istanbul escort
Home / Anne ve Bebek / Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Grip ve Nezle Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Soğuk Algınlığı/Nezle

Bu hastalıklar viral etkenli hastalıklardır. O yüzden de etkin bir tedavileri yoktur, vücut kendi kendine üstesinden gelir. Bu süreçte biz sadece daha konforlu atlatılması için destek tedaviler önerebiliriz ki birçoğunun ciddi yan etkileri vardır. Nezle belirtileri başladığında çocuğun dinlenmesini sağlamak, beslenmesini ve sıvı alımını desteklemek, etkili burun temizliği yapmak yeterlidir. Uzun süren öksürük, inatçı yüksek ateş, yeşil burun akıntısı gibi bulgular ortaya çıktığında bir doktora başvurmak bunun dışındaki hafif öksürük, ateş burun akıntısı-tıkanıklığı bulgularını sürece bırakmak yeterli olacaktır.

Nezle iyi tedavi edilmediği durumlarda neler olur?

Nezle tedavi edilmez zaten belirttiğim gibi vücudun kendisinin yeneceği bir hastalıktır. Sadece iyi bir burun temizliği yapılmadığı ya da sıvı alımına dikkat edilmediği takdirde ikincil enfeksiyon dediğimiz sinüzit, otit (kulak enfeksiyonu) ile sonuçlanabilir.

grip

Grip

Başlıca belirtileri neler? Çocuklarda daha ağır mı seyrediyor?

Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları, burun akıntısı ve tıkanıklığı öksürük, boğaz ağrısını sayabiliriz. Çocukların bağışıklık sistemleri tam olgunlaşmadığı için özellikle 2 yaş altı çocuklarda daha şiddetli seyredebilir. İkincil enfeksiyonlarla sonuçlanabilir.

Grip virüsüyle mücadele etmenin yolları neler?

Çocuklar doğaları gereği yakın temasa çokça maruz olurlar. Sosyalleşmek onlar için kaçınılmazdır. Dolayısıyla sürekli bir mikrop alışverişinde bulunurlar. Burada önemli olan yine başa döneceğimiz gibi temiz hava ve bol güneştir. Kapalı, havasız ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak, kalabalık ortamlardan sonra kıyafetlerin ve özellikle ellerin iyice temizlenmesi, hastalık süresince diğer çocuklarla  temasın mümkün olduğunca engellenmesi hastalığı önlemekte etkili olacaktır. Tabii ki bir de Eylül-Kasım ayları arasında yapılan grip aşısı önleme açısından vazgeçilmez bir etkendir. Grip, ilaç kullanılmasa da vücudun alt edebileceği bir hastalıktır.

Nezle ve Grip arasında ki farklar

Nezle yada soğuk algınlığı olarak belirttiğimiz hastalık sadece üst solunum yollarında özellikle burun ve boğazda kendini sınırlayan bir hastalık iken gribe sistemik belirtiler dediğimiz ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları da eşlik eder. İkisi de viral etkenlerden kaynaklanır

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Ürtiker hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

Ürtiker halk içinde yaygın adlandırılan adıyla kurdeşen, toplumda sık görülen cilt hastalıklarının başında geliyor. Kızaran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz