istanbul escort
çocuklarda yüksek ateş
Home / Anne ve Bebek / Çocuk Hastalıkları / Çocuklarda Yüksek Ateşle Mücadele, Neler Yapılmalı?
çocuklarda yüksek ateş

Çocuklarda Yüksek Ateşle Mücadele, Neler Yapılmalı?

Çocuklarda Yüksek Ateşle Mücadele, Neler Yapılmalı?

Ateş bir hastalık değil, vücudun “Hey ben burada bir mikropla savaşıyorum, haberin olsun” mesajıdır. Her ne kadar endişe edici gibi görünse de aslında bağışıklık sisteminin sağlıklı olduğunu, görevini yaptığını ve mikropları bertaraf etme çabalarının devam ettiğini gösteren bir habercidir. Tanım olarak ateş,38 derecenin üzeridir. Ama her 38 dereceyi geçen ateş düşürülmeli diye bir kaide yoktur. 39 derecenin üzerine çıktığı zaman vücudun iş yükünü arttırır; halsizlik, sıvı kaybı gibi sonuçlar doğurabilir. O zaman düşürmek gerekir. Altta yatan kronik bir hastalığı olmayan sağlıklı bir çocuğun hastalıklar sırasında biraz ateş yüksekliği yaşaması bilinenin aksine enfeksiyon gidişatını olumlu etkiler. Çünkü bir çok mikrop 38 derecenin üzerinde canlılığını koruyamaz.

Neler yapılmalı?

Altta yatan kronik kalp veya akciğer sorunu olmayan, epilepsi tanısı olmayan sağlıklı bir çocuğun ateşi 38 dereceyi geçtiği zaman yapılacak en önemli şey çocuğun yanında olup ateşi gerileyene kadar gözlemlemektir. Vücut zaten iş yükünü artırdığı için yatıp dinlenmesini sağlamak, sıvı kaybı artacağı için sıvı alımını desteklemek, bulunulan ortamın ısısını düşürmek ve çocuğun ılık suyla temasını (su soğuk olmamalı ve duşa girip çıkmak yerine uzun süre oyun şeklinde temasın devam etmesi önemlidir) teşvik etmek yeterli olacaktır.

Çocuğunuz sık sık ateşleniyorsa…

En başta da belirttiğim üzere bir çocuk ne kadar küçükse mikroplara karşı bağışıklık sistemi yabancı olduğu için o kadar gürültülü bir cevap verir. Dolayısıyla bebeklerin her enfeksiyon ile beraber ateş yanıtı vermesi çok olağandır. Fakat beklenenden sık ateşlenen bir bebeğin; altta yatan bağışıklık sistemi, alerji, romatizmal hastalıklar ve yapısal bozukluklar açısından araştırılması gerekmektedir.

Ateşle ilgili doğru bilinen yanlışlar?

Ateşle ilgili ilk doğru bilinen yanlış, her ateşin düşürülmesi gerektiği düşüncesidir. Yukarıda da dediğim gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan sağlıklı bir çocuğun hastalıklar sırasında biraz ateş yüksekliği yaşaması bilinenin aksine enfeksiyonun gidişatını olumlu etkiler. Çünkü birçok mikrop 38 derenin üzerinde canlılığını koruyamaz. Bir diğer kırılması gereken tabu ise ateş yükseldikçe ateşli havale riskinin arttığı düşüncesidir. Öncelikle belirtmeliyim ki basit ateşli havale kesinlikle soğuk algınlığı kadar sıradan bir olaydır. Kendi çocuğu ateşli havale geçiren bir anne olarak biliyorum ki, ebeveynler için gerçekten çok zor anlar, ama bu gerçeği değitştirmez. Ateşli havale yüksek ateş derecelerinde değil, ateş yükselme eğilimine geçtiği zaman oluşur. Yani çoğu zaman ateşin yükseldiğinin farkına bile daha varamamışken havale başlar. Ayrıca ateş düşürücülerle ateşin kontrol altına alınması havale riskini azaltmaz, bir çocuk havale geçirecekse geçirir bunu engellemek mümkün değildir. Önemli olan havale sırasında çocuğun çarpmadan, düşmeden güvende kalabilmesi ve uzun sürme olasılığına karşı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmasıdır. Sadece hali hazırda epilepsi olan çocuklar için yüksek ateşin düşürülmesi havaleye engel olabilir.

Uz dr. Perihan Çobanoğlu

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Ürtiker hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

Ürtiker halk içinde yaygın adlandırılan adıyla kurdeşen, toplumda sık görülen cilt hastalıklarının başında geliyor. Kızaran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz