istanbul escort
Home / Anne ve Bebek / Bebek Bakımı / Bebeklerde kabızlık ve ishal
bebeklerde kabızlık ve ishal

Bebeklerde kabızlık ve ishal

Bebeklerde kabızlık ve ishal

Bebeklerde kabızlık ve ishal, yeni doğan bebeklerin sık sık gaz problemlerine şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebek ve çocuklarda zaman zaman kabızlık ve ishal gibi dışkılama sorunları ile de başınız dara girebilir. Gelin her iki farklı sorunu da ele alalım.

Kabızlık

Kabızlık özellikle anne sütü almayıp mama ile beslenen bebeklerde çok daha sık görülmektedir. Özellikle ağır kabızlık yaşayan bebekler çok daha ağrılı tuvalet süreçleri yaşarlar. Dışkılamanın çok daha seyrek olmasından dolayı sertleşmesi, zorlanmasına ve bu sayede makatta yırtıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kabızlık yaşıyorsa mama değişimine gidilebilir ve mutlaka bir doktora muayene edilerek çözümler alınmalıdır. Kabızlık çeken bebeklerin tuvalet süreçleri oldukça sancılı olacaktır.

İshal

Kabızlığın sorun yarattığı gibi aynı zamanda ishalin de oldukça sorun yaratan bir dışkılama biçimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir bebek günde 7 kere kadar dışkı yapması normal olarak sayılabilir ama bunun ne şekilde olduğu önemlidir. Bebek büyüdükçe dışkılama yapma sayısı da giderek azalır. Eğer bebeğinizin kakası su gibi ise ya da sürekli sıvı şekilde ise ishal olarak tanımlanabilir. Yine bebek bu dönemlerde oldukça sıkıntılı süreçler yaşayacak ve karın ağrısı kusma ya da ateş ve bulantı gibi yan etkiler ile kendini gösterebilecektir. Yeni doğan bebeklerin kakası daha çok sıvı formdadır ve bu ishal ile karıştırılmamalıdır. İshal durumlarında da mutlaka bir çocuk doktorundan yardım alınmalıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz