Home / Genel / Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli?

Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli?

Bebeği Ne Zaman Sütten Kesmeli

Anne ve bebek arasında duygusal bir o kadar da gerekli olan emzirme durumu birçok anne tarafından merak edilen önemi bir konu olmaktadır. Bebeği sütten ne zaman kesmeli sorusuna cevaplar arayan anneler, bebeklerinin sağlıklı ve zamanında sütten kesilmesi üzerine çeşitli cevaplar bularak bebeğinin zarar görmemesini sağlamaktadır. Bizlerde bu konumuzda sizlere bebek kaç aylıkken sütten kesilmeli ve benzeri birçok sorunuza cevaplar oluşturan bir yazı hazırladık. Bebeği emzirmeden kesme hem anne için hem de bebek için oldukça zor bir evre olmaktadır. Bebeğin anne ile duygusal bir bağ kurduğu bu evrede, anne de bebeğiyle olağan bir duygusal bağ kurmaktadır. Annede rahatlatıcı ve aynı zaman’da sakinleştirici bir bağ kuran emzirme durumu, bebeğinde bu alışkanlıktan kesilmesinde önemli bir durumu ortaya çıkarmaktadır.

BEBEK SÜTTEN NE ZAMAN KESİLMELİ?

Emzirmeden bebeği kesmek için ilk olarak kademeli bir şekilde sütten azaltarak kesme yöntemi en ideali olmaktadır. Birçok anne bebeğini sütten kesmek için arasındaki yakınlık duygusunu öldürmeye yönelik bakıcı, anneanne veya yuvalara teslim ederek sütten kesmeye çalışmaktadır. Bu durum yanlış bir yöntem olup, anne adayının bebeği arasındaki yakınlık bağını koparmaktadır. Bebeği sütten kesme yöntemi ilk olarak gündüz öğlen saatlerinden hemen sonrasında yavaştan kesmeyle başlanmalıdır. Örneğin öğlen öğün saatleri buna en iyi örnek olmaktadır.

Öğlen saatlerinde verilen sütün yerine bebeğin tüketebileceği farklı besinler kendisine sağlanabilir, ayrıca bebeğin yaş durumuna göre anne sütünü biberona koyarak buradan içmesi sağlanabilir. Bu evrede başlanılarak yavaştan diğer öğünlerde de aynı yöntem kullanılarak bebeği sütten kesebilirsiniz. Bebeği sütten tamamen kesmek için son olarak akşam-gece uykularını tercih edin. Uyku öncesi bebeğin öğün saatinde sütün kesilmesi en kritik ve kritik evredir. Bu durumda bebeğin uyku öncesi emzirme vaktinde kendisiyle çeşitli oyunlar ve aktivitelerle oyalayıp o duygusunu yenmesinde yardımcı olabilirsiniz. Bu kapsamda bebeğinize uygulayacağınız yöntemleri düzenli olarak tekrarladığınızda kısa bir süre zarfında bebeğinizi sütten sağlıklı bir şekilde keserek, süt yerine farklı besin kaynaklarına geçişleri başarılı bir şekilde bebeğiniz üzerinde eksiksiz uygulayabilirsiniz.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Gastrogen Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

İçindekilerGastrogen Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?Gastrogen’in Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Gastrogen Nedir, Faydaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz