Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Çay Hakkında Her Şey

Çay Hakkında Her Şey

Çay Tarihi

Çay’ın hikayesi Çin’de başladı. İngiltere Çay ve İnfüzyon Birliği, “Efsaneye göre, MÖ 2727’de Çin imparatoru Shen Nung bir ağacın altında oturuyordu. Ünlü bir bitki uzmanı olan Shen Nung, hizmetçisinin kazara yarattığı infüzyonu denemeye karar verdi. Ağaç bir Kamelya sinensisiydi ve sonuçta elde edilen içecek şimdi çay dediğimiz şeydi. ”Şimdi, bu efsane doğru olabilir veya olmayabilir, ama kesinlikle, Çin, yalnızca 8. yüzyılın sonlarında Japonya’ya tanıtılan çayın kökeni olmuştur. Bu yüzyılda Budist rahipler tarafından oradan Kore ve Vietnam gibi ülkelere yayılıyor.

Portekiz, Macau’da 1557’de bir ticaret limanı kurduktan sonra küçük miktarlarda çay ihracatıyla uğraşmaya başlarken, Hollanda Doğu Hindistan şirketi kurulduktan sonra, aslında Avrupa’ya ve dünyanın geri kalanına çay alan Hollandalı idi. Şu anda dünyanın en zorlu çay üreticilerinden biri ve dünyayı ihracatçı olan Hindistan, gelişen çay endüstrisi için İngilizlere kredi vermek zorunda. İngiliz egemenliği sırasında, çay üzerindeki Çin tekeliyle savaşmak için çay tarlaları kuruldu ve o zamandan beri geriye bakılmadı. Genellikle kafein içeriği nedeniyle bertaraf edilen çay, aslında pek çok sağlık yararı sağlayabilir ve ölçülü olarak tüketildiğinde, doğru şekilde ve doğru miktarlarda size yardımcı olabilir. Çayın yararlarına bir göz atalım.

Çay Kanseri Önler ve Tedavi Eder

Diyetisyenler, “Çayın en önemli yararı antioksidanlar bakımından zengin olmasıdır. Kavrulmuş ve kavrulmamış iki çeşit çay vardır. Kavrulmuş çaylar temel olarak toz çaylardır, kavrulmamış yaprak çaylardır. Bunlardan ikincisi, antioksidanlar ve bitki besleyicilerde daha zengin olma eğilimindedir. ABD’deki Kettering Sloane ziyaretinde, yasemin ve hibiscus gibi bitkisel çaylar, kanser önleme ve tedaviye yardımcı olma konusunda büyük ölçüde desteklendi. ”Çayların antioksidan içeriği yüksek, cildin daha sağlıklı ve daha genç bir cilt olmasını sağlayarak erken yaşlanmasını önleyen hücre sağlığını da korur. 

Çay Kolesterol Kontrolüne ve Kalp Sağlığına Yardımcı Olur

Kısa süreli çalışmalar çay içmenin vasküler reaktiviteyi artırabileceğini – kan damarlarının fiziksel veya duygusal strese ne kadar iyi yanıt verdiğinin bir ölçütü olduğunu göstermiştir. Ayrıca siyah çay veya yeşil çay içmenin zararlı LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğüne ve kan basıncının da hafifçe düşebileceğine dair kanıtlar var, ancak bu çalışmaların sonuçları karışık. Birçok büyük, populasyon temelli çalışma, düzenli olarak siyah veya yeşil çay içen kişilerin kalp krizi ve felç geçirme ihtimalinin daha düşük olabileceğini göstermektedir. Ancak, çay içen insanlar, çay içmeyen insanlardan farklı olma eğilimindedir. Çay içmeleri veya kardiyovasküler hastalık riskini azaltan bu insanların yaptıkları başka şeyleri tam olarak çözemeyiz. ”

Çay Bilişsel Sağlığı İyileştirir, ‘İyi Hissetmenizi’ Sağlar

Araştırmalar, dozunda çay içmenin sizi uyarmaya devam ederek, aklınızı çevik tutmaya ve Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların uzak tutmaya yardımcı olarak bilişsel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Yeşil çaylar ayrıca felç ve diğer ilgili bozulma riskini de azaltabilir. Çaylar, özellikle zencefil ve bal gibi geleneksel baharatlarla demlendiğinde öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde de faydalıdır.

Çay ve Bitkisel Çaylar: Fark Nedir?

Aralarındaki farklar, yapraklar hasat edildikten ve süzülmelerinden sonra olanlardan kaynaklanır. Siyah çay, bazı flavonoidleri parçalayan ek işlem aşamaları nedeniyle yeşil çaydan biraz daha az miktarda flavonoid içerir. ”Daha çok tisanes olarak nitelendirilen bitkisel çaylar, genellikle kafeinsiz baharat, meyve ve botanik karışımları anlamına gelir. çay gibi hazırlanır ve servis edilir, fakat çay yaprağı içermediklerinden aslında çay olarak sınıflandırılamazlar! Bu infüzyonlar çeşitli bileşenlerden hazırlanabilir. Nane, tarçın, meyankökü, zencefil ve kuşburnu gibi yaygın çeşitler listelenebilir.

Farklı Çay Çeşitleri

En yaygın çay çeşitleri beyaz çay (solmuş ve oksitlenmemiş), sarı çay (soluksuz, oksitlenmemiş fakat sararmış), yeşil çay (soluksuz ve oksitlenmemiş), oolong (soluk, sert, morlaşmış ve kısmen oksitlenmiş), siyah çay (solmuş ve tamamen oksitlenmiş) içerir. Hindistan’da, çoğu hane, bir karton veya teneke kutuda paketlenmiş, tazelik için vakumlanmış siyah gevşek yaprak veya toz çayını tercih etmektedir. Ayrıca, daha uzun süre depolanabilen ve çoğunlukla şark ve Himalaya ve Moğol yamaçlarıyla sınırlı olan Pu-erh gibi sıkıştırılmış çaylar da vardır.

Çırpıcı, çay ve şekerin pudralanıp önceden karıştırıldığı ve daha sonra kaynayan suya eklendiği ve dik olarak bırakıldığı yerde anında çay da yetişmektedir. Bunlar gezginler, hareket halindeyken ve mutfak yetenekleri sınırlı olanlar arasında popülerdir! Şişelenmiş ve konserve çaylar da mevcuttur, ancak bunlar çoğu buzdolabında olduğu gibi soğutulabilen buzlu çeşitlerdir. Son olarak, dünya çapında en yaygın çay türü vardır – çay poşeti. Çay poşetleri, Amerikan çay tüccarı Thomas Sullivan’ın bir çay ipliğine bağlanmış minik Çin ipli çantalarında çay örnekleri dağıtmaya başladığı 1907 yılına kadar keşfedilen bir keşif.

Tüketiciler, çayın poşet içindeyken sıcak suda demlenmelerine izin verebileceklerini ve hatta aynı poşeti iki kez tekrar kullanabileceklerini fark ettiler. Böylece çay poşeti ortaya çıktı. 1996’da, “piramit” şeklindeki çay poşeti tanıtıldı, çay yapraklarının dikim sırasında genişlemesine izin vermek için çay poşeti kullanılmaya başlandı, çay poşeti çay poşetleri arasında popüler hale getirildi, o zamana kadar gevşek yaprak çayları tercih edildi.

Çayı Ne Zaman ve Ne Kadar İçmeli?

Çok fazla çay vücudunuzdaki demir dengesini bozabilir. Öğün aralarında veya yemekten hemen sonra asla çay içilmemesini önerir. Çay alımınızı günde en fazla 3-5 fincan olacak şekilde sınırlandırın. Yaprak çayları arasında, Darjeeling çayı en iyisidir. Çay kendi başına sıfır kalorili bir içecektir. 125ml bardak başına ortalama 30 kaloriye katkıda bulunan sadece süt ve şekerdir. Emme miktarınızı 125 ml’lik bir bardağa koyun. 400 ml’lik bir bardağı doldurup içmeyin! Konsantre flavonoid dozu almanın kolay bir yolunu vaat eden yeşil çay ekstreleri veya takviyeleri ile cezbedilmeyin. Etkinliği ve güvenliği hakkındaki kanıtlar sınırlıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekilerŞeker Nereden Doğdu?Şeker Neyden Oluşur?Şeker Nasıl Yapılır?Rafine Şeker Sizin için Neden Kötü?Şeker Hakkında İyi Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz