Home / Kişisel Bakım / Cilt Bakımı / Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Günlük olarak hayatınızı sürdürürken saçlarınızda olduğu gibi cildinizde toza, güneş ışınlarına ve makyajın yol açtığı deformasyona maruz kalır.

Gül Suyunun Cilde Faydası:
Gül suyu cildin temizlenmesine, kir ve yağ ile tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlar. Ancak gül suyunun saf ve katkısız olması gerekmektedir. Yağlı cilt problemlerinden biri olan sivilce ve aknenin giderilmesinde de yardımcıdır. Gün içerisinde çevre koşulları nedeni ile cilt kirlenir ve yorulur. Yorgun olan cilt nefes almakta zorlanır ve yine hava kirliliği gibi nedenler ile de gözenekler tıkanır. Bunun sonucunda da akne ve lekeler meydana gelir. Bunun önüne geçilebilmesi için cildin nefes alması ve temiz kalması büyük önem taşımaktadır. Gül suyu cildin temizlenmesi için en organik ve en ekonomik yoldur. Gül suyunun evde yapılması da oldukça kolaydır. 5 ya da 6 adet gül ile 1 litre su bir tencerede kaynatılır ve ardından da soğumaya bırakılır. Soğumasının ardından gül yaprakları süzülerek şişelenerek muhafaza elde edilmektedir. Dilerseniz yaz aylarında da kaynatmadan güneş ışığında birkaç gün bekleterek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Gözeneklerin sıkıştırılmasında, yumuşak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın en ekonomik ve sağlıklı yoludur.

Gül Suyunun Saçlara Faydası:
Evde hazırlanan ya da su katılmamış gül suyu saçları beseleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boya ve diğer işlemler saçların çok daha hızlı yıpranmasına neden olmaktadır. Saçların parlaklığına ve sağlığına zarar veren bu uygulamaların etkilerinden korunmak ve etkilerini en aza indirgemek için gül suyu bir şifa kaynağıdır. Gül suyu ile yıkanan saçlar hem daha sağlıklı hem de daha parlak olacaktır. Yine saç dökülmesi sorunu yaşayanların da bu sıkıntıları için uzmanlar gül suyunu önermektedir. Hafta da birkaç kere saçlarınızı gül suyu ile yıkamak hem daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacak hem de dökülme, kırık gibi sorunlarında giderilmesini sağlayacaktır. Saçlara parlaklık katarak, kepek ve yağlanma gibi sorunlarında ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Gül suyunun Diğer Faydaları:
Gül suyunun en çok saç ve cilt sağlığını korumak için yaygın olarak kullanıldığını rahatlıkla söylememiz mümkün. Bir çok sağlık uzamnı gül suyunun özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalı olduğunu vurgulamaktadır ama aynı zamanda gül suyunun diğer hastalıklara faydaları olduğunu savunan sağlık uzmanları gülsuyunun içilerek tüketilmesi sonucu bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtmektedirler. Bu yüzden biz de sağlık açısından diğer faydalarını kısıtlayarak ele almaya karar verdik. Aslında gül suyunun içilerek tüketilmesinin bir sakıncasının olmadığını belirten sağlık uzmanları asıl sorunun içilen suyun saf olup olmadığı. Özellikle hazır satın alınan gülsuyunun bir çok sorunlarıda birlikte getirdiğini söylemekteler.

Gül suyu içilir mi?
Sorusu sın zamanlarda çok sık sorulmakta ve bu soruya çok farklı cevaplar veriliyor. Eğer kendiniz doğal ortamda gülsuyunu hazırlıyor iseniz bunun sağlık açısından bir zararı olmadığını söylemek mümkün. 10 gram gül yaprağını 300 gram suda 45 dakika boyunca kaynatarak içerbilirsiniz. Bu şekilde gül suyu tüketimi ishal sorunlarını giderebilir, soğuk algınlıklarına iyi gelir.Ülser ve hazımsızlık sorunlarını giderebilir, hazımsızlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Halsizliği ve yorgunluğu gierici özelliği vardır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir, sinirleri rahatlarır ve gevşetir.

gul-suyunun-cilde-faydalari

Gül suyunun cilde faydalarından bir diğeri de sivilce giderici olmasıdır. Cildimizdeki akne ve sivilcelere düzenli olarak gülsuyu ile müdahale ederseniz yüzünüzde sivilce sorunu kalmayacak ve tamamen sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Gülsuyunu bir tonik halinde yüzünüze uyguladığınızda cildinizin temizlendiğini ve rahat nefes aldığını hissedeceksiniz.

Doğal bir gül suyu ile artık kozmetik ürünler satın aldığınız mağazalardan onlarca ürünü satın alma ihtiyacı da duymayacaksınız. Işıltılı bir cilde sahip olabilmek için uygulamanız gereken işlemin zor ve masraflı bir yöntem gerektirdiğini düşünenlere gül suyunun cilde faydaları konusunu değerlendirerek uygulamalarını öneriyoruz.

Not: Eğer ilaçlı tedavi görüyorsanız ve bunun için gül suyunu tıbbi amaçlı kullanmak istiyorsanız içerek tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Göz Altındaki Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir

Göz altındaki veya çevresinde oluşan yağ bezeleri kadınlar için bir sorun halini taşımaya devam ediyor. Fakat konumuz dahilinde sizlere göz altındaki yağ bezesi nasıl tedavi edilir sorularına doğal yöntemler sunarak tamamen zararsız tariflerle bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz