istanbul escort
Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Hamilelik Döneminde Emzirmek Sakıncalı Mı?

Hamilelik Döneminde Emzirmek Sakıncalı Mı?

Hamilelik Döneminde Emzirmek Sakıncalı Mı?

Yaygın bir inanış olan ve emzirme döneminde bulunan bir anne için denilen “süt korur” ifadesi bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da halk arasında dolaşan bir efsane halinde. Bu durumdan ötürü birçok anne emzirirken hamile kalma durumuna düşebilmektedir. Bu durumda olan anne ve babalar yeni doğan bir bebeğe sahip olduklarından ötürü ikinci bir bebek üzerine planlarını erteleyebiliyor. Diğer bir taraftan bebek yapma düşüncesinde olan anne ve baba bu durumu göz ardı edip ikinci bir bebeği dünyaya getirirken hem emzirme hem hamile kalma durumundan ötürü oldukça ürküyor. Bilimsel olarak bunun zararlar, faydaları ve diğer detaylarını aşağıda sizler için belirttik.

BU DURUMDA SÜTÜN MİKTARI VE KIVAMI DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Eski yıllara yönelik kadınların emzirme durumundayken hamilelik döneminde düşük yapma riskinin olduğu belirtilmekteydi, fakat yapılan bilimsel araştırmalarda bu durum sadece asparagas bir durum haline geldi. Doktorlar tabi ki hamileyken emzirmenin zararı olmadığının açıklamasını yapsa da, bir diğer taraftan hamile ve emziren annenin sıvı kaybı yaşamaması adına bol miktarda sıvı ve yemeklerine dikkat etmesi gerektiğini de dile getirmekte. Aynı zaman’da hamileyken sütünüz azalabileceğinden ötürü emzirmekte olduğunuz bebeği sütten erken kesme ihtimaliniz de olabilmekte.

DÜŞÜK İHTİMALİ SÖZ KONUSU DEĞİL!

İnsanlar arasında bilimsel olmayan düşüncelerin hamile bir kadının emzirmesi düşük yapması veya erken doğuma sebep olması üzerinedir. Bu durum bilimsel olarak açıklanmış olup, bu durumun bu durum ile hiçbir ilgisinin olmadığı saptanmıştır. Anne bebeğini hamileyken belirtilen bu risk faktörlerinin hiç biri olmadan rahatlıkla emzirmesi düşüncesinde olması gerekmektedir. Diğer yandan doktorların vermiş olduğu bilgiler ışığında bu durumda her ne kadar risk faktörler yer alamasa da, emziren hamile annenin emzirme esnasında salgı yapmakta olan oksitoksin hormonu rahim kasılmalarına sebep olacağından dikkatli olmalarını dile getirmektedir.

Anne’de oluşan bu kasılmalar genellikle pek şiddetli olmayıp hafif huylu ataklar gösterebilmektedir. Yani erken doğum gibi bir durumu ortaya koymaz ve ilerleyen dönemlerde bu sorun git gide azalabilmektedir. Bu nedenden ötürü herhangi bir telaşlanma veya heyecan yaratacak durumlara kapılmamanız gerekiyor.

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı Gebelik döneminde muayene süreci, adet döneminden 10 gün geçtikten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz