Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Hamilelikte Bu İçeceklerden Uzak Durun

Hamilelikte Bu İçeceklerden Uzak Durun

Gebelik döneminde sizin için güvenli olan ve olmayan içecekleri uzmanından öğrenin!

Hamilelik döneminde azami tüketilecek sıvılar içme suyu, taze meyve suları ve süttür. Bunun yanında sıcak içecek olarak gene süt, sıcak çikolata, salep gibi içecekler tercih edilmelidir. Kolalı içecekler, çay, yeşil çay ve kahve, kafein içerikleri sebebi ile günlük kullanımı en çok iki birim (fincan ve ya bardak) ile sınırlanmalıdır.

* Son zamanlarda sık şekilde reklamları yapılan enerji içeceklerinin içerdiği katkı maddeleri hamilelikte şeker metabolizmasını bozabileceğinden bu içeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

* Alkol nörotoksik bir madde olarak gelişmekte olan bebeğin beyin hücrelerinin gelişimini engelleyen bir maddedir ve hamilelikte kesinlikle irak durulmalıdır. çok aşırı alkol tüketen toplumlarda çocuklardaki zeka geriliğinin en mühim nedeni anne adayının alkol kullanımıdır.

* Diyet içecek ve gıdaların içeriğinde ve yapay tatlandırıcılarda bulunan aspartam her ne kadar bebeğe zararlı bir madde olarak görülmese de (gebelikte ilaç kategorisi B, yani kullanmak uygun) tatlandırıcı şekilde başka maddeleri içeren diyet ürünlerden ve mümkünse bütün diyet ürünlerinden tümüyle uzak durulmalıdır.

* Light süt ise sadece yağı azaltılmış bir ürün olduğundan kalsiyum kaynağı şekilde gebelikte korkmadan kullanılabilir.

* Probiyotik bakteri içeren alternatifler (probiyotik yoğurtlar), iyi huylu bakterilerin etkisiyle sindirimin kolaylaşmasını sağlar ve kabızlığı önlerler ve hamilelik döneminde de rahatlıkla kullanılabilirler.

* Kefir, eski bir ürün olsa dahi tıp literatürüne yeni girmeye başlamış bir içecektir. Masum bir içecek bulunduğu düşünülmekle beraber, hamilelik döneminde kullanımı meselesinde henüz yapılmış kontrollü çalışmalar bulunmaz.

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi

Doğum Sonrası (lohusalık) Ayak Şişmesi   Lohusalık yani doğum sonrası ayak şişmesi ; günümüzde sıkça rastlanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz