Home / Anne ve Bebek / Doğum Sonrası Ayak Şişmesi

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi


Doğum Sonrası (lohusalık) Ayak Şişmesi

 

Lohusalık yani doğum sonrası ayak şişmesi ; günümüzde sıkça rastlanan bir sorun olmaya devam ediyor. Ayak şişmesinin nedeni vücutta su toplanmasıdır. İnsan yapısı gereği Hamilelik döneminde normal zamana göre su ihtiyacı önemli oranda gereği artmaktadır. Çünkü bu dönemlerde hem fizyolojik olarak vücudun doğuma hazırlanması hem de bebeğin su ihtiyacının giderilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle anne adayı tarafından bolca su tüketilir ve dışarı atılamayan bu su doğal olarak vücutta depolanır. Hamilelik dönemi oyunca ayak şişmesinde bazı hormonal değişikliklerin de sebep olduğu bilinmektedir.

 

Vücutta depolanan bu sular yavaş yavaş bize sorun olmaya başlayacaktır. Bu durum özellikle sıcak havalarda, uzun süre ayakta kalmalarda yoğun tempolu gündelik işlerde kendini daha çok belli eder. Sabah giyerken hiçbir sıkıntı yaşamadığımız ayakkabılarımızın akşam daralmaya canımızı sıkmaya başladığını fark ederiz. Neyse ki bu korkulacak bir şey değil sadece rahatsız edici yaşam kalitemizi düşüren bir olaydır.

 

Öte yandan Hem hamilelik sürecinde  hem de lohusalık döneminde alınan fazlalıklarında ayak şişmeye neden olduğu bilinen bir gerçektir Bu nedenle kilomuza her zamankinden fazla dikkat etmemiz gerekir. Neyse ki alınan bu fazla kilolardan kaynaklı şişmeler 20 gün içerisinde yavaş yavaş kendiliğinden sona erer.

 

Ayak şişmesini engelleme için alınacak tedbirler

Besinlerimizden dış faktörlere kadar bir çok şeye dikkat etmeliyiz. Mesela; günlük aktivitelerimiz sırasında olabildiğince ayakta kalma süremizi kısaltmalı, mümkünse bacak bak üstüne atmamalı veya daha az atmalı; diğer yandan nemli ve sıcak ortamlardan uzak durmalı ve özellikle gece uykusunda yan yatmaya özen göstermeli. Bunların haricinde tuz tüketmenin vücutta su tutulmasını ciddi ölçüde artırdığını lütfen unutmayalım.

Lohusalık döneminde ayak şişmesi her ne kadar ciddi sorun olarak görülmemesi gerekse de bazen tehlikeli olabilir. Özellikle Yüzünüzde, ellerinizde ve ayaklarınızda normal sürecin aksine ani şişmeler meydana gelmişse mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü doğal sürecinde olmayan bazı sıkıntıların bulunduğu sinyalini vermiştir vücudunuz. Ani şişmelere baş dönmesi ve ağrı gibi şikayetler de eşlik ediyorsa ihmal etmeden derhal doktorunuza bu durumu danışmalısınız.

 


Check Also

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de “hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı” üzerinedir. Bizlerde bu konu üzerine hem diyetisyen, hem de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerik hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz