Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Diyabetle Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Diyabetle Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Diyabet Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Halk arasında şeker hastalığı olarak da anılan diyabet, yanlış beslenme ve hareketsiz bir hayat sürdüren kişilerde salgın bir şekilde gelişmeye ve yayılmaya devam eden bir olumsuzluk durumunu oluşturuyor.  Yaşamında sürekli olarak aldığı fazla kiloları dengelemeyen veya bunu umursamadan kilo almaya devam eden kişilerde düzen oturtulmadığı vakit diyabete davetiye çıkarıyor. Konumuz dahilinde sizlere sunacağımız “diyabette sağlıklı yaşam için ipuçları” ile ilgili bilgileri okuyarak sağlığınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çocuklar Diyabette Risk Altında Bulunuyor

Diyabet genel olarak pankreasın yeteri miktarda üretim üzerine insülin hormonunu işlemediğinden veya üretmekte olduğu bu insülin hormonunun tam anlamıyla etkili kullanamamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Diyabet, genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde görülmekte olduğu gibi aynı zamanda çok kilolu ve kadınlarda görülebilinen bir hastalıktır. Fakat beslenme konusunda bir düzene sahip olmayan ve alışkanlıkları içerisindeki yanlışlıkları devam ettiren çocuk veya genç yaştaki bireylerde obezite artmasıyla birlikte diyabette yaygın olarak görülebilinen bir vaka olarak karşımıza çıkabiliyor.

Diyabette Sağlıklı Yaşam için İpuçları

  • Beslenme programınızda yer alan tüm planlara uyarak tüketim yapın, öte yandan günlük bazda 3 ana ve 3 ara öğün mutlaka beslenme planınızın içerisinde bulundurulmalıdır.
  • Günlük minimum 2 veya 3 litre kadar su tüketimi yapmanız faydanıza olacaktır.
  • Şekerli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekiyor. Özellikle de çikolata, kek, kurabiye, pekmez, marmelat, bal, şeker, reçel, kurabiye ve şuruplar gibi şeker içeren bu maddeler diyabetin artmasını sağlayan besinlerdir.
  • Günlük beslenme alışkanlıklarınız çerçevesine mutlaka liforanı yüksek olan besinlerden katın.
  • Şeker oranı yüksek karpuz, kavun, muz, incir, dut, kayısı ve incir gibi meyveler yerine daha çok ekşi tada sahip meyvelerin tüketilmesi diyabet kapsamında oldukça etkili olmaktadır. Uygun olan sebze veya meyvelerin kabuklu olarak tüketilmesi daha fazla fayda sağlar.
  • Baklagiller arasında vücut sağlığına etkisi bilim adamlarınca test edilmiş olan mercimek, fasulye ve nohut gibi besinlerin tüketimini arttırın.
  • Karaciğer, beyin, böbrek ve benzeri içeriklere sahip sakadatlar başta olmak üzere salam, pastırma veya sucuk gibi sosis tarzında işlenmiş olan besinlerden uzak durun.
Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Vitamin Eksikliği Belirtileri

İçindekilerVitamin Eksikliği Belirtileri TablosuVitaminlerA vitamini (Retinol)B1 Vitamini (Tiamin)B2 Vitamini (Riboflavin)B3 Vitamini (Niasin)B5 Vitamini (Pantotenik asit)B6 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz