Home / Kişisel Bakım / Ağız ve Diş Bakımı / Ağız ve Diş Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve Diş Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ağız ve diş sağlığı bir sorun oluşana kadar pek de önemini kavrayamadığımız konuların başında gelmektedir. Hayat boyu kullanabileceğimiz dişlere sahip olabilmek için ağız ve diş sağlığımıza özen göstermek önemlidir. Özellikle toplumla olan temaslarımız sırasında kokmayan ve güzel görünen bir ağız kişinin prestijini arttıracak önemli bir faktördür. Ağız ve diş bakımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken konu düzenli olarak doktor kontrolüne gitmektir. Bu kontroller esnasında yeni başlayan sorunları ilerlemeden hemen çözüme kavuşturabilecek ve diş sorunlarının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Aşağıda yer alan önlemleri aldığınız takdirde sağlıklı bir ağıza ve dişlere sahip olabilirsiniz.

DİŞLERİ DOĞRU FIRÇALAMAK

Ağız ve diş bakımı konusunda diğer önemli bir konuda dişleri doğru bir fırça yardımıyla, doğru teknikle fırçalamaktır. En uygun diş fırçası çeşidi fırça başı küçük ve orta sertlikte bir fırçadır. Diş macunu seçimi de ağız ve diş sağlığında oldukça önemlidir. Sürekli diş macunu markası değiştirmenin diş sağlığı açısından iyi olmadığı söylenmektedir. Bunun yanı sıra diş beyazlatıcı ürünler ve diş pastaları da diş minesini yıpratıcı etkiye sahip olduklarından günlük kullanımda kullanılmaları önerilmemektedir. Diş fırçalamaya başlarken fırçanın ıslatılmaması gerekmektedir ve diş macunu da sadece mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Yuvarlak hareketlerle fırçalanacak dişlerin önleri, arkaları ve en diplerine kadar fırçalama sağlanmalıdır. Ayrıca dişlerden sonra dilde fırçalanarak ağızdaki bakterilerin ölmelerinin sağlanması da önemlidir.

DİŞLERİN İÇİN KULLANILAN DİĞER TEMİZLEME ÜRÜNLERİ

Diş fırçalarının yeterli olmadığı kısımlara diş ipiyle müdahale edebilirsiniz. Ağız ve diş bakımında kullanılan diğer ürünler ağız gargaraları, ara yüz fırçaları, elektrikli diş ipleri ve elektrikli diş fırçaları, ağız duşları ve ağız spreyleridir. Kimyasal içerikli olmayan tamamen doğal uygulamalarla kullanabileceğiniz bu ürünlerle daha sağlıklı bir ağıza ve dişlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca aynı anda iki adet diş fırçasına sahip olmanızda tavsiyeler arasında yer almaktadır. Sabah ayrı fırçayla, akşam ayrı fırçayla dişlerinizi fırçaladığınızda diş fırçasının sertleşmesine ve kurumasına engel olursunuz. Bu uygulamaları yaparak ve düzenli bir diş fırçalamasıyla sağlıklı ağız ve dişlere sahip olabilirsiniz.

 

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Bebeklerin diş sağlığı için yararlı olan 4 besin

Yetişkin bireylerde görülen ağız ve diş sağlığı sorunlarınin büyük bir kısmının çocukluk ve bulu çağında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz