istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Alkali Diyeti ile Zayıflayanlar

Alkali Diyeti ile Zayıflayanlar

Vücudunuzdaki pH seviyesini alkali diyeti ile değiştirmek sizi sağlıklı kılmakta büyük bir rol oynar mı? Faye Remedios biraz kimya dersi alıyor. Popüler olarak ‘The Body’ olarak bilinen Süpermodel Elle Macpherson, 54 yaşında, alkali bir vücuda sahip olmak için muhteşem görünümlerini garanti ediyor. O, bu yaşam tarzının coşkulu bir savunucusudur ki, Hollywood standartlarında bile çılgınca olan alkali bir durumda kalmasını sağlamak için pH dengesi idrar test cihazı kitini taşıyor. Ama o yalnız değil: Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston ve Victoria Beckham da inananlardır. Peki, bu trendin konusu ne? Gerçekten sana yardım ediyor mu? Ve bunu yaşamınıza nasıl dahil edersiniz? Alkali diyeti size açıklıyoruz. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Alkali Diyeti Nedir?

ozmetik hekim ve yazar Dr Jamuna Pai, bu eğilimin eski Hint bilgeliğinde temeli olduğunu söylüyor. “Dişlerini netoon ağacından datoon denilen bir sopayla fırçalamak eski bir pratikti. Bu datoon stick anti-bakteriyel özelliklere sahipti ve sadece bir kişinin ağız hijyeni korumasına yardımcı olmadı, aynı zamanda bağırsakları da temizledi. Dişlerini temizledikten sonra insanlar, asidik bir sisteme işaret eden, ‘ilik’ veya safra denilen sarı bir sıvıyı çıkarmak için ağızlarını çalkalarlar. Suyun rengi neredeyse beyaza dönene kadar durulamaya devam edecekti, bu da ideal bir asit-alkali dengesine sahip açık bir bağırsağın işareti idi. ”

PH değerini okumak

Bu oranın önemini açıklamak için, PSRI Hastanesi’nde çalışan diyetisyen Dr Debjani Banerjee’yi aldık: “pH, vücudunuzun sıvılarının ve dokularının asit-alkali oranının ölçümüdür. Bu oran dengesiz olduğunda – yani vücut ya çok asidik ya da çok alkalin – aşama, hızlandırılmış yaşlanma, demineralizasyon, yorgunluk, bozulmuş enzim aktivitesi, iltihaplanma ve organ hasarı gibi sorunların yanı sıra, hastalıkların tutulması için ayarlanmıştır. Alkalinite pH ölçeğinde ölçülür (pH veya hidrojenin potansiyeli, hidrojen iyonunun konsantrasyonunu ölçer) 1 ila 14 arasındadır. 7’den düşük bir pH, vücudunuzun asidik olduğu anlamına gelir. 7’den büyük bir pH, vücudunuzun alkalin olduğu anlamına gelir.

Ölçek Değerleri

PH ölçeğinde 7,1 ila 7,4 puan alırsanız, tam olarak vücudunuzun olması gereken yerdesiniz: Asitli olandan biraz daha fazla alkali. Dr. Pai, “Bu seviyede, vücudunuz, sizi genç ve sağlıklı tutacak antioksidanlar, yaşlanma karşıtı fito-besinler, temel mineraller ve vitaminlerle doludur” diyor. Temel olarak, alkali diyet, asit / alkali hastalık teorisine dayanır. “Yediğimiz yiyecekleri parçaladığımızda, asitli yiyecek içeriğinden oluşan ve“ kül ”adı verilen atık ürünlerden mahrum kalıyoruz. Alkali beslenme tablosu destekçileri çok fazla asidik külün bizi hastalıklara karşı savunmasız bıraktığına inanıyor ”diye ekliyor Dr. Banerjee. Asidoz, vücudun toksinleri ortadan kaldıramadığı ve bir çok kronik sağlık sorunuyla sonuçlandığı zamandır. Diyetisyen Kanchan Patwardhan şöyle diyor: “Çok asidik bir durumda olan bir vücut, kalsiyum veya magnezyum gibi besinleri kemiklerden çekerek dengeyi arayacaktır. Bu sizi osteoporoza eğilimli hale getirir ve cildinizi soluklaştırır, saçınızı kurutur ve tırnaklarınızı kırılgan yapar. ”

Alkali bir diyete gitmek aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirebilir ve sağlıksız, rafine, paketlenmiş yiyeceklerden kaçındığınız ve doğal, sağlıklı, taze yiyecekleri tercih ettiğiniz için hastalıklarınızı uzak tutar. Böylece, daha az sodyum ve yağ yerken kalp sağlığınız düzelir, trans yağlar yerine sağlıklı yağlar yersiniz ve cildiniz ve saçınız da yaptığınız diyet değişiklikleri nedeniyle iyileşme gösterir. Açıkçası, sonuçlar gece boyunca gösterilmez, bu yüzden işlerin nasıl göründüğünü görmek için en az 15 gün boyunca diyet ile devam edin.

Denge Sürdürmek

Bu diyetin savunucuları olmasına rağmen, herhangi bir diyette olduğu gibi ve uzmanlar dikkatli davranmayı tavsiye eder. PH diyetini tamamen ortadan kaldıran bir düşünce okulu var ve vücudumuzun bu dengeyi sürdürmek için fazladan bir şey yapmak zorunda kalmadan tasarlandığına inanıyor. Bundan başka, hangi yiyeceklerin asitli ve hangilerinin alkali olduğunu bilmek de kafa karıştırıcıdır. Örneğin, limonlar doğada asidiktir ancak vücut tarafından nasıl metabolize edildiklerine bağlı olarak yenildiğinde alkali hale gelirler. Sonra, aşırıya kaçmanın ve fazla alkalinleşmenin bir yönü var. Bu, pH seviyelerinin 7,50 seviyesine yükselmesine neden olur ve bu da alkaloz denilen bir duruma neden olur. Bu sinirlilik, sinirlilik ve kas spazmlarına yol açabilecek nörolojik aşırı duyarlılığa neden olur.

Limon

Anahtar, her zaman olduğu gibi ölçülü olarak yatıyor. Dr. Banerjee, “pH seviyelerinizi alkalin hale getirmek için yalnızca alkalin yiyecekleri yemek gerekmez; diyetin belirli bir yüzdesi asitli olabilir, ancak meyveler gibi nötr bütün yiyecekleri doldurmak en iyisidir. Yiyeceklerin kanınızın pH seviyesini gerçekten değiştirip değiştiremeyeceği ve bu nedenle vücudunuzun belirli hastalıkları tedavi etme şeklini değiştirip değiştiremeyeceği konusunda çok fazla tartışma var. Günün sonunda, (bu diyetin etkinliği) basitçe daha iyi yemek ve sağlıksız yiyecekleri diyetinizden kesmekle ilgili olabilir. ”

Temel olarak, işlenmiş hurdayı sınırlarken, meyve, sebze ve bitkisel gıdaların yüksek tüketimini teşvik eden herhangi bir diyet iyi bir fikirdir. Asit-alkali tartışmasının yaptığı gibi, ne yediğinizi ve genel refahınızı nasıl etkilediğini değerlendirmenize yardımcı olur. Ve bunun stoklarını almak için hiçbir zaman kötü bir zaman yoktur.

Gıda

Ayrıca, bu alkali diyeti birçok yiyecek ve yiyecek grubunu kısıtladığından, uzun süre devam etmesi zordur. Çok fazla diyet değişikliği yapmak zorunda olmadıkları için vejeteryan veya vegan olanlar için kolaydır, ancak eğer et yiyen biriyseniz ve pilavınızı ve ekmeğinizi yemeden kalamazsanız, bunun için biraz çaba göstermeniz gerekecektir.

 

Alkali diyeti yapanlar bu sağlıklı gıdalara yüklenin:

Kavunlar
Bambu sürgünleri
Hindistan Cevizi suyu
Guava
Çilek
Badem
Kestane
Tofu

Asit-alkalin seviyenizi kontrol etmek istiyorsanız, yerel eczanenize gidin ve bir paket pH test çubuğu alın. . Bunları tükürüğünüze veya idrarınıza batırın. “PH seviyelerinizi gün boyunca sık sık test edebilirsiniz, ancak bunu yapmak için en iyi zaman her sabah aynı saattir. Hedef sabah pH’ınızı 6.5 ile 7.5 arasında tutmak ”diyor Dr Banerjee. Sabahları bir şey yemeden veya içmeden önce kendinizi sınayın ya da bir saatten önce veya bir saat sonra iki saat bekleyin.
Bu, vücudunuzun gerçek asit-alkali seviyesini anlamanıza yardımcı olacak ve daha sonra buna göre bir diyet planlayabilirsiniz. Sizin için bir diyet tablosu hazırlayan ve ilerlemenizi izleyen ve buna göre değişiklikler yapan bir beslenme uzmanına danışmak en iyisidir. Vücudunuzu gerçekten bilmeden bir diyeti takip etmek, iyiden daha çok zarar verebilir.

Alkali Oluşturucu Gıdalar

Alkali oluşturucu gıdalarda yüksek bir diyet yemenin, vücudumuzun detoksifikasyon mekanizmasındaki baskıyı azaltarak sağlık ve zindeliği arttırdığı söylenir. Pai, kanser gibi hastalıkların yayılmasını önleyebileceğinize ve sisteminizi alkalize ederek yaşlanma ile mücadele yeteneğinizi artıracağınıza inanıyor. Önerilen diyet, meyvelerin, sebzelerin ve sağlıklı bitki bazlı yiyeceklerin ve bol miktarda su tüketimini teşvik eder. Alkali su içerek zayıflayanların sayısı oldukça fazladır. Stres, sigara, kafein, şeker, rafine un ve etler tamamen no-no’dur.

Kahve

“Taze yeşil meyve suları klorofil ve antioksidanlar açısından zengin ve besleyici madde yoğunluğu var” diyor bütüncül sağlık uzmanı Mickey Mehta. Dr Pai, diyetinizi tamamen elden geçirmek yerine, sadece yapmak zor değil, aynı zamanda karşı-üretken olabilen, kademeli olarak değişiklik getirmeyi öneriyor.

 

Alkali bir diyet takip başlamak için ipuçları:
Gıda

Bu alkali diyeti tek seferde gitmek zor olduğu için, birdenbire küçük diyet değişiklikleri yapmanız en sonunda oraya gitmenize yardımcı olabilir. İşte kullanışlı olabilecek bazı ipuçları.

Kızartılmış, haşlanmış, buğulama veya fırında tavada kızartın.

Süt kolay gidin. Süt asit oluşturucudur, bu nedenle sebzeler gibi alkalize edici gıdalarla dengelenmesi gerekir.
İşlenmiş ve kırmızı etleri azaltın.

Kötü yağlardan (trans, hidrojenlenmiş ve doymuş yağlar) uzak tutun ve ceviz, badem gibi bazı fındıklarda bulunan mısır, zeytin ve ayçiçeği gibi yağlarda bulunan tekli doymamış ve omega-3 ve omega-6 yağlarını yiyin.

İşlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerden ve koruyucu ve katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçının.

Alkol alımınızı sınırlandırın. Evet, buna şarap da dahildir.

Tabağınızı, meyveler, mango, papaya, havuç, balkabağı, domates, ıspanak, brokoli, limon, tatlı patates, pancar ve buğday çimi gibi renkli meyveler ve sebzeler şeklinde antioksidanlarla doldurun. Bol bol sebze suyu için.

Dışarıda yemek yerken kaçınmanız gerekenler

 

Sık sık yemek yemeniz ve alkali diyeti başlamanız durumunda, çoğu restoran vejetaryen veya vegan seçenekleri sunduğundan, yönetebilir ve devam edebilirsiniz. Vinaigrette veya limon suyu gibi hafif soslu bir salata tercih edebilirsiniz. Ayrıca pişmiş yemekler sipariş edebilirsiniz. Çorbalar, yemek yerken alabileceğiniz harika bir katkıdır, ancak kremalı çorbalar yerine daha hafif ve sağlıklı olduklarından daha temiz bir seçim yapın. Bir şeyler içmek istiyorsanız, meyve yerine sebze sularını tercih edebilirsiniz. Personelden şeker eklememesini isteyin. Ya da sadece limon suyu ya da hindistan cevizi suyunu alın. Bu diyette sınırlandırılmış olduğu için alkolden uzak durun, ama aldatıcı bir günde bir bardak ya da iki şarabı tercih edebilirsiniz. Bu diyette kısıtlı olan buğdaydan arındırılmış glütensiz seçenekler isteyin. Ayrıca sabah glutensiz ekmeği de alıyorsunuz, eğer sabah ekmeğiniz olmadan yapamıyorsanız.

Egzersiz

Bu diyette egzersiz yaparken Dhvani, oksijen üreten ve yemeğin alkalize edici etkisine yardımcı olan kardiyo ile devam etmenizi önerir. yoga , meditasyon ve açık hava egzersizleri de bu diyet ile iyi çalışır. Birçok ünlü kişi Pilates ana arabasında ve bu antrenmanın faydalarına yemin ediyor. Sahip olabileceğiniz tek kısıtlama, evdeki tüm egzersizleri yapamayacağınızdır, bu nedenle ekipmanı doğru şekilde kullanma konusunda size rehberlik edebilecek bir eğitmen ile birlikte bu egzersiz tarzını sunan bir stüdyo bulmak zorunda kalacaksınız.

Sonuç

Vücudunuzu sağlıklı ve çevik tutmanın en iyi yolu, doğru beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın bir karışımı olsa da, vücudunuza uygun olanı yemek için de hayati öneme sahiptir. çoğu zaman, onlar için işe yarayıp yaramadığını, bizim için de aynı etkiyi yaratacağını düşünerek ünlülerin onayladığı eğilimleri kör bir şekilde takip ediyoruz. Ancak diyet planlarının uzmanlar tarafından dikkatle izlendiğini ve sağlıklarına, yaşlarına ve yaşam tarzlarına göre yapılandırıldığını anlamadık. Bu yüzden, sadece popüler olduğu için bir diyet yapmayın, alkali beslenme zararları olabilir bu nedenle vücudunuz için doğru olan konusunda size yardımcı olabilecek bir doktora ve diyetisyene danışın.

** Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır; daha fazla tavsiye için beslenme uzmanınıza danışın.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz