Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Çocuklar için Yemek Önerileri

Çocuklar için Yemek Önerileri

Beslenme yaşam içindir ve genç yaşta başlar! Çocuğunuzun yemek yemeyi sevdiği şey, yemek ve beslenme ile olan ilişkisi çok erken başlar. İdeal bir dünyada çocuğunuz, ıspanağını zevkle yiyen biri olabilir! Gerçeklik oldukça farklı olabilir, bu yüzden tat, beslenme ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını bir seferde dengelemeniz gerekir. İşte işinize yarayacak bazı ipuçları.

Çocuklar için İdeal Bir Yemek

Tipik olarak, çocuğunuz gün boyunca her yiyecek grubundan yeterince yararlanmalıdır. Günlük alımının en az yarısı sebze ve meyve olmalıdır. Diyete yağsız et, yumurta, kuruyemiş, mercimek ve baklagiller yoluyla uygun miktarda protein dahil edilmelidir. Rafine edilmiş yiyecekler yerine, tam tahıl ekmeği olan bir sandviç gibi tam tahıl alternatiflerini veya mısır gevreği yerine musli yemeyi deneyin. Sebzeler buharda veya hafifçe sote edilmeli, yağa batırılmamalıdır, çünkü çocuklar fazla yağın tadına bağımlı hale gelmeleri çok kolaydır. Mümkün oldukça soğuk preslenmiş varyantları kullanın. Günde iki bardak süt normaldir ve sabah veya öğleden sonraları büyük bir kase yoğurttur. İşlenmemiş peynirler gibi diğer kalsiyum kaynakları da küçük miktarlarda tüketilmelidir.

Gazlı içeceklere HAYIR!

Su, ayran, Hindistan cevizi suyu ve taze sıkılmış meyve suları (ölçülü) ideal sıvılardır. Söylemeye gerek yok, kafein tamamen kaçınılması gereken! Çocuğunuz soğuk bir kahve isterse hayır deyin. Bir tedaviye ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsanız, kafeinsiz seçeneklerini arayın. Çocuğunuzun demir ve vitamin seviyesini değerlendirmek için doktorunuzu sık sık ziyaret edin, böylece yetersiz olduklarını ve herhangi bir şeyin diyetlerine dahil edilmesi veya azaltılması gerektiğini görürsünüz.

Çocuğunuzun İştahını Yönetmek

Genellikle ebeveynler çocuklarının iştahını nasıl idare edeceğini bilmiyor. Açıkçası, küçük çocukların daha küçük bir iştahları var. Ayrıca, iştah çocuklar arasında değişir. Çocuğunuz telaşsız bir şekilde yeterince yiyorsa, iyi büyüyorsa, oldukça sağlıklı kalır ve aktifse, endişelenecek hiçbir şeyiniz yoktur. Sağlıklı çocuklar kendilerini tam hissettiklerinde yemeyi bırakacaklar, bu yüzden yemeye zorlamayın. Çocuğunuzun alerjisi varsa, özel yiyecek ihtiyaçları, sık sık hastalanıyor ve kilo kaybediyorsa, uygun bir diyet planı için çocuk doktorlarına ve beslenme uzmanlarına danışın. Aşırı beslenen çocukların çoğu tip 2 diyabet geliştirir ve kesinlikle bunu istemezsiniz. Çocuğunuzun yemesi için yeterince zaman verin. Çocuğunuzu acıktığında beslediğinizden emin olun ve geri çekilin.

Çocuğunuzun Beslenme Çantasını Nasıl Planlayabilirsiniz?

Çocuğunuzun evde ne yediğini izleyebilseniz de, okulda ne yaptıkları sizin görüşünüzün dışındadır. Bu yüzden beslenme çantası temel bilgilerinizi doğru almanız çok önemlidir. Spor diyetisyen ve danışman spor beslenme uzmanı Shiny Surendran, “Okulda öğle yemeği molası genellikle 30-45 dakika. Çocuklar bu molalarda oynamaya isteklidir ve bu nedenle yemeklerini yemeye çok az dikkat ederler. Artık yemek yiyen öğle yemeği kutuları gördüklerinde anneler için stresli olabilir! ”Bundan kaçınmak için Shiny, çocuğunuzun öğle yemeği kutusunu paketlerken göz önünde bulundurması ve akılda tutulması gereken bazı ipuçları sunar.

1. Paketli öğle yemeği kuru veya yarı katı olmalıdır. Bu yüzden sandviçler tercih edin. Bunları yemek kolaydır.
2. Öğle yemeği kutusundaki tarifler, besin yoğun olmalıdır.
3. Öğle yemeği kutusu beş temel besin grubundan (meyveler ve sebzeler, süt ürünleri, baklagiller veya bitkisel olmayanlar, yağlar ve şeker) beslenmelidir.
4. Çocuğunuz genellikle okulda uyandığı zamanın üçte birini geçirir. Bu yüzden, öğle yemeğinde okula ne götürürse götürsün, günlük beslenme ihtiyacının üçte birini sağlamalıdır.
5. Çocuğunuz yiyecekleri ilginç bulmalıdır. Böylece beslenme ile birlikte, doku, renk, tat, lezzet ve sunum çeşitliliği sağlamaya çalışın – tüm farkı yaratır.

Farklı Pişirme Yöntemleri Deneyin

6. Çocuğunuzun sağlık ve kilo sorunları varsa, çok fazla yağ veya şeker içermemesi koşuluyla, çekici olmalıdır.
7. Yiyecekler, tat için baharatla değil, hafifçe baharatlandırılmalıdır. Baharatlı yiyecekler en iyi çocuklar için önlenir.
8. Çocuklar tüketmek için zaman ayırabileceğinden, paketlenmiş öğle yemeği için salatalar iyi bir seçim değildir.
9. Küçük çocuklar için ısırık büyüklüğünde paketlenmiş yiyeceklerin yemesi çok daha kolaydır – bu yüzden katı parçalar halinde kesilmiş rulolar veya küçük pirzolalar veya daha küçük parçalar halinde fırıldak sandviçleri öğle yemeği için idealdir.
10. Bütün meyve veya meyve suları çok lezzetlidir ve tüketmeleri kolaydır.
11. Sadece bir aperatif yerine tam bir öğün olmalıdır.
12. Farklı pişirme yöntemleri ve yeni çekici kombinasyonlar çocuğu daha fazla yemeye teşvik eder. Yani mutfakta deneyler yapın.
13. Cips ve derin yağda kızartılmış gıdalar gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Tembel yoldan gitmeyin ve çocuğunuzla birlikte paketlenmiş yiyecekleri okula göndermeyin.
14. Mevsim meyvelerini ve sebzelerini teşvik edin.

Çocuklar için Yiyecekleri Eğlenceli Hale Getirin

Eğer çocuklar yiyecekleri eğlenceli ve ilginç bulurlarsa, onunla daha iyi bir ilişki kurarlar. Etkileşimli bir süreç olmasına izin verin – çocuğunuz yeterince büyük olur olmaz, ondan sürece yardım etmesini isteyin; kendi çabalarının yararlarından yararlanmak isteyeceklerdir. Avokado ve brokoli gibi yeşil sebzeler ve meyveler, sarımsak ve karışık bitkilerle püre haline getirilip baharatlandırıldığında, sağlıklı ve besleyici, pişmiş pide cipsleriyle servis edilir. Taze ekmek ve işlenmemiş peynir ile kepekli bazda ev yapımı pizzalar yapın. Yemeğini iyi dekore et. Patatesin üzerine gülen surat, kuru meyveler ve kuruyemişli kelebek şekilleri ve canlı renklerde meyve ve sebzeli renk kodlu gökkuşağı, hepsi besleyici yiyecekleri küçük çocuklara çekici kılar. Ayrıca, çocuğunuza bir seçim yapın, böylece ne yediklerinde bir söz sahibi olduklarını hissediyorlar. Önceden onayladığınız önünde 4-5 seçenek belirtin ve bu yemek için istediklerini ikisini seçmelerini sağlayın.

Çocuklar için Rol Model Olun

Çocuklar evde gördüklerini alır. Shiny, “Ebeveynler rol modelleridir” der. Özellikle çocuklar onların yanındayken, sağlıklı besinler yeme kültürünü aşılamalıdır. Evde sağlıklı yiyecekler stoklayarak başlayın. Masada televizyon izlemeden veya kitap okumadan yediğinizden emin olun. Yemeğinizi iyice çiğnemek, çocuklarınıza da aynı şeyi yapmaları gerektiği mesajını göndererek temelleri doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olur. ”

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Sağlıklı Kilo Verdiren Meyveler Hangileri?

İçindekilerDiyette Meyve Salatası TüketimiDiyette Meyve Suyu TüketimiDiyette Kurutulmuş Meyve TüketimiDiyette Tropikal Meyve TüketimiDiyet Meyve İçecekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz