Home / Sağlıklı Yaşam / Detoks / Detoks Nedir, Nasıl Uygulanmalıdır?

Detoks Nedir, Nasıl Uygulanmalıdır?

Detoks Nedir, Nasıl Uygulanmalıdır?

Detok Nedir? Vücudumuza, soluduğumuz hava ya da tükettiğimiz besinlerle birlikte giren zararlı maddelerin dışarı atılmasına detoks denir. Vücudun da zaman zaman temizlenmeye, dinlenmeye ihtiyacı olur. Aslında vücudumuz buna ihtiyacı olduğunda bazı sinyaller verir. Halsizlik, yorgunluk, asabiyet, baş ağrısı, baş dönmesi, sık sık hastalanma, uykusuzluk, ağız kokusu, bağırsak problemleri gibi. Bu gibi sağlık problemleriniz varsa bunun sebebi vücudunuzda biriken toksinler olabilir. Eski çağlardan beri kullanılan doğal bir tedavi yöntemi olan detoks, vücudumuzu zehirli atıklardan arındırarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Daha zinde kalmanızı sağlar ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Vücudunuzdaki, ödem atılır, gaz ve şişkinlik problemlerinizden kurtulursunuz.

Detoks Nedir, Nasıl Uygulanmalıdır

Detoks Nasıl Yapılmalı?

 

Çeşitli detoks yöntemleri olduğu gibi bunların uygulama süreleri de günlük, haftalık programlar olarak değişmektedir. Öncelikle hangi programı uygulamanız gerektiğini belirleyin. Sonrasında genel olarak kuralları aynıdır.

 

Detoksa nefesten başlanılmalıdır. Temiz hava bulunan orman, deniz kenarı yada dağ havası almak oksijen oranını yüksek tutar. Doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek, diyafram kullanarak nefes almak gerekir. İçilen suyun ph değeri normal değerlerin altında olmamalıdır. Detoks yaparken günlük 2 litre su tüketmek önemlidir. Yeşil çay, meyankökü, papatya, ekinezya gibiözellikli çayların tüketilmesi detoksunuza büyük oranda yardımcı olacaktır. Çiğ meyve ve sebze tüketilmelidir. Bu ürünlerin organik olmasına dikkat edin. Pişirme gerekiyorsa buhar veya haşlama tercih edilmelidir. Maydanoz ve sarımsak detoks listenizde mutlaka yer almalıdır. Detoksunuzu ılık bir banyo ile de destekleyebilirsiniz. Mutlaka kese kullanın, ciltteki ölü deriden kurtulmak ve kan dolaşımınızı hızlandırmak için harika bir yoldur. Tek yapmanız gereken kimyasal bir sabun yerine biberiye, papatya, adaçayı gibi aromatik yağlar tercih etmek olmalıdır.

 

Kimler Detoks Yapmamalı?

 

Hamile ve emziren anneler, şeker hastaları, kanser hastaları, çok zayıf ve çok kilolu olanlar, tansiyon hastaları, yeni ameliyat olmuş kişilerin detoks yapması uygun değildir.

 

Günümüzde uygulanan birçok Detoks türü bulunmaktadır, Kendinize en uygun detoks tariflerine sitemizin detoks kategorisinden ulaşabilirsiniz

 

Sağlıklı günler…

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz