Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Doğum Sonrası Kadın Vücudundaki Gelişmeler

Doğum Sonrası Kadın Vücudundaki Gelişmeler

Hamilelikle değişen vücutlar bebeğin doğmasıyla beraber eski haline dönmeye başlamasıyla beraber, bazı değişiklikler yaşar. Doğum sonu dönemde ortaya çıkan değişiklikler sonucunda üreme organları ve vücut gebelikten önceki özelliklere hemen hemen tekrar sahip olur. Normal ya da sezeryan doğum yapmış olan anne, doğumda harcadığı güçle kendini yorgun ve bitkin hisseder. Doğumdan sonra bel ve sırt ağrıları yaşanabilir. Gebelikte salgılanan hormonlar ile göğüsler büyür, gelişir ve emzirmeye hazır hale gelir. Gebelikte göğüsler süt salgılamaya başlar ve bebeğin doğumuyla süt gelme süreci hızlanır. Doğumdan sonra genellikle üçüncü günde göğüslerde sertleşme, hafif ağrı ve ısı artışı görülebilir. Anneler bebeğini emzirse de emzirmese de bu değişiklikleri yaşar.

Doğumdan Sonra Değişen Vücutlar

 

Bebeğini emzirmeye başlayan anneler, göğüs temizliğine ve bakımına dikkat etmelidir. Doğumdan hemen sonra annenin verdiği kilo miktarı genellikle 5-6 kg’ dır. Hamilelikte aldığınız kiloya göre, doğum sonrası vereceğiniz kilo miktarı değişiklik gösterir. Anneler dengeli beslenme ve emzirme ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilir.

Doğum Sonrası Emzirme Dönemindeki Sorunlar

  Bebeği yanlış emzirme sonucunda ortaya problemlerin başında meme başı çatlağı gelir. Meme ucu tahriş olur ve çatlaklar hatta yarıklar oluşur. İleri boyutlarında bebeği emzirememeye sebep olabilir. Bir diğer sıkıntı da göğüs ucunda çatlaklar olmayıp, görüntüsünün normal halde olduğu fakat ağrı hissedilen meme ucu ağrısıdır. Emzirmeden önce göğüslerde yer alan damarların aşırı dolgun olup; göğüslerin sert, şiş olmasına sebep olarak sütün rahat bir şekilde boşalmasına engel olur. Buna engorjman ( memede dolgunluk) denir.

Meme dokusunun enfeksiyon almasıyla meydana gelen rahatsızlığa mastit denir. Süt kanallarının tıkanmasıyla ve temizliğine dikkat edilmediği durumlarda ortaya çıkar. Mastit tedavi edilmediği zaman göğüslerde ödem, ağrı, kızarıklık olabilir ve bu da meme apsesine neden olur.

Doğum Sonrası Bağırsak ve İdrar problemleri

Doğumdan sonra kabızlık problemi yaşayan anneler karnında şişlikler hissedebilirler. Normal doğum yapan annelerde bebeğin baskısına ve zorlanmaya bağlı basur oluşabilir. Bazı annelerde idrar yapamama durumu yaşanırken, bazı annelerde ise sık idrara çıkma durumu görülür. Özellikle normal doğum yapan annelerde doğum sonrasında öksürük, aksırık, gülme gibi durumlarda istemsiz idrar kaçırma görülebilir. Uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı Gebelik döneminde muayene süreci, adet döneminden 10 gün geçtikten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz