istanbul escort
Home / Kişisel Bakım / Güzellik / Elma sirkesinin sağlık ve güzellik için yararları

Elma sirkesinin sağlık ve güzellik için yararları

Elma sirkesi (ACV), elma suyunu önce bakteri ve maya ile alkole dönüşene kadar mayalayıp ardından tekrar sirke haline gelmesi için asetik asit oluşturan bakteri ile mayalayarak yapılır. Elma sirkesi yüzyıllar boyunca halk ilaçları ve alternatif tıpta birçok faydası için kullanılmıştır. Yemek kaşığı başına sadece 3 kalori ile, ACV kalorilerde çok düşüktür. Elma sirkesi güçlü bir koruyucudur. Uzmanlarca kalp sağlığı açısında faydalı olduğu dile getirilmiştir.

Elma sirkesinin faydaları nedir?

Antimikrobiyal: Elma sirkesinin yüksek asitli doğası birçok farklı patojene karşı etkilidir ve bu nedenle geleneksel olarak yaraları temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarlarını, bitleri, siğilleri ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Elma sirkesinin bu antimikrobiyal doğası da onu yiyecekler için mükemmel bir koruyucudur ve yapılan araştırmalar, gıdada E. coli gibi mikropların büyümesini önlediğini göstermiştir.

haber7.com

Düşük kan şekeri seviyeleri: Elma sirkesinin en yaygın kullanımlarından biri, kan şekeri seviyelerinin insülin direncine bağlı olarak veya vücutta yeterli insülin üretmediği için Tip 2 diyabete karşıdır . Yüksek kan şekeri seviyeleri bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Araştırmalar elma sirkesinin faydaları nelerdir sorusunu soranlara yüksek karbonhidratlı bir öğün sırasında insülin duyarlılığını yüzde 19–34 oranında artırdığını göstermiştir. Bir başka çalışma, elma sirkesinin beyaz ekmek yedikten sonra kan şekeri seviyenizi yüzde 31 azaltabildiğini gösterdi. Yine bir başka çalışma, dört hafta boyunca elma sirkesi ile beslenen diyabetik sıçanların kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldu .

Yüksek açlık şekeri ile rahatsız olursanız, sabah açlık şekerinizi yüzde 4 oranında azaltmak için yatmadan hemen önce 250 ml su ile seyreltilmiş iki yemek kaşığı elma sirkesi alabilirsiniz. Kan şekeri seviyesini sabit tutmak için yemeklerden önce bu çözeltiyi içebilirsiniz. Ancak, kan şekeri için elma sirkesi almaya başlamadan önce, lütfen doktorunuza danışın. Zaten aldığınız ilaçları bırakmayın. Ayrıca, bir günde hiçbir zaman iki çorba kaşığı elma sirkesinden fazla almamanız gerektiğini ve bunun da yalnızca suda seyreltildikten sonra yapıldığını unutmayın.

Elma sirkesi suyunun kan şekerini düşürmesinin faydaları

Zayıflama yardımı: Bu elma sirkesini sevmemizin birçok nedeninden biri! Kilonuzu kontrol altında tutmada şaşırtıcı derecede etkilidir. Araştırmalar, yüksek karbonhidratlı öğünlü elma sirkesi içtiğinizde daha dolgun ve daha doygun hissettiğinizi göstermiştir. Bu aslında günün geri kalanında fazladan 200-275 kalori almanızı engelleyebilir. Daha da iyisi, araştırmalar düzenli olarak elma sirkesi içmenin , göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bir araştırma, elma sirkesinin 12 hafta boyunca günde iki çorba kaşığı almasının diyetinizde veya yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmasanız bile 2 kilo vermenize neden olabileceğini gösterdi. Elma sirkesi metabolizmanızı da arttırır.
Tüm kilo verme faydaları ile birlikte elma sirkesi mucize değildir ve sağlıklı beslenmeli ve en iyi sonucu almak için egzersiz yapmalısınız.

Elma sirkesinin Diyabet ile savaşmada faydaları

Kalp sağlıklı: Yeterince kesin insan çalışmaları yapılmamasına rağmen, hayvan çalışmaları, seyreltik elma sirkesi içmenin düzenli olarak kolesterol, trigliserit düzeyleri, kan basıncı ve kan şekeri düşürerek kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir . İran’da yapılan bir hayvan araştırması, elma sirkesi ile beslenen sıçanların düşük LDL kolesterolü ve yüksek HDL kolesterolü düşük olduğunu gösterdi. Japonya’da yapılan bir başka hayvan araştırması, asetik asit (sirkenin ana bileşeni) ile beslenen sıçanların, kan basıncını yükselten bir enzimi bloke ederek kan basıncı seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Diyetinize iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin, ancak karbonhidrat alımını azalttığınızdan ve diyetinizde sağlıklı yağ alımını artırdığınızdan emin olun.

Asit reflü üzerinde çalışır: Asit reflü muzdarip herkes bunun yaşam kalitenizi olumsuz yönde nasıl etkileyebileceğini bilir. GERD veya asit reflü olarak da bilinen gastroözofageal reflü hastalığı, midenizdeki asidin özofagusunuza girip mide yanması, geğirme ve bulantıya neden olduğu bir durumdur. Bu duruma bazen düşük mide asidi nedenlerinden dolayı, elma sirkesi içerek onu güçlendirmek belirtilerinize yardımcı olabilir. İki yemek kaşığı elma sirkesini 250 ml su ile seyreltmeyi unutmayın. Çiğ olarak asla elma sirkesi içmeyin.

Elma sirkesinin yararları hazmı iyileştirir

Gelişmiş sindirim: Elma sirkesi, sindirim sisteminize iyi bakteri bularak bağırsak sağlığını iyileştirmedeki rolüyle bilinir. Aynı zamanda besinleri sindirme ve absorbe etme kabiliyetinizi geliştirir. Mide için en eski ev ilaçlarından biri, elma sirkesi ve suyla yapılan bir içecektir. Elma sirkesinin antimikrobiyal doğası bakteriyel enfeksiyonun kısa çalışmasını sağlar. Elma sirkesinde bulunan pektin, gevşek hareketleri kontrol etmeye yardımcı olacak ve mide kramplarına rahatlama sağlayacaktır. İki yemek kaşığı 250 ml su veya elma suyu ile karıştırın. Probiyotik faydalar için, iki yemek kaşığı elma sirkesini kombucha veya kefir gibi fermente edilmiş yiyeceklerle karıştırın .

Elma sirkesinin faydaları mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmektir

Mantar enfeksiyonları ile savaşır: Gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisi oldukça zordur ve gittikçe daha fazla sayıda mantar önleyici ilaca karşı dirençlidir. Ancak, sporcunun ayağı, ayak tırnağı veya tırnak mantarı, mantar kaşıntı, kandida veya maya enfeksiyonları, oral pamukçuk ve saçkıran mantarları gibi mantar enfeksiyonları için asırlık bir ilaç olan elma sirkesini kullanmayı deneyebilirsiniz. probiyotiklerelma sirkesinde asetik asit Candida gibi mantarları öldürür. Bu ilaçları denemeden önce doktorunuza danışın ve belirtiler kötüleşirse derhal kullanmayı bırakın. Eşit parça su ve elma sirkesi çözeltisi yapın. Pamuk toplarını içlerine batırın ve mantardan etkilenen kısma uygulayın. Mantardan etkilenen birden fazla alanınız varsa, banyo suyunuza elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Banyonuza yaklaşık iki bardak ekleyin, 15 dakika bekletin ve ardından temiz suyla durulayın.

Gece bacak krampları için rahatlama:Uyurken oluşan ağrılı bacak krampları düşük potasyum seviyelerinin bir sonucu olabilir. Buna, potasyum içeriği yüksek bir elma sirkesi ve su çözeltisi içerek buna karşı koyunuz. İçine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı balın karışıp karıştığı bir bardak su koyun.

Elma sirkesinin faydaları Ağız kokusunu giderir

Kötü nefes tedavileri Fed size ağız kokusu için çalıştık sayısız ilaçlı gargaralar ile? Mikroplara neden olan ağız kokusundan kurtulmak için gargara yapmak ve terlemek yerine elma sirkesi ve suyu seyreltmeyi deneyin.

Soğuk algınlığı ve alerjilere karşı panzehir: Değişen mevsimleri dört gözle dört gözle bekleyecek insanlardan biri misiniz, çünkü hapşırık, hırıltılı ve akıntısı olan mevsimsel alerjileriniz düşük olduğunda mı? Şey, bu sefer Bağışıklığınızı artırmak için suyla elma sirkesi içmeyi deneyinve lenfatik drenajı iyileştirir. Elma sirkesi, bağışıklığınızı güçlendiren tonlarca iyi bakteri içerir. Boğazın ağrıyor mu? Boğaz ağrısını öldürmek için her saat eşit parça sirke ve ılık su çözeltisi ile gargara yapın ve güçlü asetik asit ile bakteri oluşmasına neden olun.
Elma sirkesiyle bir bardak su içmek de tıkalı bir burnun size rahatlamasını sağlayacaktır. Elma sirkesinde bulunan potasyum, inceltici mukuslarda harikalar yaratırken asetik asit mikropları temizler.

Detoks içeceği: Partiyi abarttınız ve hızlı bir detoks gerekiyor mu? Yine kurtarmaya giden elma sirkesi. PH’ınızı dengelemek, lenfatik drenajı teşvik etmek ve kan dolaşımını arttırmak için elma sirkesi ve suyun harika çözümünü içebilirsiniz.

Elma sirkesi güzellik yararları

Elma sirkesi sadece sağlığınız için mükemmel değil aynı zamanda sunduğu güzellik avantajlarının yanı sıra güzellik cephaneliğinin de önemli bir parçası olmalı .

Akne savaşçısı: Elma sirkesi sivilce ile çeşitli düzeylerde ilgilenir. Yeni başlayanlar için elma sirkesi, akneye neden olan Propionibacterium acnes bakterilerinin çoğalmasını ve büyümesini durduran asetik asit, laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi bileşenlere sahiptir. Elma sirkesi gibi laktik asit gibi bileşenlerin bazıları skar oluşumunu azaltabilir. Journal of Cosmetic Dermatology çalışmasında, üç ay boyunca laktik asitle tedavi edilen sivilce izlerinin pigmentasyon ve skar oluşumunda azalma olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda daha iyi cilt dokusuna yol açtı.
Elma sirkesinin çalışmasının bir başka nedeni de cildimizin doğal asidik olması ve mikropları önleyen asidik tabakanın ve kirlenmenin yenilenmesinde yardımcı olmasıdır. Ayrıca bakterileri öldürür ve yağ ve kiri temizler.
Nasıl uygulanır: Eşit olmayan kısımları çiğ ve süzülmemiş elma sirkesiyle suyla karıştırın. Bir pamuk topunu çözeltiye batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. 10 dakika bekletin ve yıkayın. En iyi sonuçlar için bunu gün boyunca birkaç kez ve birkaç gün boyunca tekrarlayın.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Güneş yanığı iyileştirir : Goa’da güneş banyosunu abarttınız mı? Öyleyse yanmış ve iltihaplı cildinizi elma sirkesiyle yatıştırmanın zamanı geldi.
Nasıl başvurulur: Bu çözümlerden herhangi birini deneyebilirsiniz. Yarım su bardağı elma sirkesini 4 su bardağı su ile karıştırın ve solüsyonu güneş yanığı cildinize uygulayın . Veya cildinizi yatıştırmak için bir bardak elma sirkesi, 1/4 bardak hindistan cevizi yağı ve lavanta esansiyel yağını banyo suyunuza karıştırın.

Elma sirkesinin faydaları ciltteki eksfoliyatördür.

Deri exfoliator: Alfa hidroksil asit (AHA) güzellik ürününüz için bir bomba mı ödediniz? Bunun yerine sadece elma sirkesi kullanılmış olabilir! Biz seninle dalga geçmiyoruz. Bu çok talep gören güzellik maddesi Pahalı güzellik ürünlerinde bulunan elma sirkesinde bulunur. Elma sirkesinde bulunan malik asitte bulunan AHA, eksfoliye edici olarak işlev görür ve yeni cildi ortaya çıkarmak için ölü cildi temizler. AHA ayrıca akne ve akne izlerinin tedavisinde de etkilidir. Ayrıca cildi nemlendirir ve sıkılaştırır. Çünkü cildinize çeşitli alfa hidroksi asitleri uygulanır (topikal olarak kullanılır), ölü cilt hücrelerini nemlendirmek ve çıkarmak, akneyi tedavi etmek ve akne izlerinin görünümünü iyileştirmek, foto-yaşlanmış cildin görünümünü geliştirmek ve cildi sıkılaştırmak ve pürüzsüzleştirmek için uygulanır. AHA ayrıca yaşlılık lekelerini, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olur.
Nasıl başvurulur:Asla asla elma sirkesini doğrudan yüzünüze uygulamayın. Üç çorba kaşığı su ile bir çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın. Pamuk toplarını bu seyreltilmiş sıvıya batırın ve yüzünüze uygulayın. Yıkamadan önce 30 dakika bekletin.

Elma sirkesi faydaları tonlama losyonu çok iyidir

Cilt toneri: Elma sirkesi cilt için çok iyi tonlandırıcı bir losyondur. Gözeneklerinizi sıkılaştırır, cildinizin pH’ını dengeler, kir ve yağı temizlerken, sıkılaştırıcı özellikleri yüzünüze kan akışını artırır.
Nasıl uygulanır: Eşit parçaları elma sirkesi ve suyunu karıştırın ve yüzünüzdeki solüsyonu pamuk topları ile sıkın.

Doğal deodorant: Cildinize zarar veren alkol bazlı deodorantları kullanmak hiç bu kadar rahat olmamıştı? Bunun yerine elma sirkesine geçin. Elma sirkesinin antimikrobiyal özellikleri koltuk altlarınızda Kötü Kokuya neden olan mikropları öldürür .
Nasıl başvurulur: Yapmanız gereken tek şey koltuk altlarınızı biraz sıkmak ve uzun süre taze kalmaya devam etmek.

Elma sirkesi faydaları Saç kurtarıcı

Nemi emmeye yardımcı olur: Elma sirkesinin saçlarınız için birçok kullanımı vardır. İlk olarak, saçın tırnak etlerinin emilmesine ve nemi tutmasına yardımcı olur. Ayrıca saç yüzeyini pürüzsüzleştirir, böylece herhangi bir dolaşma olmaz, kabarmayı azaltır ve kuru uçlarda bile çalışır. Elma sirkesi de saç büyümesini uyarır, böylece saç dökülmesi için bir ilaç olarak kullanabilirsiniz .
Nasıl uygulanır: Elma sirkesinin bir bölümünü iki parça suyla karıştırın ve saçınıza yumuşatın. Onu kafa derinize sürtmemeye dikkat edin!

Kepek yener: Bu, elma sirkesinin en kullanışlı özelliklerinden biridir. Sebore (kepek), kafa derisinde bulunan bir mantardan kaynaklanır. Elma sirkesi, mantar önleyici özelliği ile buna karşı çok etkilidirasidik bir ortamda yaşayamayan mantarlar .
Nasıl uygulanır: Elma sirkesi ve suyunun eşit kısımlarını karıştırın ve bir cam sprey şişesinde saklayın. Şampuanladıktan sonra, sadece saçınızın üzerine biraz uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Yıkayıp temizlemek. Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Donukluğu giderir: Şampuan kalıntısı ve kuruluk saçın donuk görünmesini sağlar. Şampuandan veya saç durulamadan sonra elma sirkesi kullanarak saçınızın parlaklığını geri kazanın ve parlayın .
Nasıl uygulanır: Eşit miktarda su ve elma şarabı sirkesi çözeltisi hazırlayın ve şampuandan sonra saçınızı durulamak için kullanın.

Elma sirkesinin faydaları Diş beyazlatıcıdır

Diş beyazlatıcı: Sararmış dişlerinizden utanıyor musunuz? Diş hekiminde bir diş beyazlatma işlemi için girmeden önce, temizlik maddesi ve antimikrobiyal olan elma sirkesini deneyin . Bu yüzden sadece dişlerinizdeki izleri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda diş etini gideren bakterileri öldürür.
Nasıl uygulanır: Yarım çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ve gargaraya karıştırın. Bundan sonra dişlerinizi fırçalayın.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz