istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Aşırı Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Stres her anlamda insan vücudunu ve ruhsal olarak temel yapıyı derinden sarsan bir tür rahatsızlık derecesini kapsıyor. Nitekim birçok psikiyatrist yaptığı incelemeler neticesinde insanların sadece bu duruma yönelik olarak gergin olmaları ve beraberin hastalıkların getirildiği kanısını da ortaya koymuştur. Yine üzerinde durularak doktorlar tarafından açıklanan durum ise; Stresin insan vücudu veya zihnine dışarı yollardan veya içeriden gelmekte olan bir uyarı tepkisi olduğu söylemidir. Bu duruma yönelik soğuk veya aşırı sıcağa bağlı kötü hava koşulları, ağır çalışma ve ekonomik sorunlar, fiziksel hastalıklar, aşırı kalabalık ortamlar ve aile içi çatışmalar gibi daha birçok farklı sebepten ötürü stres durumu aşırıya kaçabiliyor. Stres durumu bir takım hastalıklara da davetiye çıkarıyor, işte o hastalıklar bunlar;

Aşırı Stresin Ortaya Çıkardığı Hastalıklar Nelerdir?

  • Stresli durumlar kişide baş ağrılarını en sık gösteren etkilerdir. Özellikle de gerilim tipi baş ağrıları başta olmak üzere migren ve sinüzit gibi durumlar da strese yönelik azmaktadır.
  • Mide sorunları strese bağlı olarak gelişen bir durumdur. Reflü, mide ülseri ve benzeri hazımsızlıklar baş gösterebilmektedir.
  • Stresin yol açtığı hastalıkların içerisinde bağırsak sorunları da cereyan etmektedir. İshal, irritabl kolon sendromu, şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi sorunlar başlıca nedenler kapsamında yer alıyor.
  • Stres durumunda göz seğirmesi en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor.
  • Sürekli artan ve geçmeyen boyun ağrıları, fibromiyalji, bel ağrıları ve vücutta sertlik durumu en sık görülen vakalar içerisinde bulunuyor.
  • Kurdeşen, egzama, saçkıran ve benzeri vücuda yönelik cilt hastalıkları aşırı stresten oluşan rahatsızlıklar kapsamında bulunuyor.
  • Aşırı stresin en önemli hastalıkları arasında ruhsal problemi ortaya çıkaran sorunlar olmaktadır. Kaygı bozuklukları, depresyon ve panik bozukluk gibi önemli sayılabilecek ruhsal sorunlar aşırı stresten meydana gelen vakaları taşımaktadır.
  • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı de strese bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları kapsıyor.
  • Kalp krizi çoğunlukla aşırı stresten meydana gelen ölümcül rahatsızlıkları kapsamaktadır. Öte yandan hipertansiyon durumlar da stresin ortaya çıkardığı hastalıklar arasında yer edinmektedir.
Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Vitamin Eksikliği Belirtileri

İçindekilerVitamin Eksikliği Belirtileri TablosuVitaminlerA vitamini (Retinol)B1 Vitamini (Tiamin)B2 Vitamini (Riboflavin)B3 Vitamini (Niasin)B5 Vitamini (Pantotenik asit)B6 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz