Home / Anne ve Bebek / Bebek Bakımı / Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler

Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler


Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler

Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler, Özellikle 6 aydan sonra bebeklerin dişleri kendilerini tam olarak belli etmeye başlarlar. Bu süreç bir iki ay önce olabileceği gibi birkaç ay sonra da olabilir. Bu konuda şüphe etmenize ve korku duymanıza gerek yoktur. Her bebek kendine özgüdür. Peki dişi çıkmaya başlayan bebeklerinizin dişlerine iyi gelen yiyecekler hangileridir bakalım.

bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler – yoğurt

Kalsiyum

Kalsiyum deposu olan yoğurt alerjisi yok ise rahatlıkla verilebilir. Anne sütü alan bebek için ek bir süt takviyesine zaten gerek yoktur.

Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler -havuç

Sert meyve ve sebzeler

Hem çocuğun dişlerini kaşıması için hem de daha çok tükürük salgılayıp yutkunmaya ve böylelikle ağzın daha temiz kalmasına neden olan salatalık, havuç gibi sert sebzeler bebeklerin dişilerine faydalı olacaktır. Elbette bunların mutlaka sizin gözetiminizde yapılması gerektiğini asla ama asla unutmayınız. Aksi taktirde kopardığı taktirde yutmayı ve yemeği bilmeyen bebeğiniz boğulma gibi ciddi durumlar ile karşı karşıya kalabilir.

Bebeklerin dişlerine iyi gelen yiyecekler – Balık

Balık

Balıklar içerdiği fosfor ile bebek dişlerinde oldukça etkilidir. Dip balıkları haricinde diğer balıkları güvenle yedirebilirsiniz. Hafta da 2 kez yeterli olacaktır.

Asitli yiyeceklerden uzak durun

Peynir aslında bir kalsiyum kaynağıdır ama oldukça da asit içerir. Dolayısı ile peynir tüketimi sonrasında ağzını temiz tutmaya gayret ediniz.

Her yemek sonrası da ağzını çalkalaması için su içirmeyi denerseniz dişlerine daha az zarar vermiş olur ve bakımını tamamlamış olursunuz.


Check Also

Yeni Doğan Bebeklerin Doğru Beslenmesi İçin Uzman Önerileri

Yeni Doğan Bebeklerin Doğru Beslenmesi İçin Uzman Önerileri Beyin vücudun ana merkezidir. Biz neye inanırsak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz