Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi?

Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi?

Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi?

Konumuz dahilinde sizlere ağız kokusu neden oluşur ve ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi gibi merak edilen sorulara yanıtlar vereceğiz. Tüketilmek amacıyla ağza alınan besinlerin çiğnenerek yenmesi sonrasında oluşan gaz veya diş arasında sıkışan yiyeceklerin bir süre sonra fırçalanmama gibi durumlara bağlı olarak koku çıkarmaya başlaması ağız kokusunun başlıca temelleri olduğunu öncesinden söylemekte fayda var. Düzenli ağız bakımı ve diş fırçası kullanımında doğru bir ürün seçmek bunların başlıca dikkat edilesi maddeleri arasında yer alıyor. Diğer yandan bol su tüketimi yaparak bunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca alkol-sigara gibi zararlı içeceklerin de koku yapmakta olduğunu da unutmayın.

Ağız Kokusuna Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonu: Bakteri ve virüs gibi etkenler boğazın enfeksiyon geçirmesine neden olur. Genel olarak kış aylarında soğuk alma gibi durumlarda bu etkenler baş gösterebilmektedir. Yutkunmada zorluk çekmek, boğazda kızarıklık veya şişlik, kulakta ağrı, boğaz kuruluğu gibi durumlar başlıca etkin belirtiler arasında yer alıyor.

Diyabet: Doku iyileşmesini geciktiren bir hastalık olarak bilinen diyabet, aynı zamanda ağız içinde yara oluşumuna da sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ağızda çıkan yaralar sonucunda koku oluşumu medyana gelebilir. Ağızda çıkan yaralar diyabet hastalığında daha geç bir süreçle iyileşme durumu göstermektedir. Tükürük bir nevi ağız temizleyici görevini üstlenmekte, fakat diyabet hastalığında tükürüğün az olması bu gibi durumların önünü açabilmektedir.

Ağız Yaraları: Ağızdan koku gelmesinin sebeplerinden biri de ağız içerisinde oluşan yaralardır. Aft adıyla bilinen ağız yaraları oluşumlarının birden fazla nedeni bulunabiliyor. Aftın tedavi edilmemesi ile birlikte ağızda oluşan koku derecesi daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Diş Eti Enfeksiyonları ve Çürükler: Ağız kokusunun en büyük nedenlerinden biri de diş etinde oluşan enfeksiyonlar ve akabinde diş çürükleri olmaktadır. İnsanlar genel olarak dişlerin çürümesini bir nevi hastalık görmemektedirler. Bu yanlış bilinen bir kanıdır. Eğer dişlerde oluşan çürük zamanla yayılırsa en dibe inerek bu alanda iltihaplanma durumunu gerçekleştirebilirler. Bu nedenle diş sağlığınızı her daim ön planda tutmanız faydanıza olacaktır.

Ağız Kokusuna Neden Olan Diğer Hastalıklar Şu Şekildedir;

  • Reflü
  • Sinüzit
  • Laktoz İntoleransı
  • Kronik Bronşit

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek

İçindekilerBesinlerle Kanserle Mücadele EtmekKANSER İLE ŞAVAŞMAK Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek Kanserle mücadele etmek için çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz