Home / Kişisel Bakım / Cilt Bakımı / Akne ve Sivilce Önlemek İçin 10 ipucu
Akne ve Sivilce Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akne ve Sivilce Önlemek İçin 10 ipucu

Akne ve Sivilce Nasıl Önlenir?

1. Yüzünüzü temiz tutun

Sahip olsun ya da olmasın akne , bu kirleri, ölü kaldırmak için günde iki kez yüzünüzü yıkamak önemlidir cilt Cildinizin yüzeyinden hücrelerin ve ekstra yağ. Günde iki defadan daha sık yıkamak mutlaka daha iyi değildir; iyiden daha çok zarar verebilir. Ilık, sıcak değil, su ve hafif bir yüz temizleyici kullanın. Sert bir sabun (deodorant vücut sabunu gibi) kullanmak, zaten iltihaplanmış cilde zarar verebilir ve daha fazla tahrişe neden olabilir.

Cildinizi sert bir bez, peeling eldiveni veya lif kabağı (kaba dokulu bir sünger) ile sertçe ovalamaktan kaçının. Yavaşça çok yumuşak bir bez veya ellerinizle yıkayın. Her zaman iyice durulayın ve sonra yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın. (Kirli havlular bakterilerin yaydığı için havluyu çamaşır sepetine atınız.) Ayrıca, yalnızca bir kez bez kullanın.

2. Cildinizi nemlendirin

Birçok akne ürünü cildi kurutan maddeler içerir, bu nedenle her zaman kuruluğu ve cilt soyulmasını en aza indiren bir nemlendirici kullanın. Etikette “komogenojik olmayan” ifadesini arayın, bu da sivilceye neden olmaması gerektiği anlamına gelir . Yağlı, kuru veya karma ciltler için nemlendiriciler vardır.

3. Önünüze gelen her kremi almayın

Bu akne ürünlerinin reçeteye ihtiyacı yoktur. Bunların çoğu, bakterileri engelleyen ve cildinizi kuruyan benzoil peroksit , salisilik asit , glikolik asit veya laktik asit gibi bileşenlere sahiptir . Kurutulmaya veya soyulmaya neden olabilirler, bu nedenle başlangıçta az miktarda başlayın. Sonra ne kadar kullandığınızı ve ne sıklıkla kullandığınızı ayarlayabilirsiniz. Başka bir seçenek, yeni bir OTC topikal retinoid jeldir (Differin% 0.1 jel). Gerçekten sivilce oluşmasını önlemek için çalışır. Hassas cildiniz varsa, bu ürünleri dikkatli kullanın.

4. Makyajı az miktarda kullanın

Bir koparma sırasında, temel, pudra veya allık giymekten kaçının. Makyaj yaparsanız, günün sonunda yıkayın. Mümkünse, boya ve kimyasal eklemeden yağsız kozmetik ürünleri seçin . Akneye neden olmaması gerektiği için “komogenik olmayan” olarak etiketlenmiş makyajı seçin. Satın almadan önce ürün etiketindeki içerik listesini okuyun.

5. Şampuan seçiminize dikkat edin

Senin üzerinde kokular, yağlar, pomatlar veya jeller kullanmaktan kaçının saç . Yüzünüze girerse, cildinizin gözeneklerini tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir. Nazik bir şampuan ve saç kremi kullanın. Yağlı saçlar yüzünüzdeki yağa eklenebilir, bu nedenle saçınızı sık sık yıkayın, özellikle de kırılıyorsanız. Uzun saç var mı Yüzünden uzak tut.

6. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Yüzünüze dokunmaktan veya yanağınızı veya çenenizi ellerinize dikmekten kaçının. Sadece bakterileri yaymakla kalmaz, iltihaplı yüz cildinizi tahriş edebilirsiniz. Enfeksiyon ve yara izlerine yol açabileceğinden asla parmaklarınızla sivilce toplamayın ya da çıkarmayın.

7. Güneşten uzak durun

Güneşin ultraviyole ışınları iltihabı ve kızarıklığı artırabilir ve iltihap sonrası hiperpigmentasyona (koyu renk bozulmasına) neden olabilir. Bazı akne ilaçları cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı, özellikle sabah 10:00 ile öğleden sonra 4:00 arasında sınırlayın ve uzun kollu bir gömlek, pantolon ve geniş kenarlı bir şapka gibi koruyucu giysiler giyin. Sivilceniz olsun veya olmasın, daima güneş ışığına maruz kalmadan en az 20 dakika önce% 6 çinko oksit veya daha yüksek ve SPF 30 veya daha yüksek bir geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulayın . Güneş kremi üzerinde “komedojenik olmayan” terimi arayın.yeni sivilceleri daha az muhtemel kılmak için etiket. Cildinize ne koyduğunuzu bilmek için ürün etiketindeki içerikleri okuyun.

8. Cildinizi besleyin

Uzmanların çoğu, çikolata gibi bazı gıdaların sivilce yapmama konusunda hemfikirdir . Yine de, yağlı yiyecekler ve abur cuburdan kaçınmak ve diyetinize daha fazla taze meyve, sebze ve kepekli tahıllar eklemek mantıklıdır . Süt ürünleri ve işlenmiş şekeri yüksek gıdalar sivilce tetikleyebilir. Bunlardan kaçının.

9. Günlük egzersiz yapın

Düzenli egzersiz , cildiniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuz için iyidir. Egzersiz yaparken, kıyafet giymekten veya cildinizi ovalayan ve tahrişe neden olabilecek egzersiz ekipmanı kullanmaktan kaçının . Egzersizden hemen sonra duş alın veya banyo yapın.

10. Stresten uzak dur

Bazı çalışmalar stresi sivilce veya sivilce şiddeti ile ilişkilendirir. Kendine stresli hissettiren şeyi sor. Ardından çözümler arayın.

Şüphe durumunda, sivilceyi önlemek veya durdurmak için daha fazla tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını görmek için bir dermatologla görüşün.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri Cilt yapısında bulunan gözenekler cildi dış etkenlerden korumak için yardımcı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz