Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Gebelik Döneminde Dinlenmesi Gereken Müzikler

Gebelik Döneminde Dinlenmesi Gereken Müzikler


Gebelik Döneminde Dinlenmesi Gereken Müzikler

Bebekler anne karnında duyduğu sesleri anne karnından çıktıktan sonra kolayca tanımaktadır ve bunlara tepki vermektedir. Ayrıca gelişimi içinde bebeklere anne karnından başlayarak müzik dinletilmesi birçok uzman tarafından önerilmektedir. Ancak metal ve rock türünde müzikler asla önerilmemektedir daha çok sakin müzikler bebekler için daha uygundur. Klasik müzik onların başında geliyor hatta sadece klasik müzik dinletmek çocuklar için oldukça uygundur.

 

Bebeklerin rahatlaması için dinletilen müzikler bazen sıkıntılar yaratabilir, çok hareketli müzikler dinletmek bebeklerin kalp ritmini önemli ölçüde bozabilir o yüzden bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor.

 

Bebeklerin anne karnında duyduğu sesleri tanıdığını söylemiştik zaten annelerde babalara bu konuda oldukça baskı yapar, bebek ile konuşarak babanın bebek ile tanışması istenir.

 

Bebeklerin kulakları anne karnındaki 24. haftada gelişmeye başlar ve bu süreçten sonra her sesi algılayabilir. Klasik müziklerin yanı sıra doğadaki sesler bebek için oldukça rahatlatıcıdır. Kuş sesleri anne karnındaki bebeği hem rahatlatır hem de mutlu olmasını sağlayabilir.

 

Tabi ki anne bebeklerine sadece doğa sesleri ve klasik müzik dinletmek zorunda değildir sadece çok hareketli şarkılar bebeğin kalp ritmini bozuyor türkü ve hafif pop müzikler gebelik döneminde bebek için zararlı değildir. Ancak yine de şarkı dinlerken bile seçici davranması gerekiyor.

 

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için anne karnından sonra dünyaya merhaba diyen bebeklerin gelişi oldukça önemlidir. Beslenmesi kadar kültürel gelişim sürecide hızlı bir şekilde başlaması gerekiyor. Yaşını dolduran bebekler artık müziklere çeşitli tepkiler vermeye başlayacaktır. Bu şekilde ebeveynlerde çocuklarının çeşitli yetkinliklerini kolayca anlayabilir yani müzik diyerek geçmemek önemlidir. Yani bebekler anne karnında ki 32. haftadan itibaren müziği algılıyor ve onlara tepki veriyor.


Check Also

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de “hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı” üzerinedir. Bizlerde bu konu üzerine hem diyetisyen, hem de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerik hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz