Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Diyetinizde Yetersiz Protein Olduğuna Dair İşaretler

Diyetinizde Yetersiz Protein Olduğuna Dair İşaretler

Protein vücudun yapı taşıdır. Vücudunuzda, yalnızca diyetinizin dengeli olmasını sağlamak için değil, aynı zamanda hasarlı hücreleri onarmak ve yenilerini oluşturmak için her gün belirli bir miktarda proteine ​​ihtiyacı vardır. Yeterli miktarda proteine ​​sahip olmamak sizi zayıflatacak ve bu durum sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Yeterli miktarda protein tüketip tüketmediğinizi gösteren bu işaretlere dikkat edin.

Şeker İsteği

Proteini sindirmek karbonhidratlara kıyasla daha fazla zaman alır. Yemeğiniz çoğunlukla karbonhidrat içerdiğinde, vücudunuz hızlı bir şekilde sindirir ve kan şekeri seviyelerinin önce yükselip sonra düşmesine neden olur. Bu durumda şekere özlemle sonuçlanır. Bunu önlemek için, karbonhidratlarla birlikte yeterli miktarda protein yiyin, böylece vücudunuz gıdaları yavaşça sindirir ve kan şekeri seviyesindeki değişiklikler kademeli olarak gerçekleşir.

Saç Kaybı

Saçınız çoğunlukla keratin denilen bir proteinden oluşur. Zamanla yetersiz protein alımı, saçların incelmesine neden olacak ve sonunda saç dökülmesi problemleriyle mücadele edeceksiniz. Vücut yeteri kadar protein alamadığında, protein düzeylerini olabildiğince korur ve saç büyümesi gibi temel olmayan şeyleri dinlenme aşamasına kaydırır.

Sık Hasta Olma

Vücudunuzun, bağışıklık sisteminin güçlü ve iyi çalışmasını sağlamak için proteine ​​ihtiyacı vardır. 1998’de, ABD’deki Texas A&M Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde çalışan ABD Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, protein eksikliğinin mikroplarla savaşmak ve bakteri ve virüsleri uzak tutmak için gerekli olan T hücrelerinin kaybına neden olduğunu buldu.

Yeterince Kilo Vermemek

Diyetinizde yetersiz protein olması, kilo vermek için mücadele edeceğiniz anlamına da gelir. ABD, Connecticut, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan 2014 araştırmasında, protein alımını toplam kalorinin yüzde 30’una yükselten diyetörlerin her gün yaklaşık 450 daha az kalori aldıklarını ve üç aylık bir dönemde 11 kilo verdiklerini tespit ettiler. Protein kas yerine yağ kaybetmenizi sağlayacak ve sizi daha uzun süre tok tutacaktır.

Yorgun ya da Zayıf Hissetmek

Vücut gerekli miktarda protein alamadığında, gerekli miktarda amino asidi elde etmek için kas liflerinden kasları parçalamaktadır. Kas kütlesini parçalamak da metabolik hızı düşürür. Bu, her zaman kendinizi yorgun hissetmenize neden olarak enerji ve güç kaybına neden olur.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

İçindekilerMetabolizmayı Hızlandıran YiyeceklerMetabolizma HızlandırmaMetabolizmayi Hizlandiran MeyvelerMetabolizmayı Ne HızlandırırMetabolizma Hızlandırıcı ÇayMetabolizmayı Hızlandıran BesinlerMetabolizmayı Hızlandıran İçeceklerMetabolizma Hızlandıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz