Home / Diğer Bilgiler / Pratik Bilgiler / Aşırı uyumanın Nedenleri ve Etkileri

Aşırı uyumanın Nedenleri ve Etkileri

Uyku sıhhat için gereklidir fakat fazla uyumak ise diyabet, kalp rahatsızlığı ve ölüm riskini artıran bir tıbbi soruna yol açabilir. bununla birlikte fazla uyumak depresyon ve düşük sosyoekonomik düzeyle de ilgili bir durumdur. örnek olarak araştırmalara göre sosyoekonomik düzeyi düşük insanlar daha çok uyuma eğiliminde olup, sağlık ve bakım konularında daha az dikkat göstermektedirler.

İnsanlar neden çok uyurlar ?

1. Aşırı derecede uyumak ( hipersomnia ) gerçekte tıbbi bir sorundur. Bu derdi yaşayan bireyler gün içinde devamlı uykusuzluk çekerler. Bu kişiler gece uykularını da çok fazla uzun süre ile uyurlar. Hipersomnialı kişiler anksiyete sorunları, enerji düşüklüğü ve bellek sorunları yaşayabilirler.

2. Obstruktif uyku apnesi gece uykusunda anlık olarak solunum durmasına sebep olan bir sorundur. Bu da bireyin yeterli kalitede ve derecede uyku uyumasına engel olabilmekte ve sonuçta uyku ihtiyacını artırabilir. Bu hal insanın normal uyku döngüsünü bozar. Dolayısıyla uyku apnesi bir sebep olarak kabul eidlir.

3. Elbette ki aşırı uyuyan herkes için de bir sorun olduğunu söylemek mümkün değildir. mesela bireyin aldığı bazı ilaçlar ya da alkol tüketimi de çok uyumaya sebep olabilmektedir. Depresyon derdi varsa bu sıkıntı da çok fazla uyumaya sebep olabilir. Depresyon sorunu çözüldüğü zaman çok uyuma ihtiyacı da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
4. Çok fazla uyumanın bir nedeni narkolepsi sorunu olabilmektedir. Narkolepsi sorununda beyin uyku ve uyanma arasındaki döngüyü iyi düzeleyememektir. Bu durumun nednei tam şekilde bilinmemektedir. Narkolepsi olan bireyler gün arasında birden uyguya geçebilirler. Bu sorunda bağışıklık sisteminin beyindeki uyku ve uyanma döngüsünü düzenleyen hücrelere yanlışlıkla saldırıya geçmesinin de mümkün bir neden olduğu düşünülmektedir.
5. Aşırı çok uyumanın altında yatan sorun kronik bitkinlik sendromu olabilmekte. kimi kişiler yeterince dinlenseler bile menfaatlerini devamlı bıkkın ve yorgun hissederler. Kronik bitkinlik sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. lakin viral bir enfeksiyonun ve ya biyolojik şekilde stres yaşamanın bunda etkili olabileceği düşünülmektedir.
6. Bireyin bazı sağlıksız alışkanıkları da çok fazla uyumasına sebep olabilmekte. örneğin yasak madde, alkol kullanması misal olarak verilebilir. Bu maddeler bireyin uyku kalitesini bozar, gece düzenli uyumasını engeller ve gün içinde sürekli uykulu hissetmesine neden olur.

Ne kadar uyumalı?

Uyku miktarı elbette ki kişiden insana değişebilir. Bunda kişinin yaşı, aktivite düzeyi, hayat türü alışkanlıklarının etkisi bulunur. kişi stresli ve hasta olduğu senelerde uyku ihtiyacı daha da artar. ama normal şartlarda bir kişinin ortalama gece uykusunu 7 – 8 saat civarında uyuması tavsiye ediliyor. Bu sürenin fazlası türlü sıhhat sorunlarına yol açabilir. ayrıca bilindiği benzeri bu ortalama süreden çok daha az uyumak da sorunlara yol açabilmektedir.

Aşırı uyumak hangi sorunlara yol açar?

1. Çok fazla uyumak ve çok aşırı az uyumak insanda diyabet riskini arttırdı.

2. Çok uyumak ya da çok aşırı az uyumak obezite riskini artırır. örnek olarak bu konu hakkında yapılan bir araştırmada gece uykusunu 9 – on saat uyuyan insanlarda obezite riski ! daha yüksek bulunmuştur.

3. Çok fazla uyumak kafa ağrılarına da neden olur. çünkü fazla uyumak beyindeki sinir ileticileri üstünde etkili şekilde kafa ağrılarını tetiklediği düşünülmektedir.

4. Çok aşırı uyumak sırt ağrılarına sebep olabilir.

5. Fazla uyumak depresyon riskini artırabileceği bu gibi mevcut olan depresyon sorununu daha da kötüleştirebilir.

6. Aşırı fazla uyuyan insanda koroner kap hastalığı riski önemli düzeyde artabilir.

7. Aşırı fazla uyumanın tüm bu menfi etkileri göz ününe alındığında çok uyumak yaşam süresini kısaltan bir etkin olarak görülmektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz