Home / Genel / Emziren Anneler için Diyet Listesi

Emziren Anneler için Diyet Listesi

Yeni bir anne iseniz, çocuğunuzu tamamen veya kısmen emziriyor olma ihtimaliniz vardır. Yeni doğmuş çocuğunuzun süt kaynağını seçmeniz tamamen sizin ayrıcalıklarınız olsa da, anne sütünün bir çok yararı olduğunu inkar etmek mümkün değildir. Birincisi, bu bebeğin en doğal ilk besin kaynağı – vücudunuzdan geldiği için. Anne sütü, virüs ve bakterilerle savaşarak bebeğin bağışıklığını artıran antijenler ve antikorlar bakımından zengindir. Çok önemli olan ilk altı ay, bebeğin iyiliğinin tonunu çocukluktan itibaren belirler. Araştırmalar, yalnızca ilk üç ay boyunca emzirilen bebeklerin daha az astım atakları ve diğer solunum bozuklukları, ishal ve alerji ve iltihaplanma gibi mide rahatsızlıkları geçirme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ayrıca bebeğin beyin gelişimi için hayati öneme sahiptir ve DEHB, lösemi ve diyabet olasılığını azaltır.

Emziren Anne ve Bebeği

Emzirme sadece bebeğiniz için iyi değil aynı zamanda anne için de iyidir. Emme hareketi uterus iyileşmesini hızlandıran oksitosin salgılar. Emzirme ayrıca doğum sonrası fazla kilonuzu atmanıza yardımcı olur ve meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskini azaltır. Kemik sağlığı da güçlendirilmiştir. Emzirmenin faydaları sadece fiziksel değildir – emziren anne de daha mutlu hisseder, doğum sonrası depresyon olasılığı büyük ölçüde azalır, strese karşı daha yüksek direnç vardır. Üstelik, maliyeti düşüktür.

Emziren Anne ve Gıda Tüketimi

Bununla birlikte, bunların tümü, sütün kalitesinin ve miktarının çocuğunuz için en iyi şekilde olmasını sağlamanız ve ayrıca emzirme talepleriyle başa çıkmak için yeterli beslenme ve enerji aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın tek yolu, bu talepleri yerine getirmenize yardımcı olan bir diyeti takip etmenizi sağlamaktır. Yaygın inanışın aksine, hamileyken veya emzirirken iki kişilik bir şey yemeniz gerekmez. Tipik olarak, emziren anneler diyetlerinde, protein, karbonhidrat, demir, vitamin ve kalsiyum dengesi ile yaklaşık 500 kaloriye ihtiyaç duyarlar. İşte diyetinize dahil etmeniz gerekenler.

Emziren anneler için su birden fazla sebepten dolayı önemlidir. Öncelikle, kendinizi su kaybından uzak tutmak ve enerji rezervlerinizi tüketmemek için içmeniz gerekir. İkincisi, vücudunuzdaki süt miktarını arttırmaya yardımcı olur. Susuzluğu gidermek için kendinizi sudan mahrum bırakmayın. Daha iyi laktasyon yapmanıza yardımcı olan diğer nemlendirici yiyecekler arasında taze çorbalar, taze meyve ve sebze suları ve hindistan cevizi suyu bulunur.

Yulaf ezmesi, tam buğday, kinoa, arpa, çavdar vb. Gibi kepekli tahıllar, yeni bir bebeği yönetirken enerji seviyenizi devam ettiren önemli bir B vitamini ve kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Bunlar lif açısından da zengindir ve metabolik seviyenizi arttırır. Kan şekeri seviyelerini düşürürler ve ayrıca bağırsakları temiz ve iyi durumda tutarlar; bu da bebeğiniz için daha iyi süt kalitesi demektir.

Tohumlar anne sütü üretimini artırmak için en iyi ‘galaktologlar’ veya yiyeceklerdir. Hint kuşaktan kuşağa nesilden nesile geçen kadınlar, laktasyon seviyelerini optimize etmek için bunlara büyük ölçüde güvenmektedir. Diyetinize eklenecek bazı tohumlar arasında çemen, susam, kimyon ve haşhaş tohumu bulunur. Bunları kahvaltı lapasına ekleyin, köri sos olarak ekleyin veya günde bir kaşık yutun. İçlerinde kullandıkları yemeklere tat ve lezzet katmak için onları kızartın veya toz haline getirin. İnfüzyonlu su, sindirimi sürdürmek ve kendi sindirim sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını korurken emzirmeyi arttırmak için tohumları kullanmak için başka bir harika yoldur. Bu tohumlardan herhangi birinin iki çay kaşığı alın ve lezzet ve renk infüze olana kadar, 500 ml su içinde kaynatın. Güzel, süzün ve su şişenize dökün. Gün boyunca kaymaya devam et. En iyi sonuçlar için, bu tohumların her birini en az günde bir kez demlenmiş su için kullanın.

Demir alımınız enerji ve hemoglobin seviyelerinizle bağlantılı. Bebek hala anne karnındayken plasentadaki demir seviyelerini beslerken, hemoglobin seviyelerinizi sağlam tutmak için demir açısından zengin bir diyet ve ek takviye almanız olasıdır. Maksimum faydalar sağlamak ve doğumdan sonra kaybedilen demir seviyelerini yenilemek için, bu diyete devam edin; bunların büyük bir kısmı ıspanak, lahana ve püresi yeşili (örneğin laktasyon artırıcı bir gıda) olan yeşil yapraklı sebzelerden gelir. Ayrıca salatalık, brokoli ve biberon ve acı kabak gibi farklı su kabaklarını diyetinizde kullanabilirsiniz.

Tavuk ve hindi gibi yağsız et emziren annelerde protein üretimi için idealdir. Maydanoz, sarımsak ve biraz zeytinyağı ile tatlandırın. Yumurta, folat ve B12 vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra bir başka iyi protein kaynağıdır. Diyetinizde yeterince B12 vitamini almazsanız, çocuğunuzun da eksik kalmasını önlemek için bir ek yardım almanız gerekir. Yani yumurtalar bu ihtiyaçla mücadele etmek için mükemmel bir yoldur.

Tam yağlı süt emziren anneler için en iyi çeşittir. Günde sadece iki bardak içmek vücuttaki protein ve kalsiyum seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, vücudunuza laktasyonun talepleriyle başa çıkmak için çok ihtiyaç duyulan enerjiyi veren ‘iyi yağ’ içerir. Ilık süt her zaman sıcak veya soğuk sütten daha iyidir. İnek sütünü sindirmek için çok ağır bulursanız, keçi sütünü deneyin. Vejeteryanlar daha küçük quanititlerde aynı besinleri sağlayabilen fındık sütü veya soya sütünü deneyebilirler. Doğum ve emzirme genellikle kemik yoğunluğu seviyelerini etkiler, bu nedenle yeterli miktarda süt anne için güçlü kemikler ve dişler sağlar, bu da çocuğa emzirme yoluyla yarar sağlar. Kalsiyum seviyelerinin optimum seviyede kalmasını sağlamak için iyi yağ olan yoğurt ve peynirleri de tüketebilirsiniz.

Emziren anneler için sakınılacak yiyecekler listesinin başında, alkol gelir. Zor olabilir, ancak emzirmenin bilişsel gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir.  Ancak, başka her şeyi doğru yapıyorsanız, bazı doktorlar ve çocuk doktorları, sizden en az 4 saat önce bir boşluk bırakmanıza izin verdiğiniz sürece, bir bardak kadehin mutlaka kötü bir şey olmadığını öne sürmüşlerdir. Diğer alkollü içeceklerden daha az riskli olduğu için mümkün olduğu kadar şarap tercih edin. Kafein ve şekerden yine kaçınılması gerekir. Çay ve kahve alımınızı günde 2 fincanla, tercihen şeker veya şeker ikameleri olmadan sınırlayın. Kafeinli kolalı içeceklerden tamamen kaçınılmalıdır! Bunlar zararlı olmasa da, bebeklerinizi yetişkinlerde enerji seviyelerini yükselttikleri gibi huzursuz hale getirebilirler, bu yüzden bebeğinizi besleme arasında 2-3 saat boşluk bıraktığınızdan emin olun. Civa açısından zengin balıkları yemeyin – bunlar uskumru ve kılıç balığı gibi çeşitleri içerir. Çok fazla kızartılmış yiyeceklerden ve asitliğe ve hazımsızlığa neden olabilecek yiyeceklerden kaçının, çünkü bu sorunlar bebeğinizin çok hassas sindirim sistemini etkileyebilir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kadınlar Karşısındaki Kadının İlk Neresine Bakar?

Kadınlar Karşısındaki Kadının İlk Neresine Bakar? Kadınların neredeyse hepsi az da olsa kıskançtır bunu herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz