Home / Sağlıklı Yaşam / Beslenme / Fermente Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fermente Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu günlerde fermente gıdalar hakkında çok fazla konuşma var, her kültür kendi fermente gıdaları versiyonuna sahip. Bunların birçoğunun da lezzetle dolu olduğu için birçok faydası olduğu söylenir. Peki, fermente gıdalar tam olarak nedir? “Fermantasyon Sanatı” nda, yazar Sandor Katz onları en komik şekilde – ‘taze ve çürük arasındaki lezzet dolu alan’ olarak tanımlıyor! Kulağa çok hoş gelmiyorsa, bu şekilde koyalım – gıdalar sisteme yararlı olan mikroorganizmaların veya bakterilerin, özellikle bağırsakların etkisiyle üretilir. ‘Enzim kontrollü, organik bir maddenin kimyasal olarak parçalanması’. Popüler inanışın aksine, tüm bakteriler kötü değildir. Vücudunuzun sağlıklı kalmasını ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için buna biraz ihtiyacı var. Geçmişe bir göz atalım, sağlığa yararları ve mevcut fermente gıda türleri.

Fermente Gıdaların Tarihçesi

Neolitlerin yaşından beri fermente edilmiş yiyeceklerin olduğu bilinmektedir. Bira ve şarap, batıdaki peynirler ve ekmekler; turşu ve yoğurt, doğuda miso ve sake – bunların hepsi fermente gıdaların örnekleridir. Eski zamanlarda yiyecek depolayacak buzdolapları yoktu, bu yüzden fermentasyon yiyecek maddelerinin tamamen kötüye gitmesini engelledi. Ancak o zaman, hiç kimse fermantasyon bilimine boyun eğmedi ve çoğu insan, kültürlü yiyeceklerin hazırlanmasına kendisini ödüllendiren ilahi bir müdahale olduğuna inandı. Mikroskobun icat edildiği 1500’li yılların sonlarında bilim adamları mikroorganizmaları keşfetti. Daha derin araştırma, bu tür bakterilerin, yaptıkları gibi ortaya çıkan belirli gıdalardan sorumlu olduğunu ortaya koydu. 1700’lerde ve 1800’lerde, hangi bakterilerin fermantasyondan sorumlu olduğunu ortaya çıkardı. Nasıl farklı tepki verdikleri, vb. Günümüzde, bazı yiyecek türlerini mayalamanın yararına dair farkındalık ortaya çıkmıştır ve insanlar yüzyıllarca süren araştırma ve bilimsel keşiflerin yararlarından yararlanmaktadır.

Hangi bakteri sizin için iyidir ve hangisinden kaçınılmalıdır?

Kaçınılması Gereken Fermente Gıdalar

Fermente gıdalarda kullanılan bakteriler arasında, Streptococcus, Lactobacillus (başta süt ürünlerinde, adından da anlaşılacağı gibi bulunur) ve basil bulunur. Bu canlı, aktif, kültürlerin probiyotiklerle eşanlamlı olan birçok fayda ile geldiği bilinmektedir. Leuconostoc mesenteroids, idli ve dosa gibi Hint fermente gıdalarında bulunan diğer bir faydalı bakteridir. Öte yandan, bakteri Escherichia ve Salmonella tavsiye edilmez, asitlik ürettikleri için diğer komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca, mayalama için maya kullanan ürünler bir miktar dikkatle tüketilmelidir. Maya, glikozu CO2’ye parçalayan enzimlere sahiptir. Ekmek yapımında, şarap ve bira yapımında kullanılır. Maya, B vitamini, çinko, folik asit ve benzeri maddelerden zengin yiyeceklerle sonuçlanırken, olumsuz yönleri arasında şişkinlik, yüksek kalorili yiyecekler bulunmaktadır.

En İyi Fermente Gıdalar Hangisi?

Evrensel bir favori ve Hindistan’ın en lezzetli yemeklerinden biri; Yoğurt, genellikle, her yemeğe, bir şekilde veya başka şekilde, eşlik eder. Kuzeyde kalın lassi veya güneyde lor pirinci olsun, sütün fermente edilmesiyle elde edilen yoğurt tüketmenin faydaları vardır. Lor, gram başına 100 milyon probiyotik kültür içerebilir ve bağırsaklarınızı temizlemeye, iltihapları ve bağırsak sendromunu yatıştırmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve genellikle sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Dahası, sütün (kalsiyum, D vitamini, protein ve B12 vitamini) laktoz intoleransı olmayan kişilerin bile zevk alabileceği ilave faydalarını içerir.

En İyi Fermente Besinlerden Kimchi’yi Yemek

Kore elyaf diyetinde pilav ve deniz mahsulleri bulunurken, kimchi onayladığımız bir ekleme! Bu fermente lahana yemeği kalp sağlığını artırabilir, kanseri önleyebilir, vücuttaki serbest radikallerle savaşabilir ve tabii ki bağırsak sağlığını artırabilir. Bu çok yönlü yemek, bir şeyle, hatta kendi başına tüketilebilir. Optimum fayda için, çiğ yemeye çalışın. Bu fermente gıdada bulunan probiyotikler yaşlanma karşıtı yararları da içerir ve cildinizi ve saçınızı daha genç ve daha esnek gösterir. Aynı zamanda iyi bir detoks ve zengin bir A vitamini kaynağıdır.

En İyi Fermente Gıdalardan  Olan Peynir

Peynirler, yoğurtta bulunanları birleştirerek, optimum sağlık yararları sunan, lezzetli fermente yiyecek formlarıdır. Fermantasyon sürecinde, vücudun düzgün çalışmasını sağlayan hayati bir besin olan B vitamini gelişir. Aynı zamanda, kemikleri, eklemleri ve dişleri sağlıklı tutan protein, kalsiyum ve D vitaminlerinin ilave faydalarını içerir. İşlenmiş peynirlerden kaçının ve doğal olarak mayalananları tercih edin. Doymuş yağ içeriği sizin için iyi olabilir, çünkü her gün peynir tüketebilirsiniz. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler, alımı haftada iki kez kısıtlayabilir. Ayrıca tercih ettiğiniz peynir türüne dikkat etmelisiniz.

En İyi Fermente Gıdalardan olan Kombucha Çayı

Yüzyıllardır, Kombucha Çayı Çin’de bir sağlık iksiri olarak tüketildi! Bu eşsiz içecek, çayın tüm faydalarını ve fermantasyon işleminin bir sonucu olan sağlıklı probiyotikleri birleştirir. Fermantasyona neden olan enzimler sindirime, besin emilimine, genel bağışıklığa ve kilo kaybı için artan metabolizmaya yardımcı olur. Vücudu detoksifiye eder ve antioksidanları vardır. Bununla birlikte, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar olabileceğinden, kombucha içmeniz gerekip gerekmediği konusunda doktorunuza danışın.

En İyi Fermente Gıdalardan olan Lahana Turşusu

Basit lahana ve tuzdan yapılan bu Avrupa elyafı, Koreli kimchi’nin batıdaki karşılığıdır. Bu basit lahana ve tuz tabağı, sadece probiyotikler ile doludur, aynı zamanda kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin dengeli kalmasını sağlamak için lif bakımından da zengindir. Bununla birlikte, pişirmek faydalarını yok eder, bu yüzden çiğ olduğundan emin olun. İdeal olarak, sağlık yararlarını arttırmak için, haftada üç kez lahana turşusunu tüketin. Ancak tansiyonu yüksek olan kişilerin, ne kadar tükettikleri konusunda dikkatli olmaları gerekir ve haftada bir kez genellikle yeterlidir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Chia Tohumu Nedir – Faydaları Nelerdir

Çiya tohumu olarak da adlandırılan Chia tohumu nedir ve ne gibi faydaları bulunuyor sorularına cevaben konumuzda sizlere detaylı bilgiler sunacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz