Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Hamilelik / Gebelik Döneminde Annenin Ruh Sağlığı Nasıl Olmalı
hamilelikte ruh sağlığı

Gebelik Döneminde Annenin Ruh Sağlığı Nasıl Olmalı

Hamilelikte Ruh Sağlığı

Hamilelikte ruh sağlığı, anne için psikolojik rahatlık bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir bu durum hatta annenin sigara içmemesi kadar öncelikli bir durumdur. Ruh sağlığı çeşitli sebeplerle bir çöküntü içerisinde girebilir bu ölüm haberi ya da bir duruma endişelenme gibi doğrudan anne ile ilgili olabilir ya da çevresinde ki kişilerin gereksiz baskılarıyla da yine aynı şekilde durum tetiklenebilir. O yüzden durumu kontrol altında tutmak sadece anneyle alakalı değil baba ve annenin yakınında olan tüm kişilerin sorumluluğu altındadır.

 

Peki psijolojik olarak annenin bebeğine karşı olan sorumluluğu nasıl yerine getirilir. Kadınlar belirli dönemlerde bir stres içerisine girebilir. Özellikle regl döneminde olduğu gibi bu dönem gebelik sürecinde ortadan kalkar ancak daha uzun ve stresli bir dönem içerisine girerler. Anne adayları da artık bu durumun farkına varmaları buna göre hareket etmeleri öncelikli olmalıdır. Duygusallığa çok yer vermemek gereksiz kuşku ve şüphelere kapılmamak gibi.

 

Yine anne kadar babanında çocuğu için anneye yardımcı olması gerekiyor, bu uzun süreli duygusal dönemi en sağlıklı şekilde atlatmak için gerekli adımları atması lazım. Annnenin kendini yalnız hissettirilmemesi ve yine çeşitli durumlara ortam sağlanmaması lazım.

 

Doğum sürecinden sonrada psikolojik çöküntü dönem dönem devam edebilir bu yine bebekler için oldukça tehlikelidir. Çünkü bebekler için 1 yaşına kadar anne sütü en öncelikli besindir ancak annenin süt sağlayamaması bebeklerin mutlaka alması gereken besin kaynağına ulaşamaması anlamına geliyor. Yani gelişim süreci oldukça sıkıntılı olabilir.

 

Annenin yeterince süt sağlayamaması basit bir psikolojik çöküntüye bağlıdır. İşte tüm anne ve babalar tüm bu durumun farkına varmalı ve buna göre adımlar atmaları gerekiyor. Yani bu şekilde sadece gebelik döneminde değil devam eden süreçte de annenin önemli adımlar atması ve buna göre mücadele etmesi gerekiyor.


İlginizi Çekebilir

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı Gebelik döneminde muayene süreci, adet döneminden 10 gün geçtikten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir