Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte Kilo Alımı


Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de “hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı” üzerinedir. Bizlerde bu konu üzerine hem diyetisyen, hem de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerik hazırladık.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi boyunca her anne adayının kilo alımı kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Anne adayının hamilelik kapsamında gebelik öncesi kilo alma durumu da önemli bir faktör olmaktadır. Buna örnek verecek olursak zayıf bir yapıya sahip olan anne adayının alacağı kilo 15 iken, şişman bir yapıya sahip olan anne adayının ise 5 kilo alarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileceğini söyleyebiliriz. Bunun aksine normalinde üzerinde olacak şekilde gaz ile kilo alım durumlarında yiyeceklerin aşırı derecede sağlayacağı kalori alımları ve vücutta oluşan tuz ile su tutularak işaret edilmektedir.

Uzmanlara Göre Hamilelikte Kilo Almamak için Yapılması Gerekenler

 • Beyaz ekmek ve beyaz makarnalardan uzak durarak, tam buğdaylı diye sınıflandırılan ekmeği ve kepekli makarnaları tüketmeye başlayın.
 • Kendinize özel hazırlayacağınız salatalara az yağ kullanımı sağlayın, bununla birlikte patates ve hamburger yerine barbunya, fasulye veya isteğe bağlı olarak nohut tüketimi yapın.
 • Tatlılar aşırı şeker içerdiğinden ötürü bebeğinize zarar verebilir, bunun yerine dilimlenmiş şekilde meyveler tüketerek sağlığınıza da önem gösterebilirsiniz.
 • Kalsiyum oranı yüksek, tatlandırıcı eklenmemiş ve diğer besin öğeleriyle de zenginleştirilen meyve sularını tercih ederek bebeğinizin sağlığını ön planda tutun.
 • Kaymaksız yoğurt, süt veya az yağlı peynirler gibi az yağlı süt ürünlerini tercih edin.
 • Şeker, kek, cips ve kurabiye gibi abur-cubur sınıfına dahil olan tüm yiyeceklerden uzak durun ve asla tüketmeyin.
 • Tüketeceğiniz tüm yemeklere fazla yağ koymaktan kaçının.
 • Restoranlar arasında eve servis yapanları tercih ederek bu mekanlardan çorba, sebze, salata ve diğer faydalı yemeklerden tüketin. Fast-food gibi mekan yiyeceklerinden ise olabildiğince uzak durun.
 • Izgara, fırın ya da haşlanmış az yağlı yemekleri tercih etmenizde oldukça fayda göreceksiniz.

Check Also

Doğum Sonrası Depresyonundan Korunmak ve Kurtulmak İçin Uzman Önerileri

Doğum Sonrası Depresyonundan Korunmak ve Kurtulmak İçin Uzman Önerileri Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha …

One comment

 1. kadın sitesi

  Evet, hamile iken bende 13 kilo almıştım. Daha sonrasında vermem oldukça zor oldu. Bir site vardı kackalori.com.tr adında. O siteden yediklerimin sürekli kaç kalori olduğuna baktım. Yüksek kalorili gıdalar tüketmeyerek 4 ayda falan fazla kilolarımdan kurtuldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz