel besinlerde A vitaminleri ise başlangıçta “karotenoid” isimli bileşikler halinde meyve ve sebzeden içerisinde yer almaktadır vücudunda alıp işledikten sonra A vitamini haline gelmektedir.

A Vitamini Bulunan Besinler

 

A vitamini nelerde var:

diye araştırıldığında çoğu hayvansal gıdanın ve bitkisel gıdanın içerisinde doğal yapılarında A vitamini özü bulunmaktadır. A vitamini vücuda alındıktan sonra kemik yapısı, cilt yapısı, diş eti yapısı, diş yapısı, saç yapısı ve dokuların yapısında çok önemli noktalarda kullanılmaktadır.

Bunlar dışında daha çok göz sağlığı için A vitamini çok önemlidir gözlerimizin retina tabakasında yer alan pigmentlerin üretiminde kullanılan  vitamin vücuda alınmadan evvel retinol olarak yer alsa da vücuda alındıktan sonra işlenmektedir. Gözlerde kullanılan A vitamini sayesinde kişiler çok az ışıklı ortamda dahi görme yeteneğini kaybetmez ve her daim sağlıklı görür.

A vitamini eksikliği

A vitamini eksikliği yaşandığında belli başlı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Öncelikli olarak geceleri görme kabiliyetini kaybetme, dokuda dökülme, vücutta sürekli halsizlik, yorgunluk olması ve başta yüz olmak üzere vücudun belirli noktalarında sivilce oluşmaktadır.

Vücutta karaciğer organında depolanan  vitamin vücuda fazla alındığında veya eksik alındığında birtakım sorunlar doğal olarak baş göstermektedir.

Fazla miktarda alındığında zehir etkisi yaratmaktadır. Bu etki ile birlikte metabolizma genelinde, sinir sisteminde ve dalak organında hasarlar meydana gelebilmektedir.

A vitamini eksikliğinde ise çocuk yaşlardaki bireylerde ve ergenlik dönemindeki bireylerde boy uzaması süreçlerinin durmasına ve kilo alma çalışmalarının etkili bir şekilde sonlanmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında diş eti ve diş sağlığı da bozulacağı gibi gözyaşı miktarında da azalmalar meydana gelerek gözde kuruluk yaratır ve gözdeki parlaklıkta kısa bir süre sonra yok olmaya başlar.

Hangi besinlerde bulunur ?

A vitamini hangi besinlerde vardır diye araştırırsak öncelikle hayvansal gıdalar olarak bakacak olursak sığır eti, sığır ciğeri, kırmızı et, beyaz et, tavuk ciğeri, Balık karaciğeri, balık karaciğerinin yağlı, yağlı ete sahip balıklar, yoğurt, tam yağlı süt, yumurta, tereyağı, peynir ve kabuklu her türlü deniz ürünlerinde bol miktarda A vitamini bulunduğu bilinmektedir

 A vitamini hangi besinlerde bulunur

A vitamini bitkisel gıdalarda ise Mango, şeftali, kayısı, kuşburnu, kavun, kuru kayısı ve bal kabağında bol miktarda bulunmaktadır. Fakat en çok Havuçta sonrasında domates, pancar, pancar yaprağı, ıspanak, lahana, alg, brokoli tatlı patates ve şalgam da bulunur.

Bu saydığımız sebzeler içerisinde günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz domates, patates, havuç, ıspanak ve benzeri gibi sebzelerin içerisinde bulunan A vitaminleri karotenoid olarak geçtiğinden içeriği bozmamak adına mümkün olduğunca çiğ veya haşlanmış şekilde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo Vermek İçin 10 Yiyecek ve İçecek

İçindekiler1. Kahve kilo kaybı için en iyi kahvaltı içeceklerinden biridir2. Yeşil çay, kilo kaybı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz