Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Diyetinize Eklemeniz Gereken Balıklar

Diyetinize Eklemeniz Gereken Balıklar

Besin değeri yüksek olduğu bilinen balıklar, kalp hastalıklarına karşı savaşmak ve yaş için zihinsel sağlığı artırmak için çok önemlidir. Ancak doğru balık türünü geniş bir yelpazeden seçmek kesinlikle ince bir iştir. İşte ne yemeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak popüler balık türlerinin bir listesi.

Somon

Omega 3 ile doludur ve kalp sağlığını arttırır. Çiftlik somonu yabani somondan daha ucuzdur, bu yüzden insanlar çiftlik somonunu tercih eder. Ancak yabani somon, vitamin ve mineral içeriğinde kesinlikle daha yüksektir. Üreme Sağlığı Uzmanları Derneği’ne göre somon büyüdükçe daha fazla civa içermektir. Bu nedenle, taze somon yenmesi tavsiye edilir.

Tuna Balığı

B 12 ve D vitaminleri ile zenginleştirilmiştir ve kalsiyum ve demir ile doludur. Düşük yağ proteini içerir. Çocuklara ve hamile kadınlara genellikle hafif ton balıklı balık yemeleri söylenir. Ayrıca konserve ton balığı sodyumda yüksektir, bu nedenle tuz alımınız konusunda spesifik iseniz, konserve ton balığı sağlıklı bir seçim olmayabilir.

Cod Balığı

Dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilen bu pullu balık, B 12 ve omega 3 vitaminlerinin harika bir kaynağıdır. Cod, et proteininin en iyi yerine geçer ve çeşitli hastalıklara karşı savaşır. Aterosklerozdan muzdarip ve diyabetik bir kalp rahatsızlığı olan insanlar için faydalıdır. En önemlisi, kardiyovasküler sağlık geliştirir. Birçok çalışma, balık yiyen insanların iyi bir kalp rahatsızlığına sahip olduklarını ve kalp krizi geçirme ihtimalinin, onu tüketmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermiştir.

Alabalık

Tatlı su alabalığı yemek her zaman en iyi seçimdir. Bu balıkta kalp sağlığına yararlı olan omega 3 yağları bulunur. Sağlık uzmanları, gökkuşağı alabalığı yetiştirilmekte ve kirleticilerden korunmakta olduğundan, alabalık severlerin alabalıklarını alabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Ringa Balığı

Sardalya balığına biraz benziyor. Mükemmel bir D vitamini ve çinko kaynağı olan ringa balığı, yumuşak etli, zarif bir tada sahiptir. Ringa balıklarını günlük beslenmenizin bir parçası yapmak kırmızı kan hücrelerini sağlıklı tutar. Ringa balığında bulunan protein, vücutta hemoglobin üretmek için gereken bir amino asit kaynağı olarak işlev görür.

Sardalya

Bu vitamin içeriği yüksek yağlı bir balıktır. Sardalya, derisi ve kemikleri ile tüketildiği için daha fazla besin sağlar. Sardalyaların sağlığa bir kaç faydası arasında kalp hastalıklarına karşı korunma ve bazı kanser türlerinden korunma sayılabilir. Aynı zamanda kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur ve kan basıncını kontrol altında tutar.

Kerevit

Küçük bir ıstakoza benzer. Pişirildiğinde parlak kırmızıya döner ve yenildiğinde sulu olur. Düşük miktarda yağ içerir. Kerevit B vitamini ve çinko, demir, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineralleri yüksektir.

Kedi Balığı

Çeşitli sağlık yararları sunar. Tadı dışında, beslenme ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olur. Vitaminler ve sağlıklı yağlarla zenginleştirilmiştir. Kedi balığı düşük kalorili içeriğe ve yağa sahiptir ve bunu diyetinize dahil etmek sağlıklı bir seçenektir. Omega 3 ve omega 6 gibi sağlıklı yağ asitleri içerir. Çevre Koruma Ajansı, düşük cıva içeriğinden dolayı en çok tüketilen balık olarak kedi balığı listelemiştir. Ayrıca, sinir sistemine yardımcı olan B 12 vitaminini de içerir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

İçindekilerMetabolizmayı Hızlandıran YiyeceklerMetabolizma HızlandırmaMetabolizmayi Hizlandiran MeyvelerMetabolizmayı Ne HızlandırırMetabolizma Hızlandırıcı ÇayMetabolizmayı Hızlandıran BesinlerMetabolizmayı Hızlandıran İçeceklerMetabolizma Hızlandıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz