Home / Sağlıklı Yaşam / Beslenme / Chia Tohumu Nedir – Faydaları Nelerdir

Chia Tohumu Nedir – Faydaları Nelerdir

      Chia Tohumu Nedir – Faydaları Nelerdir

Çiya tohumu olarak da adlandırılan Chia tohumu nedir ve ne gibi faydaları bulunuyor sorularına cevaben konumuzda sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Zengin bir besin içeriğine sahip olan tohum, birçok farklı faydaya sahip olduğu gibi aynı zamanda yan etkilere de sahip olmaktadır. Kökeni Bolivya, Meksika ve Arjantin olan bu tohum türevi buralarda yetişmektedir. Günümüzde tüm dünyada adını duyuran Chia tohumu, Türkiye’de de çok sayıda kişi tarafından kullanılan ve duyulmuş olan bir tohum türüdür.

Chia Tohumunun Faydalar Nelerdir?

Çok yönlü olarak mutfakta kullanabilirliği mevcut bir bitki türünü de kapsamaktadır. Mutfakta nelerde kullanabileceği üzerine birçok bilgi kaynağı bulunuyor, fakat dikkat edilerek kullanılmaması halinde yan etkileriyle de meşhur olan bu bitki türü olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Gelelim Chia tohumunun faydaları üzerine bilgiler vermeye.

  • Esansiyel yağ asitleri üzerine oldukça geniş bir zenginliğe sahip olan tohum, kalp-damar sağlığı ve tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir.
  • Şeker hastası olan bireylerde Chia tohumunun tüketilmesi fayda sağlamaktadır. Önemli bir yeteneği de bulunan tohum, kan şekeri seviyesini standart ölçüye alabilmektedir.
  • Romatizma hastaları için önemli bir etkiye sahip olan tohum içerisinde bulundurduğu anti-enflamatuar sayesinde fayda sağlar.
  • Yağsız kas kütlesinin artmasında önemli bir rol oynayan Chia, aynı zamanda düşük metabolizmanın artmasında da etkili olan bir bitki türüdür. Zengin bir besin gıda takviyesi olmasına rağmen kalorisel olarak düşük bir bitki olmaktadır.
  • Chia tohumunun en etkin özelliklerinden biri de beyin işlevinin iyileştirilmesinde fayda sağlayan iç hazne özellikleri olmaktadır. İçerisinde barındırdığı esansiyel yağ asit maddesi sayesinde sinir iletiminde verimli bir işleyiş yapabilmesinde destek sağlar.
  • Vücut enerjisinin artırımında etkin bir rol oynamaktadır.
  • Haznesinde barındırdığı Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığı için önemli bir durum sergiler.
  • İçerisinde bulundurduğu vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde vücudun daha genç bir yapıda kalmasını sağlar. Ayrıca saç ve cilt üzerinde önemli bakım uygulamalarında da kullanılabilinmektedir.
  • Tüm bu maddeleri topladığımız vakit kısaca özetlemek gerekirse; Chia tohumu, yüksek derecede içeriğinde barındırdığı multi-besin kaynakları sayesinde vücuda sağlık depolayan önemli bitkiler listesinde bulunuyor.

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo Vermek İçin 10 Yiyecek ve İçecek

İçindekiler1. Kahve kilo kaybı için en iyi kahvaltı içeceklerinden biridir2. Yeşil çay, kilo kaybı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz