Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Doğum Sonrası Depresyonundan Korunmak ve Kurtulmak İçin Uzman Önerileri

Doğum Sonrası Depresyonundan Korunmak ve Kurtulmak İçin Uzman Önerileri

Doğum Sonrası Depresyonundan Korunmak ve Kurtulmak İçin Uzman Önerileri

Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla depresyona uğruyor. Öte yandan buna ek olarak kadınlar üretim hormonlarının değişime yönelik dönemlerde depresyona daha yatkın bir hale gelebilmektedir. Kadınlarda doğumdan hemen sonra duygusal, fiziksel ve davranış olarak bir takım değişikliklerde görülebilinen vakalar arasında yer alıyor. Bu süreç durumu ileriki 4 hafta süresince daha belirgin bir hale gelerek artış gösterebiliyor. Buna yönelik konumuzun devamında sizlere kadınların doğum sonrası depresyonundan korunmak ve kurtulmak için uzman önerileri üzerine değineceğiz.

10 Kadından Biri Depresyon Riski Altında Bulunuyor

Uzmanlarca yapılan araştırmalar nezdinde doğum sonrasında her 10 kadından biri depresyon sürecine düşebilmektedir. Depresyon durumu her kadında doğum sonrası ilk 4 ila 6 haftalık süreç içerisinde meydana gelmektedir, ek olarak kişideki depresyon durumuna tanı koyabilmek için ise, depresyon sürecinin minimum 2 hafta boyunca sürmesi gerekmektedir. Doğum sonrası gibi, aynı zamanda gebelik döneminde de depresyona maruz kalabilme durumu görülebiliyor. Gebelik zamanında her 10 kadından 5’inde bulunan depresyon durumu, hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere 10 kişiden birinde vaka göstermektedir. Hamilelik öncesi(Prenatal) ve hamilelik esnasında(Perinatal) dönemlerde bir takım duygu durumlarının oluşmasını sağlayabilmektedir.

Depresyonda En Sık Görülen Belirtiler Nelerdir?

Annelik duyguları hamilelik döneminde sadece mutluluk dönemini kapsamıyor. Aynı zamanda ruhsal durumlara yönelik de değişimlerin olmasından kaynaklı kaygı, depresyon ve belirli yaşanılabilinen zaman dilimini oluşturmaktadır. Bu döneme yönelik depresyon durumu kilo kaybı, mizaçta hafif bozukluk, bitkinlik, erken uyanma, huzursuzluk, tepkisizlik, kendini değersiz hissetme, intihar etme düşüncesi ve hatta girişimi gibi birçok farklı durum ortaya çıkabiliyor. Öte yandan birçok farklı şiddetli hastalıklara kadar uzanabilen bir rahatsızlık sendromunu bildirmektedir.

Doğumdan Sonra Depresyonun Oluşumunu Sağlayan Etkiler Nelerdir?

  • Kişinin kendisine saygısını yitirmesi,
  • Gebe kalmadan önce kaygı ve yoğun stres altında hissedilmesi,
  • Mükemmeliyetçilik duygusu,
  • Mutsuz bir evlilik,
  • Gebelik döneminde yaşanılan travma,
  • Geçmişte kürtaj yapma veya düşük yapma durumları,
  • İstem dışı veya planlı olmadan gebe kalma durumu ve benzer birçok farklı etken sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Anne Sütünü Arttıran Çay Tarifleri

Anne sütü çocuk gelişimi açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bebekler anne sütü ile birlikte daha sağlıklı bir gelişim göstermektedirler. Anne sütü ise bebekler için oldukça kolay sindirilen bir besindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir