istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir yanılgıdır, ancak gerçekte ciddi bir psikolojik bozukluktur. Zamanında ele alınmazsa ölümcül olabilir. Bir yeme bozukluğu, bir kişinin yeme davranışındaki ciddi rahatsızlıklarla ve bununla ilgili düşünce ve duygularla ilişkilidir. Dahası, son zamanlarda yapılan bir araştırma, çok yemenin sağlıkla ilgili ciddi sorunlara bile neden olabileceğini ortaya koydu.

Yeme Bozukluğu ile ilgili çalışma

Araştırmalar, dünya genelinde çok sayıda kadının bir tür yeme bozukluğu sorunundan muzdarip olduğunu göstermektedir. Tüm yeme bozukluklarının en yaygın olanı anoreksiya nervoza (insanların enerji alımlarını sınırlamalarından dolayı düşük ağırlıkta oldukları yerler) ve bulimia nervoza (tekrarlayan yeme davranışları ve ardından telafi edici davranışlar) ve tıkanıklık yeme rahatsızlıklarıdır. Ancak, bir insanın yeme düzeninin etkilenebileceği sayısız yol vardır ve çoğunlukla başkaları tarafından görülmez.
Herhangi bir şekilde, yeme bozukluğu her zaman ciddi sağlık etkilerine sahiptir. Uluslararası Yeme Bozuklukları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Binge Yeme Bozukluğu (BED) ile diğer önemli hastalıklar arasında endişe verici bir bağlantı var. Aşırı yeme, bir insanın sık sık büyük miktarda yiyecek tükettiği ve bunlardan kendilerini alıkoyamayacağı ciddi bir yeme bozukluğudur.
Bu çalışmada, araştırmacılar BED’li kişilerin de başka hastalık türlerinin olup olmadığını bulmaya çalıştılar. İsveç ulusal yeme bozukluğu kliniğinden bilgi toplandıktan sonra, BED tanısı alan kişilerin hipertiroidizm veya polikistik over sendromu gibi endokrin bir hastalık geliştirme şansının 2,5 kat daha fazla olduğu fark edildi. Kardiyak aritmi veya hipertansiyon gibi dolaşım hastalıklarından muzdarip olma ihtimalleri 1,9 kat daha fazladır.

Yeme Bozukluğunun Zararları

Endokrin bozukluğu tiroid ve yumurtalıkları etkiler, ancak ayrıca hipofiz ve adrenal bezlerde sorunlara neden olabilir, dolaşım hastalıkları kalbi etkiler ve hatta kalp krizlerine yol açabilir. Bununla birlikte, araştırmacılar, çok yemenin neden bu ciddi sağlık koşullarıyla bağlantılı olduğunu henüz açıklamamıştır. Ancak yeme bozukluğunun vücuda ve genel sağlığa zarar verdiği kanıtlanmıştır. Sonuç olarak bu yönde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çok yemenin sağlık için iyi olmadığı inkar edilemez. BED, herhangi bir yaş grubundaki insanları etkileyebilir. Bu yüzden belirtileri şiddetli olmadan kontrol etmek daha iyidir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Diyetinize süt eklemeli misiniz?

İçindekilerSütün YaralarıSüt ve kilo kaybıSüt ve kilo alımı Süt, büyük bir kalsiyum ve protein kaynağıdır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz