Home / Kişisel Bakım / Dudak Bakımı / Dudak Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dudak Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dudaklarımızı hassaslık hususunda vücudun diğer uzuvlarından ayıran önemli bir etken vardır. Dudaklarımızda, hemen hemen vücudumuzun her yerinde bulunan ve cildimizin dokusunu koruması altına alan yağ bezleri bulunmamaktır. Hava değişimleri ve kuruluk ilk olarak hassas bir dokuya sahip olan dudakları etkiler. Bunun sonucunda dudaklarda çatlamalar ve kurumalar başlar. Bu gibi sorunların önüne geçilmesi açısından da dudakların donanımlı bir neme, bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde bu çatlamalar cilt sorunlarına dönüşebilir.

Dudak bakımı nasıl yapılır?

  • Dudakta oluşan sıkıntılardan en barizi hiç şüphesiz ki ölü derilerdir. Bu ölü deriler, çatlamalar neticesinde oluşur ve daima dudaklara bir pürüz, pürüzün yanı sıra acı verirler. Bu çatlaklığın önüne geçmek için de aşırı derece sıcak yahut da soğuk olan alanlarda fazla bulunulmamalı, aşırı sıcak-soğuk içecekler hususunda dikkatli davranılmalı, sıcaklık değişimlerine özen gösterilmeli ve donanımlı bir çatlak kremi kullanılmalıdır.
  • Dudakta oluşan bu ölü hücrelerden kurtulmanın bir güzel yolu da diş fırçası yardımıyla dudağa masaj yapmaktır. Diş fırçasıyla yapılacak olan masaj dudaktaki ölü deriyle veda anlamına gelir.
  • Dudak bakımı hususundaki bir diğer sıkıntı da dudaktaki kurumalardır. Dudak kurumalarının sonu ne yazık ki çatlaklara çıkar. Bu kurumaların önüne geçmek için kaliteli bir nemlendirici kremleri kullanmak gerekir. Ayrıca; zeytinyağı, kakao yağı gibi doğal yöntemlere başvurulabilir.
  • Nemlendiriciler ve çatlak gidericiler haricinde dudaklara vitamin takviyesi yapacak donanımlı ürünler dudak bakımı için yapılabilecekler arasındadır.
  • Dudak bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer etken ise; makyaj yapımıdır. Dudağa sürülen yanlış rujlar, ne yazık ki dudakları olduğundan farklı göstermektedir. Makyaja başlamadan önce dudağa sürülen nemlendirici krem, hem dudağı kendine getirecek, üzerine sürülen rujun etkisini artıracak hem de dudağa iyi gelecektir.

Kalitesiz rujların adeta bir dudak düşmanı olduğu unutulmamalıdır. Tüm bunların haricinde ekleyecek olursak; sıkıldığımız zamanlarda sıkça yaptığımız hareketlerden biri olan dudak ısırma hareketi de bir alışkanlık haline getirilmemeli, bu hareketin dudağa zarar verdiği bilinmeli, durum her ne olursa olsun dudak ısırılmamalıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz