Home / Anne ve Bebek / Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Havale Belirtileri

Çocuklarda Havale Belirtileri


Çocuklarda Havale Belirtileri

Çocuklarda havale belirtileri, Çocuk hastalıkları çok göz önünde bulunmasa da çok dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Bu da hastalıkların daha önce tedavi edilmesini ve bir çözüm yolu bulunması konusunda çok önemli bir rol sağlamaktadır. Çocukların bir kısmında belli zamanlarda havale geçirmektedirler. Veliler ise bu havale geçiren çocukların nasıl belirti gösterdiklerini merak etmektedirler. Havale belirtileri şu şekilde açıklanmaktadır.

Havaleyi geçirmeye başlayan çocuk sararmaya başlar ten renginden kendini belirtir havale riski olduğunu açıklar. Sararmanın dışında ise havale geçiren çocuk bilincini kaybeder ve vücudu katılaşır. Bilincini kaybeden çoğunu anlamanın en kolay ve kesin yöntemi ise havale geçiren çocuğun gözleri kaybolur ve bu da o sırada havale geçirdiğinin bir kanıtı olarak gösterilmektedir. Bu belirtiler gösterildiğinde ise başka bir hastalık yok ise çocuk havale geçirmeye başlamıştır. Havale süresi 1 ila 2 dakika arasında sürer. Havalesi biten çocuk ise yorgun halsiz ve denge kaybıyla karşılaşır. Bunun da en iyi çözümü ise çok kötü durumdaysa bir hastane veya kliğine götürmektir. Diğer çözümü ise de çocuğu uyutmaktır çünkü vücudu halsiz ve bitkin düşmüş olduğundan çocuk uyumalı ve vücut direncini tekrardan toplamalıdır. Havaleyi ebeveynler sonlandırmak isterse yaklaşık 10 dakikalık sıcak bir duş aldırmalıdırlar. Duşun yanında ise ıslak havluya sarmak da çözümlerin arasında bulunmaktadır. Çok ağır olmayacak şekilde aspirin de verilebilir.

Bunlarda çözüm olarak sunulmazsa en son doktor yardımıyla çözüm beklenebilir. Çocuk evde sakinleşip normale döner ise ertesi gün doktora giderek oluşan havalenin sebepleri ve tekrarlanmaması için yapılması gereken şeyler açıklanmaktadır. Tedaviler kısa süreli ve kolay olabilecek şekilde çözümlenir fakat bazı özel durumlarda ise bu iş değişebilir. Bu özel durumlar ise çocuk 1  yaşından küçük ve ailesinde sara hastalığı bulunan çocukların tedavi süreçleri değişebilir ve buda yaklaşık olarak 1 sene ye kadar uzatmaktadır. Çoğu çocuklar da yapılan tedavilerden sonra bu hastalık tekrarlamazken %4 lük bir kısımda ise bu tekrarlamaktadır?


Check Also

Boğmaca Hastalığı Nasıl Geçirilir?

Boğmaca Hastalığı Nasıl Geçirilir? Boğmaca hastalığı nasıl geçirilir, çocuklar hepimizin bildiği gibi çok narin ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz