Home / Anne ve Bebek / Çocuk Hastalıkları / Boğmaca Hastalığı Nasıl Geçirilir?

Boğmaca Hastalığı Nasıl Geçirilir?

Boğmaca Hastalığı Nasıl Geçirilir?

Boğmaca hastalığı nasıl geçirilir, çocuklar hepimizin bildiği gibi çok narin ve hassas yapıya sahiptirler. Boğmaca Hastalığı da çocuklara hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Boğmaca hastalığı çocuklar için hafife alınmaması gereken hastalıklardandır. Boğmaca hastalığı can aldığı gibi çeşitli zararlarda verir. Boğmaca hastalığı bir bebekte varken diğer bebeğe de bulaştığı için tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle boğmaca hastalığına yakalanan çocuğun olabildiğince dışarıda mikrop olma ihtimali bulunan yerlerden uzak tutulması gerekir. Bebeklerin küçük yaşlarda aşılarının tam yapılması boğmaca hastalığına engel olabilecek etkenlerden biridir.

 

Boğmaca hastalığı geçirilirken olduğundan daha fazla öksürük ile karşı karşıya gelinir. Bu hastalıkta öksürük kendini çok fazla ortaya koyduğu için aileler öksürüğün azaltılması için antibiyotik kullanımına başvurur. Ancak antibiyotik tedavi süresinde öksürüğü hiçbir şekilde azaltmaz. Antibiyotikten ziyade kişinin yatakta dinlenmesi gerektiğini vurgulayan birçok doktor vardır. Boğmaca hastalığında tedavi süresinde oldukça fazla maddi giderler olmaktadır. Boğmaca hastalığının belirtilerinden diğerleri ise kusma, balgam, hapşurma, ateşlenme olarak belirlenir. Boğmaca hastalığı kesin bir şekilde belirlendikten sonra aşı uygulanması söylenir. Ancak aşı tüm bünyelere uyumlu olmadığı için uyumlu olmayan hastalara kesinlikle vurulmaz.

Boğmaca hastalığının geçirilmesinde hepimizin kokusu nedeniyle rahatsız olduğumuz ancak faydalarını da bildiğimiz sarımsak etkili olmaktadır. Bir bardak suyun içerisine sarımsak eklenir içilir. Sarımsak antibiyotik etkisinden dolayı boğmaca hastalığına iyi gelen bir bitkidir. Bir diğer bitki ise zencefildir. Zencefil öksürüğü azaltarak kişinin biraz da olsun rahatlamasına izin verir. Bazı bitkisel ürünlerin bilgisinde olan kişiler zencefilin de boğmaca hastalığının geçirilmesinde etkili olduğunu söylerler. Severek tüketilen ve tadı olarak da oldukça sevilen bal da bu hastalığın geçmesine oldukça etki eder. Bal boğazda tahriş olmasını ve ağrıyı azalttığından dolayı hastanın canının yanmasını engeller ve rahatlamayı sağlar. Bir diğer konu ise hasta bebeğin sağlıklı ve düzenli beslenmesidir. Hasta olan bebeğe gerekli vitamin ve beslenme konusunda dikkat edilirse bebeğin iyileşme süreci daha da hızlanacaktır. Bunun yanında tuzlu suda aynı şekilde öksürüğün azalmasında yardımcı olur.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Ürtiker hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

Ürtiker halk içinde yaygın adlandırılan adıyla kurdeşen, toplumda sık görülen cilt hastalıklarının başında geliyor. Kızaran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz