Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Alzheimer riskini arttıran faktörler ve hastalıktan korunma yöntemleri

Alzheimer riskini arttıran faktörler ve hastalıktan korunma yöntemleri

Alzheimer riskini arttıran faktörler ve hastalıktan korunma yöntemleri

Alzheimer hastalığı genellikle sebebi tam olarak bilinmeyen 60 yaş ve üstü kişilerde beyin dokusunun bozulmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyin dokusunun bozulması neticesinde sosyal ve zihinsel yeteneklerin gerçekleştirilmesinde zorluk çeken kişileri kapsamaktadır. Şiddetli bir kayıp derecesini ortaya çıkaran bu rahatsızlık yaşlılığa bağlı değil, tamamen anormal beyin süreçlerinin bir oluşumunu ortaya koymaktadır.

Alzheimer Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Aile Geçmişi: Risk faktörünü arttıran sebeplerden biri aile geçmişidir. Aile içerisinde bu hastalığa sahip olan biri veya birileri var ise kişinin hastalığa yatkınlığı daha yüksektir. Genetik bir durum olan bu aksam kişinin Alzheimer üzerindeki riskini daha yüksek tutmaktadır.

Yaş: Her ne kadar konumuzun başında yaşlılığa dayalı bir hastalık olmadığını belirtsek de genel olarak 65 yaş ve üstü olanlarda risk faktörü daha yüksektir. Bu duruma bağlı olarak her 5 yaşta bir bu risk oranı iki katına yükselmektedir. Kişinin 85 yaşına gelmesiyle birlikte bu durum %50 daha yüksek bir risk durumunu ortaya koymaktadır.

Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri

  • Genç yaşlardayken dil yeteneğinizi sürekli olarak geliştirmek Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi önler.
  • Boş vakitlerinizde sürekli şiirler, hikayeler ve çeşitli size özel yazılar yazın. Ayrıca sıklıkla bulmaca çözmek ve satranç gibi oyunlar oynamak zihninizi kuvvetli tutacağından ötürü bunlara yönelmelisiniz.
  • Sağlıklı beslenmek, evet yanlış duymadınız. Sağlıklı beslenmek Alzheimer hastalığının önüne geçen önemli bir etki durumudur. Özellikle de hayvansal yağlar içeren yiyecek veya içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.
  • Endorfin hormonunun sürekli olarak salgılanması insanı mutlu eden faktördür. Kasların daha iyi çalışmasını sağladığı gibi aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçmektedir. Bunun için sürekli olarak egzersiz yapmanız sizi Alzheimer hastalığından uzak tutacaktır.
  • Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, sigara ve şişmanlık gibi durumlar Alzheimer hastalığı riskini arttıran niteliklerdir. Bu nedenle özellikle de kolesterolünüze dikkat etmeniz gerekiyor. Kolesterolünüz 200’ün altında ise sağlıklı bir birey olarak yaşamınıza devam ediyorsunuz demektir. Eğer 130’un altında ise kötü, iyi kolesterol derecesi ise 50’in üzerinde olması gerekmektedir.

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Duştan Çıkıp Hızlıca Yapabileceğiniz Saç Modelleri

İçindekilerDUŞTAN ÇIKIP HIZLICA YAPABİLECEĞİNİZ SAÇ MODELLERİDUŞ SONRASI HIZLICA YAPABİLECEĞİNİZ SAÇ MODELLERİ DUŞTAN ÇIKIP HIZLICA YAPABİLECEĞİNİZ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz