Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı


Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik döneminde muayene süreci, adet döneminden 10 gün geçtikten sonra ve idrar testiniz pozitif çıktıktan sonra gerçekten anne olabileceğinizi öğrenmeniz için artık 41 haftalık muayene sürecine adım atmış olacaksınız. Tabi ki kendi yaptığınız testler pozitif çıkmış olsa bile ultrason testine girene kadar anne olup olmadığınızı kesin bir şekilde bilemeyeceksiniz. Doktor ziyaretiyle ilk adımı atmış olursunuz.

Gebelik döneminde muayene süreci

Evet ultrason testiyle birlikte anne olacağınızı ve kendinizle birlikte bir can taşıdığınızı öğrendiniz. Eğer hamileliğin ilk 15 gününü doldurmuşsanız ilk doktor ziyaretinde bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz eğer daha hamileliğin ilk haftasında iseniz zaten doktorunuz sizi bebeğin kalp atışlarını dinlemek için tekrar muayene etmek için davet edecektir. Eğer bu döneme kadar hiçbir sıkıntı yoksa 32. haftaya kadar doktorunuzu ayda bir ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 

Bebeğin gelişimi 32. haftadan sonra  çok hızlı olacak yani bu süreçten sonra doktorunuzu daha sık ziyaret etmeniz gerekecek genellikle doktorlar annelere kendilerini 15 günde bir ziyaret etmeleri gerektiklerini söylüyorlar.

 

  • 32. Haftaya kadar da kontrollerin daha detaylı yapılması çok önemlidir çünkü her bir kontrol döneminde doktor bebek hakkında daha detaylı bilgilere sahip olacaktır. Yolunda gitmeyen bir durumda anneyi bilgilendirecektir. Böyle bir durumda muayene sıklığı artabilir.

 

  • 40.Haftaya yaklaştıkça artık anne doğum yapabilir duruma gelmiştir bu dönem içerisinde kendini heran doğum yapabilirim şeklinde hazırlamalıdır. 42. haftaya ulaşılması ve anne doğum yapmamış ise artık doktor planlamasını yapmalı ve anneyi artık karnında 9 aydan fazla taşıdığı canlıyla göz göze getirmelidir.

 

Hamilelik döneminin en başından en sonuna kadar ters giden bir durum olduğunda mutlaka kontrol için hastaneye gidilmelidir. Kısa zaman içerisinde durum kendi doktorunuza bildirilmelidir. Aksi durumda hem bebeğin hem de annenin sağlığı tehlikeye atışmış olur.


Check Also

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de “hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı” üzerinedir. Bizlerde bu konu üzerine hem diyetisyen, hem de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerik hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz