Home / Diğer Bilgiler / Pratik Bilgiler / Buzlukta Saklamamanız Gereken 10 Yiyecek

Buzlukta Saklamamanız Gereken 10 Yiyecek

Buzlukta Saklamamanız Gereken 10 Yiyecek

Bazı besinlerin yapıları itibari ile buzluğa koyulmamaları gerekir, fakat hepimiz bu hataları yaparız. İşte buzluğa koyarak hata yaptığımız on yiyecek

Süt ürünleri

Bazı süt ürünleri buzlukta beklediğinde sulanır. Süt kremasını, yağ miktarı %40 üzerinde olan peynirleri ve orjinal paket halinde ki sütü dondurabilirsiniz.

Çiğ patates

Dondurulan patates kahverengileşmeye başlar. En iyi patates saklama şekli serin ve kuru bir ortamda bırakmaktır. Not: Püre haline gelmiş patatesi buzlukta 4-6 aya kadar saklayabilirsiniz.

 

Yumurta

Donan yumurtayı pişirdiğinizde sakızımsı bir kıvamla karşılaşırsınız. Dondurucuya konulan yumurtanın kabuğu da soğuktan çatlayabilir.

Sıcak yemekler

Sıcak yemekler, buzdolabındaki soğuk hava dengesini bozar ve buzdolabınızda bakteri üremesine sebep olur.

Paketi bozulmuş veya kötü paketlenmiş yiyecekler

Kötü paketlenmiş veya paketi bozulmuş yiyeceklerin içerisindeki hava, buzla temas ettiğinde soğuk ısırığı yapar.

Buzu çözülen yiyecekler

Buzu çözülen yiyeceklerin bakteri sayısı yükselir. Tekrar dondurduğunuz da ilk dondurduğunuz zamankinden daha fazla bakteri ile dondurmuş olursunuz.

Konserveler

Konservelerin içerisinde sıvı olduğundan, buzluğa koyduğunuzda donarken genleşir ve konservelerinizin patlamasına neden olur.

Ufalanmış ekmek

Genellikle köfteler de kullanılan ve yemeklerin üzerinde servis edilen ufalanmış ekmeği buzluğa koyduğunuzda kıtırlığını kaybeder.

Bazı sebzeler,

Marul, salatalık ve turp gibi bazı sebzeler, dondurulduğunda tatlarını kaybeder.

İçeriğinde yüksek oranda su bulunduran meyveler,

Kavun ve karpuz gibi içerisinde yüksek miktarda su bulunduran meyveler dondurulduğunda yumuşar ve orjinal dokusunu kaybederler.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

İşinizi Kolaylaştıracak 12 Bilgi

İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK 12 BİLGİ - İşinizi kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak birbirinden pratik 12 bilgi....

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz