Home / Kişisel Bakım / Dudak Bakımı / Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer


Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer

Kadınlar dudaklarına oldukça önem vermektedirler, öte yandan bu durum sadece güzellik için değil aynı zamanda sağlık açısından da oldukça önemli olmaktadır. Hem yaz, hem de kış aylarında da sıklıkla görülebilinen dudak kuruluğu aşısı sıcak veya soğuk havalara maruz kalmayla gerçekleşmektedir. Dudak kuruluğu kozmetik açıdan kötü bir görünüm kapsamında olabildiği gibi yemek yerken, gülerken veya konuşurken dahi acı hissi uyandıran bir sağlık sorunu olarak da görülmektedir. Genellikle kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerde görülen bu vaka, kişinin dudaklarındaki yağ ve ter bezlerinin yetersiz salgı yapmasıyla kalınan durumu kapsıyor. Bu nedenle dudaklarda oluşan kuruluk akabinde çatlaklık gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Bizlerde bu duruma yönelik olarak dudakların kurulu nasıl geçer üzerine bilgiler aktaracağız.

Dudak Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Dudak kuruluğu için doğal yöntemleri sunmadan önce önüne geçilebilecek etkileri de sıralayalım. Öncelikle vücut sağlığımız için hemen her kapsamda gerek duyduğumu günlük su tüketimini 2,5 – 3 litreye çıkarmanız şart. Bu sadece dudaklar için değil, deminde bahsettiğimiz üzere insan sağlığı için günlük gerek duyulan su ihtiyacı olmaktadır. Aşırı derecede soğuk veya sıcak havalarda dışarı çıkacaksanız eğer, dudaklarınızın kurumaması veya çatlamaması için lip balm ürünlerini tercih etmeniz gerekiyor. Nemli koruma ihtiyacını sağlayan bu tarz ürünler dudaklarınız için fayda sağlayacaktır. Bunun dışında dudaklarınıza bal sürerek de sıcak ve soğuk havalardan dudaklarınızı koruyabilirsiniz. Yumurta sarısı, süt, bulgur, patates, dere otu ve ceviz gibi besinlerde bulunan B vitamini de dudakları koruyan güçlü bir vitamin deposudur.

Dudak Kuruluğunu Gidermek için Doğal Yöntem

Kuruyan dudaklar için özel bir peeling hazırlayarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu peelingi hazırlamak için 1 tatlı kaşığı bal, 1 yemek kaşığı kadar toz şeker ve 6 damla greyfurt suyunu ufak bir kap içerisine alarak kıvamını alıncaya dek karıştırın. Hemen ardından dudaklarınıza sürerek 5 dakika boyunca nazik bir şekilde dudaklarınızın üzerinde masaj yaparak yedirin. Yapacağınız bu uygulama  ile birlikte daha yumuşak ve pürüzsüz bir dudağa sahip olabilirsiniz.


Check Also

Dudak Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir

Dudak Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir Kadınlar kadar erkeklerinde şikayetçi olduğu dudak çatlakları özellikle de kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz