Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Diyetinize Eklemeniz Gereken Acı Yiyecekler

Diyetinize Eklemeniz Gereken Acı Yiyecekler

Lezzetli ve çoğunlukla tatlı lezzet veren yiyeceklerin açıkça gösterdiği gibi, acı yiyecekler genellikle yenilebilir yiyecekler listesinin en altına düşer. Sunulacaklarını öne sürecek ustalık eksikliği, faydalarının çoğunu tanınmaz hale getiriyor. Öyleyse, temel besin kaynağı olarak da hizmet eden bazı acı gıda maddelerine bakmak için biraz zaman ayıralım.

Hindiba

Kahve severler daha önce hindibayı duymuş olabilir, ama habersiz olanlar için hindiba, kökleri kurutulmuş, kızartılmış ve öğütülmüş otsu bir bitkidir ve toz kahve katkı maddesi veya kahve yerine kullanılır. Verdiği acı lezzet, İspanya, Yunanistan, Türkiye, Filistin, Suriye, Lübnan ve İtalya gibi bazı ülkelerde takdir görüyor. Daha önceleri kıt ve pahalı olduğu için kahveye ilave edilerek tüketilirdi. Ancak yavaş yavaş insanlar acı tadı için bir kaç alternatif geliştirdi.

Bu bitkinin kökü lif içeriği bakımından zengindir ve bu nedenle sindirim sisteminiz için mükemmeldir. Mideyi mide suları üretmeye teşvik eder ve böylece sindirime yardımcı olur ve gastrit, asit reflü, mide ekşimesi ve kabızlık gibi kronik durumları önler. Suda hindiba köklerinin kaynaşması, sabahın erken saatlerinde veya uyumadan önce alınırsa, mükemmel bir müshil olarak işlev görür. Aynı zamanda vücut üzerinde idrar söktürücü bir etkiye sahiptir, başka bir deyişle vücutta ekstra (genellikle toksik) sıvılar bırakarak iyi böbrek fonksiyonunu desteklediği anlamına gelir. Bu aynı zamanda metabolizmayı büyük düzende iyi tutar.

Hindiba, probiyotik görevi gören ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olan İnülin içerir. Karaciğer sağlığı için özellikle faydalıdır, çünkü toksisiteyi ortadan kaldırır ve karaciğerdeki hücre hasarını azaltır.

Hindiba, yutulduğunda, protein adiponektinini arttırdığı zaman kök ekstresi olarak diyabetin başlangıcını yavaşlatmaya çalışır. Bu, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenler ve diyabet semptomlarını geciktirir.

Hindiba, kemik ve dokuların sağlıklı oluşumunu destekleyen makul miktarda mangan içerir. Ayrıca hindiba kafein içermediğinden, kafeinle ilgili stres ve bağımlılık gibi yan etkilerden de kaçınmanıza yardımcı olur. Son olarak, hindiba egzama, akne, sivilce ve cilt lekeleri gibi cilt hastalıklarının iyileşmesinde uzun bir yol kat eder. Bu özelliği, enfekte bölgelere bir hindiba yaprağı salçası uygulandığında daha iyi kullanılır, büzücü ve hassas özellikleri bu durumların daha iyi tedavi edilmesine yardımcı olur.

Acı Kabak

Karela’yı (Acı Kabak), bu listeyi, başlığı okuduğunuz anda beklemelisiniz. Yani burada sürpriz yok. Karela, eski zamanlardan beri, Hint mutfağında pişirilen ve yenilen en acı sebze olarak adlandırılmaktadır. Tadı pek kutsanmasa da, birçok anti-mikrobiyal ve antioksidan özelliği ile kutsanmıştır. Bu nedenle, mükemmel bir kan temizleyici görevi görür. Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, onu bir meyve suyu şeklinde tüketmeniz önerilir. Meyve suyu, düzenli olarak alındığında, toksinleri kandan uzaklaştırır ve sonuç olarak cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur. Sivilce, döküntü, sedef hastalığı, kan kaynaması için bir çaredir ve bazı çalışmalar kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini iddia eder.

Karela’nın içinde saç sağlığını koruyan birçok A ve C vitamini, biotin ve çinko vardır. Kaşıntı, kuruluk, kepek, saç dökülmesi, saç grileşmesi ve ayrık uçlar gibi sorunları gidererek saçı daha güçlü ve parlak hale getirir. Genellikle karela, kabak hamurunun kireç suyu ve kimyon tohumu hamuruyla karıştırıldığı ve saç yıkama işleminden 30 dakika önce bırakıldığı bir saç maskesi olarak uygulanır. Bu can sıkıcı görünüyorsa, pıhtıyla karıştırılmış karela suyu doğrudan saçlara bakım maddesi olarak uygulanabilir.

Karela kilo vermenize yardımcı olur. Vücuttaki safra salgısını artırarak yağları enerjiye metabolize etme işlemini daha hızlı hale getirir. Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini engelleyen karela, obezitenin tedavisi için doğal bir ajan görevi görür.

Karela, aynı zamanda gözlerinize de iyi gelir. Katarakt gibi görme ile ilgili sorunları uzak tutmaya yardımcı olan ve bunun yerine gözleri güçlendiren A vitamini ve beta karoten vardır.Ayrıca C vitamini bakımından oldukça zengin olması sayesinde bağışıklığın artmasına yardımcı olur. Bir zırh görevi görür ve bizi hastalıklara karşı korur. Düzenli karela alımıyla prostat, meme ve rahim ağzı kanseri riski belirgin şekilde azalır.Ve tabii ki, bu karela diyabet hastalarını tedavi etmek için bir nimet olduğunu şimdi bilinen bir gerçektir. Karela, insülin benzeri özellikleri taklit eden ve kan şekeri seviyesini düşüren polipeptit P adlı bir proteine ​​sahiptir, böylece diyabet hastaları bunu mucize bir ilaç olarak kabul eder.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata kolayca tek “acı tadı olan tatlı yemek” olarak tanımlanabilir. Ancak bundan daha gerçekçi olan, bu çikolatanın gerçekten sağlıklı olduğu ve bu konuda suçluluk duygusu çekmeden tüketebileceğiniz ironik bir gerçektir. Bu çikolata sağlık yararları ile doludur, ancak izlenmesi gereken tek ipucu, gerçekten yediklerinizin yüzde 70 veya daha fazla kakao içerikli kaliteli çikolata olmasını sağlamaktır.

Koyu çikolata, kötü kolesterolü azaltmaya çalışırken sistemimizdeki iyi kolesterolü artırır. Bu şekilde kalbin korunmasına yardımcı olur ve bizi kalp-damar hastalıklarına karşı korur. Bitter çikolata tüketmek, işlevlerinden biri olan gevşeme sinyalleri gönderen nitrik oksiti üretmek için arterlerin astarları olan endoteli uyarır. Bu sinyal, kanın düzgün akışını sağlamak için iyidir ve kan basıncını düşürmek için çalışır.

Kakao, zihinsel bozukluğu olan yaşlılarda bilişsel işlevi önemli ölçüde artırabilir. Aynı zamanda sözel akıcılık verir ve beyne giden kan akışını iyileştirerek beyin işlevini iyileştirir. Kakao kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir, bu da kakaonun kısa vadede beyin fonksiyonlarını nasıl geliştirebileceğini anlamak için anahtar olabilir.Koyu çikolata da cildinizi güneşe karşı koruyabilir. Bu çikolata, cilt için mükemmel olduğu kanıtlanmış olan biyoaktif bileşikler içerir. Flavonoidler güneşin neden olduğu hasara karşı koruma sağlayabilir ve cilde kan akışını artırarak nemlendirmeyi, ışıma ve cilt yoğunluğunu artırabilir.

Karabiber

Tarihin bir noktasında karabiber, kıymetli doğası nedeniyle kara altın olarak adlandırılırdı. Bugün, Dünya mutfağının vazgeçilmez bir parçası olarak, K vitamini, kalsiyum, krom, demir, lif ve manganez kaynağıdır. Karabiber, hafıza ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede etkili olan piperin adı verilen bir bileşiğin varlığından dolayı depresyon ile mücadeleye yardımcı olur. Karabiber iyi bağırsak sağlığını desteklemektedir. Yutulduğunda, sindirim sürecini uyaran ve bağırsak gazı üretimini önleyen vücuttaki hidroklorik asit salgısını arttırır. Peptik ülserler, mide astarında, çok rahatsız edici ve ağrıya neden olmaktadır. Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri olan biber, peptik ülserleri yatıştırmaya yardımcı olur. Biber ayrıca, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan terlemeyi ve idrara çıkmayı arttırır.

Karabiber vücudun yediğimiz gıdalardan daha fazla besin emmesini sağlar. Meyveler, sebzeler veya başka bir yemekle karabiber kullanılması çok faydalıdır, çünkü bu bizden daha fazla besin almamıza yardımcı olacaktır. Karabiberin dış koyu tabakası vücudumuzdaki hücrelerin kaderini parçalamaya yardımcı olan ve metabolizma hızımızı artıran, böylece ekstra kiloları kolayca azaltmamıza yardımcı olan özelliklere sahiptir. Karabiberin en yaygın yararı öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında iyileştirici etkisidir. Grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olan balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Aslında, taze çekilmiş biberin bal ile karıştırılması böyle bir durumda hızlı bir çözümdür. Karabiberin bir diğer temel kullanımı diş ağrısı ve dişeti ile ilgili diğer hastalıkları azaltmasıdır. Ağızdaki bakterilerin yayılmasını önleyen ve tuzla karıştırıldığında ağrılı bölgelere topikal olarak uygulanabilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

İçindekilerMetabolizmayı Hızlandıran YiyeceklerMetabolizma HızlandırmaMetabolizmayi Hizlandiran MeyvelerMetabolizmayı Ne HızlandırırMetabolizma Hızlandırıcı ÇayMetabolizmayı Hızlandıran BesinlerMetabolizmayı Hızlandıran İçeceklerMetabolizma Hızlandıran …

One comment

  1. kadın sitesi

    hindiba diyet için çok iyi bişey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz