Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Bazı Süper Besinlerin Sağlığa Yararları

Bazı Süper Besinlerin Sağlığa Yararları

Bizi  güvende tutan süper yiyecek diyebileceğimiz bazı yiyeceklerimiz var. Besinlerle doludurlar ve vücudumuza daha az miktarda daha fazla besin sağlarlar, böylece beslenmemize katılmaları çok önemlidir. Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olurlar ve birçok sağlık yararına sahiptirler. Evet, başka bir deyişle, süper gıdalar bizim için süper kahramanlar gibidir. Diyetimize dahil etmemiz gereken bazı önemli süper yiyecekleri öğrenmeye çalışalım. Bunlar sadece vücudunuza fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda cildinizi genç ve organlarınızı sağlıklı tutmaya da yardımcı olacaktır.

Yeşil Çayın Sağlığa Yararları

Yeşil çay, stresi yenmeye yardımcı olan, kilo vermeye yardımcı olan ve aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşarak vücudunuzu sağlıklı tutan düşük kalorili bir içecektir. Bazı şüpheciler, bu çayın yararlarıyla ilgili şüpheleri olabilir, ancak gerçek şu ki, sahip olduğunuz şüpheniz ne olursa olsun, çayın yararları için bilindiği gerçeği değiştirmemektedir. Yeşil çay, vücudumuzun dışında ve içinde sonuçlarını gösterir. Cildinizin parıltısını almasına yardımcı olan antioksidanlar ile doludur ve aynı zamanda bağışıklığınızı da artırır. Yeşil çaydaki kateşinler, işlenmediği için diğer çaylardan daha fazla miktarda tutulur. Antioksidanların ana kaynağı bu kateşinlerdir. Düzenli olarak yeşil çay içmek kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kan akışını kolaylaştırır. Bu şekilde, hipertansiyon gibi kalp ile ilgili hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Çay kalp üzerindeki yükü hafifletirken, beyni ayakta tutar ve çalışır halde tutar. Yeşil çay sizin kendinizi zinde hissetmenizi sağlar.

Yulaf Ezmesinin Sağlığa Yararları

Bunu kahvaltıda yemiyorsanız, normal kahvaltı menünüzde bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir. Kötü kolesterolü azaltan, sindirime yardımcı olan ve metabolizmayı iyileştiren bir gıda maddesi sabah tüketilmelidir. Yulaf hem çözünür hem de çözünmeyen lifler içerir; Bağırsaklarınızı sağlıklı tutmaya çalışırlar ve bağırsak sağlığınız için harikadırlar. Sadece vücuda yeterli miktarda protein sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda sizi daha uzun süre tok tutarlar, böylece uzun saatler açlık hissetmezsiniz. Yulafın içinde beta-glukan adı verilen özel bir lif var. Bazı çalışmalar, bu lifin vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmekle bağlantılı olduğunu ve cildin kırışıksız kalmasını sağlamak ve yaşlanma belirtilerini bastırmak için iyi olduğunu göstermektedir. Bu da günlük diyetinizin bir parçası olması gereken bir süper gıda olmasını sağlar.

Somonun Sağlığa Yararları

Bu balıktan söz etmeden süper yiyeceklerin bir listesi kesinlikle eksik olacaktır. Somon protein ve esansiyel omega-3 yağ asitleri ile doludur. Günlük tükettiğiniz somon balığı, vücudunuzun yağ asidi ihtiyacını karşılayacaktır. Bunlar, kanserli oluşumları önlemeye yardımcı olduklarından önemlidir. Ayrıca, kemikleri sağlam ve sağlıklı yaparlar ve osteoporoz ve diğer kemik zayıflatıcı hastalıkları uzak tutmaktadır. Kemiklere yardımcı olmalarının bir başka yolu da iltihabı azaltmaktır. Vücuttaki iltihap ‘kemik emilimine’ neden olur, bu da kemik dokusunun kötüleştiği anlamına gelir. Yağ asitleri de cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yüzden bu süper yiyecekleri diyetinize dahil edin ve faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketin. Vücudunuza herhangi bir bakteri girmesini önlemek için tüketmeden önce iyice piştiğinizden emin olun.

Yumurtanın Sağlığa Yararları

Nispeten daha ucuz bir protein ve omega-3 yağ asitleri kaynağı olan yumurta, vücudunuzun sağlıklı çalışması için gerekli tüm besinleri içerir. Yumurta ilk önce gözler için çok iyidir. Gözü katarakt ve maküler dejenerasyon gibi durumlara karşı koruyan Lutein ve Zeaksantin olarak bilinen iki antioksidan vardır. Ve yulaf ezmesi gibi, yumurta da sizi daha uzun süre tok tutar. Yumurta tüketimine bağlı kalp krizi riskini artıran yaygın bir efsane vardır, ancak bu iddiayı desteklemek için yapılan çalışmalar varsa, alternatif olarak yumurtaların kötü kolesterolü iyi hale getirdiğini iddia eden çalışmalar da vardır. Dolayısıyla, sonuç olarak ölçülü alınan yumurtalar günlük beslenme ihtiyaçlarınızın tümünü karşılayabilir. Birçok beslenme uzmanı, günde bir yumurta yemeyi ve daha fazla yememeyi önerir. özellikle yumurta sarısını da yiyorsanız. Çoğu spor tutkunu, birkaç yumurtadan sadece yumurta beyazı  yemeyi ve kolesterolü bu şekilde kontrol altında tutmayı tercih eder.

Bademin Sağlığa Yararları

Çoğunlukla “fındık kralı” olarak adlandırılan bademler, hepimizin bildiği gibi, kalori başına yüksek miktarda besin konsantrasyonu vaat eden en kolay erişilebilir fındıklardır. E vitaminin en zengin kaynaklarından biri olan bademleri yemek, E vitamini ihtiyacımızı karşılar ve bu çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır, ancak çoğunlukla cildiniz üzerinde harikalar yaratır ve döküntü ve iltihaplanma gibi cilt koşullarını azaltır. E Vitamini ciltte yaşa bağlı belirtileri azaltır. Badem tüketmenin en iyi yolu, bir gece boyunca suya batırmak ve sonra ertesi sabah taze yemektir. Bu, yağlar sindirime yardımcı olan enzim lipazın salınmasına yardımcı olur. Bademin, cildinizi genç tutmasının  ardındaki sır olan fantastik bir antioksidan kaynağıdır. Badem, bütün kuruyemişler gibi düşük karbonhidrat içeriğine sahiptir ancak lif bakımından zengindir, protein ve sağlıklı yağlardır. Bu yüzden özellikle diyabet hastası olanlar için harikalar. Magnezyum genellikle metabolik sistemin düzgün çalışması için gereklidir. Kilo verme diyet programınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, çizelgeye bir kaç tane badem ekleyin, kilo vermeyi hızlandırmanın iyi bir yoludur.

Ispanağın Sağlığa Yararları

Vitaminlerle (A, E, D ve K) doldurulması kemiklerin sağlığını bozulmadan korumaya yardımcı olur. Ispanaktaki vitaminler bağışıklığımızı geliştirir ve cildin genç bir parıltı ile sağlıklı görünmesini sağlar. Bir bardak ıspanak genellikle günlük kalsiyum ihtiyacımızı yerine getirir. Ancak gevrek yapraklı diyet için kendinizi tedavi ederken dikkatli olun. Düzgün yıkanmazsa ıspanak, E coli gibi bakterilere ev sahipliği yapabilir. Bunlar yutulabilir ve dahili olarak sorun yaratabilir. Bu yüzden onu tüketmenin en iyi yolu, onu sebzelerdeki mikrobiyal mevcudiyet olasılığını ortadan kaldıracak şekilde pişirmektir. Ispanak harika bir demir kaynağıdır ve tırnakları ve saçı sağlıklı ve beslenmiş tutar. Bu yüzden günlük diyetinize çorba ve sıcak salata şeklinde ekleyin.

Kabağın Sağlığa Yararları

Bunu gerçekten bu listede beklemiyordun, değil mi? Kuyu kabakları, diyet yararları söz konusu olduğunda hafife alınmaktadır. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan, yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olan ve cildimizin genel sağlığı için iyi olan düşük yağlı bir besindir. Balkabakları ayrıca, sadece renklerini vermekle kalmayıp aynı zamanda vücudumuzun hücrelerini korumaya yardımcı olan bol miktarda karotenoid içerir. Vücudumuz için mükemmel lif kaynaklarıdır. Yine tüm lifli gıda maddeleri gibi, midenizin sağlığını ve işleyişini korumada yardımcı olurlar ve ayrıca sizi daha uzun süre tok hissettirerek açlıkla savaşırlar. Gerçekte de ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacak ve hatta uyku indükleyici olarak çalışacak şekilde büyülüdürler. İçlerinde tripopan denilen ve yenildiğinde vücuda daha fazla serotonin yapması için işaret eden bir amino asidi vardır. Bu serotonin, genellikle sizi gevşetip rahatlamanızı sağlayan “iyi hissetme” hormonu adı verilen bir nörotransmiterdir. Bu, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur, bu sizin genel sağlığınız için harikalar yaratabilir.

Yaban mersininin Sağlığa Yararları

Egzotik bir renkle kutsanmış bu meyveler morumsu bir renk tonu ile en çok tanınan süper ürünlerden biridir. Yaban mersini, C vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Meyve ailesinden genellikle daha az karbonhidrat ve daha fazla lif ve besin içerir. Yaban mersini, zarar veren hücrelere katkıda bulundukları ve genellikle yaşamı etkileyen hastalıklara neden oldukları bilinen zararlı virüsleri hedeflemede yardımcı olur. Bunun nedeni, virüslerin kötü etkilerini etkisiz hale getiren bir antioksidan hazinesine sahip olmalarıdır. Yaban mersini de DNA hasarını önlemede yardımcı olur ve bunun yerine yaşlanmayı hızlandırır. Özellikle beynin hafıza ve bilişi artırmada ve geliştirmede yardımcı olurlar. Bu nedenle, genel beyin sağlığı, yaban mersini düzenli alımı ile desteklenir. Yaban mersini, vücut üzerinde yüksek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve bu, kişinin meyveleri yemekten elde edebileceği önemli sağlık yararlarından biridir.

Kivi Meyvesinin Sağlığa Yararları

Şimdi eğer bu size günlük dozda büyük sağlık yararları veriyorsa, karşılığında sizden de çok şey alıyor! Kivi bu listedeki en pahalı süper ürünlerden biridir. Serinletici bir tada eşlik eden yeşil meyveler yaz aylarında mutlaka yenilmelidir, sadece lezzet tomurcuklarınızı tatmin etmek için değil, aynı zamanda birçok sağlık yararı ile doludur. Kivi bir kova C vitamini içeriğiyle doludur – bu limon ve portakaldan bile fazla olabilir. İçlerindeki antioksidanlar, insan vücudunun düzgün çalışması için engellenmesi gereken serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, uykuyu teşvik etmek için harika serotonin salgılarlar. Kivi actindain adlı bir enzim içerir. Bu enzim proteini nötralize etmeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, kivi, bir insanın daha iyi bir sindirim sağlığına da katkıda bulunur. Kivi de iyi bir lif kaynağıdır. Bu, kalp damar hastalıklarının risklerini azaltmak ve kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için gereklidir. Kivi ayrıca, C ve E vitaminlerini de içerir ve bu da cildin mükemmel bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Açıkça alkali meyvelerdir ve bu nedenle asitli yiyeceğin vücudumuz üzerindeki etkilerini azaltır ve vücuttaki pH seviyelerinde dengeyi korur.

Tatlı Patatesin Sağlığa Yararları

Normal patateslerin aksine tatlı patates karbonhidrat ve kalori bakımından zengin değildir. Bunun yerine, insan görüşü ve bağışıklık sisteminin gücünü arttırmak için harika olan yüksek dozda vitamin (A ve C) vardır. Aynı zamanda vücuttaki metabolizmanın genel işleyişi için gerekli olan B vitamininden oluşur. Bu harika mevsim sebzesinden yediğimizde D vitamini gereksinimi de karşılıyor. İçlerinde iyi potasyum rezervleri var. Bu, sinir sistemimizin durumunu iyileştirmede yardımcı olur. Ayrıca, kalsiyum ihtiyacını yerine getirmek için süt içmeye meraklı olan herkes için tatlı patates bir tercih olabilir ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar. Tatlı patates ayrıca içinde iyileştirilmesi gereken bir kesik ya da yara olduğunda yardımcı olan magnezyum ve manganez içerir. Bunlar zengin antioksidan kaynaklarıdır ve hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekilerŞeker Nereden Doğdu?Şeker Neyden Oluşur?Şeker Nasıl Yapılır?Rafine Şeker Sizin için Neden Kötü?Şeker Hakkında İyi Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz