istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / İçme Suyunun Faydaları

İçme Suyunun Faydaları

Su yok, hayat yok. Mavi yok, yeşil yok, ”dedi ünlü Amerikalı bilim adamı Sylvia Earle içme suyu faydalarını açıklamaya çalışırken. Ve aslında, suyun yaşamın iksiri olarak adlandırılmasının bir nedeni var. O olmasaydı, bildiğimiz bitki ve hayvan hayatı da sona ererdi. Ama su nedir? Sözlük, “denizleri, gölleri, nehirleri ve yağmuru oluşturan ve canlı organizmaların akışkanlarının temeli olan renksiz, şeffaf, kokusuz bir sıvı” anlamına gelir. Bilim, moleküler bir formül – H20’ya ayırıyor – bu moleküllerin her biri bir oksijen ve kovalent bağlarla bağlanmış iki hidrojen atomu içeriyor. Bununla birlikte, su konusunda benzersiz olan şey, konuşacak gerçek besinleri olmasa da besler!

İçme Suyu Faydaları

Her ne kadar sular eskiden beri etrafta olmuş olsa da, dünya yüzeyinin yüzde yetmiş birini oluşturan, bir Spartalı’nın çamur çubuğunu yapabilecek bir bardak icat ederek arıtılmış içme suyu kavramını icat ettiği M.Ö. 9 yılına kadar değildi. Onun tarafına geçin ve suyu içmeye uygun hale getirin. Daha sonra, birçok kişi tarafından tıpın babası olarak kabul edilen Hipokrat, yağmur suyunun toplanması ve kaynatılması, ardından ‘Hipokrat Kılıfı’ ​​adlı bir bez torbadan süzülmesi fikrini ortaya koydu. Eski uygarlıklar nehirleri ve akarsuları can damarı olarak kullanmış, tarım ve hayvancılık ise bankalarındaki su yüzünden geçmiştir. İndus Vadisi Uygarlığından antik Roma ve Yunanistan’a kadar, bu faydalı maddenin harikaları lanse edildi ve saygı gördü ve haklı olarak!

Vücut sıvılarını dengeler

Vücut, yaklaşık yüzde 60 sudan oluşur. Bu suyun bir kısmı terleme, idrara çıkma, solunum vb. Durumlarda düzenli olarak kaybedilir. Buna karşı koymak için, eşit miktarda su almak, vücut sıvılarını korumak ve kesintisiz günlük aktiviteleri sürdürmek gerekir. Kan dolaşımındaki ve sodyumdaki elektrolitlerin dengelenmesine yardımcı olur. Yeterince su aldığınızdan emin olun – vücudunuzu dinleyin ve nemli hissettiğinizde durun. Aşırı dozda su, “su zehirlenmesi” olarak bilinen ve sindirim organlarında kronik sorunlara neden olan ve bazen ölümcül olanlara neden olabilir!

Size anında bir enerji artışı sağlar

Su genellikle bir enerji kaynağı olarak göz ardı edilir, çünkü sıfır kalorili bir içecektir (evet, ek ağırlık artışı yoktur!) Ve ayrıca gerçek besin içermez. Ancak bu içecek, vücudunuzun nemlendirmesini sağladığı için en iyi enerji kaynaklarından biridir – günlük yaşamın belirtilerine kapıldığınız zaman unutma eğiliminde olduğunuz bir şey! Ayrıca, dehidratasyonun neden olmadığından daha sık görülen migren ve baş ağrıları için de ideal bir tedavi yöntemidir.

Kilo kaybına yardımcı olur

Yeterince su içtiğinizde, yanınızdaki yağ ürünlerini sisteminizden kaldırırsınız. Dahası, diğer şekerli sıvı veya atıştırmalıkların alımını da azaltıyorsunuz. İçme suyu faydaları arasında aynı zamanda bu kalorileri hızlı ve kolay bir şekilde yakmanıza yardımcı olan harika bir metabolizma destekleyicisi olma özelliği de bulunmaktadır!

Böbrekleriniz için harika!

İçme suyu faydalarından bir diğeri ise, böbrek sağlığını kontrol altında tutar, çünkü böbrekler, kan plazması konsantrasyonunu ve üre içerisindeki tuz seviyelerini kontrol ederek vücudun su dengesini korur. Ayrıca Üriner Sistem Enfeksiyonu (İYE) gibi hastalıkları uzak tutar ve böbrek taşı riskini azaltır.

Sisteminizden toksinleri temizler

Gün boyunca, kimyasallar ve toksinler içerebilecek yiyecek, içecek ve atıştırmalıklar tüketme eğilimindedir. Ayrıca büyük olasılıkla kirli havalarda nefes alacak ve vücudunuzu strese ve yaşam tarzıyla ilgili toksik atıklara maruz bırakacaksınız. Bu hasarın bir kısmı yeterli miktarda su içerek birleştirilebilir. Sisteminizde, ter veya idrar yoluyla ortaya çıkma eğiliminde olan atıklardan kurtulur – ne kadar çok içerseniz, toksik atıkları o kadar fazla atarsınız! Dahası, nihai akşamdan kalma tedavisidir. Ertesi sabah, mojo’nuzu geri almak için yeterli suyu yudumlamaya devam edin. Aynı zamanda alkolü de dondurarak içeceğinizin susuz kalmasını sağlamak ve içeceğin yan etkilerini azaltmak için içecekler arasında su içmeyi unutmayın.

Cilt bakımı için harika

İçme suyu faydalarından kadınlar için belki de en önemlisi ise Su içtiğinizde, sadece içlerinizi nemlendirmekle kalmaz, cildinize de yansır. Cildinizin susuz kalmasını önler ve erken ince çizgileri ve kırışıklıkları önler. Cildiniz nemlendirildiğinde, aynı zamanda cildi yumuşatır ve sıkılaştırır, yumuşak ve esnek tutar ve sivilce, güneş yanığı ve kirlenmenin yan etkilerine karşı daha az hassastır. Yeterince su içmek, sert ve sulu kalmasını sağladığı için dudaklar için de harikadır. Ayrıca gözleri nemli tutmak da iyidir. Ayrıca, cilt bakımı için yeterince su içmek, nem takviyesi için birkaç saatte bir su sıçratmaya veya püskürmeye devam edin. Bir yüz sisi kullanın, ancak bir taneye ayrılmak istemiyorsanız, her gün bir sprey şişesinde doldurulmuş sadece düz içme suyu iyi bir fikirdir.

Sindirim ve ağız sağlığına yardımcı olur

Suyun en az ama en önemli işlevi, sindirim sisteminin sağlığını dengelemektir. Kabızlığı önler ve midenizin düzenli olarak temizlendiğinden emin olarak bağırsak hareketlerini düzenler. Asit reflü’nü uzak tutmada ve vücuttaki pH dengesini nötrleştirmede de faydalıdır. Etkili yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, tükürük üretim seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, ağız sağlığı için mükemmeldir, çünkü ağzı temiz tutar ve ayrıca diş çürümelerini önler (özellikle bu şekerli içecekleri uzak tuttuğunuzdan!).

Bağışıklığı artırır

Su nihai sağlık içeceğidir. Sizin için iyidir, çünkü bağışıklığı mümkün olan en doğal şekilde arttırır ve çok sayıda hastalık ve rahatsızlığı uzak tutar. Yeterli su içmek en az on farklı türde kanserin önlenmesine yardımcı olabilir (sudaki pH içeriği vücudunuzdaki fazla asitli içeriği etkisiz hale getirir), kalp sağlığına yardımcı olur (atardamarları tıkadığı için ve kan dolaşımını safsızlıklardan arındırdığı için temizler; Kan yüzde 90 sudur ve vücudun farklı kısımlarına oksijen taşır), grip ve soğuk algınlığı ve öksürükler gibi diğer rahatsızlıklar. Astım ve diğer toz ve gıdaya bağlı alerjiler gibi alerjiler de yeterli miktarda su içilerek uzak tutulabilir.

Eklemlerinizi sağlıklı tutar

Bu içme suyu faydaları arasında olan ve az bilinen bir konudur, ancak kemik ve diş sağlığını kontrol altında tutmakta harikadır. Yüzde 80 sudan oluştuğundan eklemler arasındaki kıkırdakları (ve hatta omurgada) nemlendirdiğinden ve güçlendirdiğinden eklemleri yağlar. Bu, osteoartrit, osteoporoz ve bir dizi başka ilgili problemi önleyebilir.

Beyin için iyidir

Yeterli su içmek, sadece vücut için değil aynı zamanda beyin için de hızlı bir şekilde karşılanır. Beyin hücreleri, düzgün çalışması için yeterli miktarda su gerektirir. Dehidrasyon ve su kaybı da kısa süreli hafıza ve karar verme sorunlarına neden olabilir – işte sunumda çalışmaktan, yürümeye başlayan çocuğunuza basit matematik konularında yardımcı olmaktan. Alzheimer ve Parkinson gibi uzun süreli hafızaya bağlı problemleri de uzak tutmak için, vücudunuza yeterince su almanız idealdir. Sadece sizi uyanık, taze ve susuz hissetmekle kalmaz, beyniniz aslında yeterli suya sahip olmakla su içermemek arasındaki farkı söyleyebilir!

En Önemlisi Su Bedava!

Mesela hayattaki en iyi şeyler hakkında özgürce söylediklerini biliyor musun – hava ve aşk? Bu su için de geçerlidir. Diğer süslü ambalajlı içeceklerin aksine, çoğumuz hiçbir ek ücret ödemeden bu yaşam iksirinin tadını çıkaracak kadar şanslıyız. İhtiyacımız olduğu kadar içme suyu için sadece kurum tarafından salınan suyu iki kez kaynatmamız veya evde bir kerelik RO filtresine yatırım yapmamız gerekiyor. Bazen, şişelenmiş su arayışımızda, maliyet etkilerini, plastik şişelerin yarattığı çevresel atıkları, arıtılmış suyun da doğal minerallerinden arındırıldığını göz ardı ediyoruz. Bu nedenle, dışarı çıkarken her şişe suyunuzu bir şişe taşımaya çalışın ve acil durumlar için şişelenmiş su bulundurun – aksi takdirde sunulan suyun kalitesinden emin değilseniz.

Ne kadar su tüketmeli?

Doktorların tüketim için tavsiye ettiği kesin bir miktar yoktur. Vücut tipinize (boy, kilo, genetik) ve terleme gibi diğer kaynaklardan saldığınız su miktarına bağlıdır. Bununla birlikte, ortalama bir Hintli kadının, eğer aktifseniz, ortalama olarak ortalama 2,5-3 litre su tüketmesi gerekir. Bu sayı sadece su değil, su, hindistan cevizi suyu, salatalık suyu ve hatta taze meyve ve sebzelerde bulunan su içeriği gibi tüketilen tüm su kaynaklarını da içerir! Hayır – çay, kahve ve alkol sayılmaz, çünkü bunlar tam tersi etkiye sahiptir ve sizi dehidrate etme eğilimindedir.

Ne zaman su içerim?

Güne suyla başlayın, aç karnına bir bardak için. Herhangi bir hidrasyon olmadan yatakta sekiz saat kadar iyi zaman geçirdiğiniz için, şimdi içeri girmenin tam zamanı. Hemen dinlenirken vücudunuzun serbest radikallerini ve israfını atmaya yardımcı olur. Ayrıca midenizi dolaştırır ve soğutur, böylece sindirimi zor olabilecek yiyecekler için hazırdır. Bunun dışında sağduyu, size her gün susadığınız zaman bir bardak içki içerek su alımınızı kısaltır. Bir antrenmandan önce veya sonra su içiniz, çünkü daha önce aşırı sıvı kaybına hazırlık yapmak hayati önem taşır; Bu söylenmeden gider, ancak dışarısı aşırı sıcak olduğunda yaz aylarında daha fazla su için. Kış aylarında, vücudun ve cildin nemli kalmasını sağlamak için soğuk suya dalın, ve sen de sıcak kalıyorsun. Ayrıca ateş, soğuk algınlığı, öksürük veya sindirim problemleri veya aşırı asit reflü yaşamanız durumunda daha fazla su içmek için de idealdir.

Alkali su nedir?

Alkali su, son zamanlarda yakalanmış bir sağlık sorunudur. Neden alkali suya ihtiyaç duyduğunuzu anlamak için, öncelikle suyun ideal pH 7 olan doğal bir seviye olduğunu anlayalım. Su daha yüksek bir pH değerine sahipse, alkali su olarak sınıflandırılır. Alkali su, Hint nüfusunun çoğunluğunun yatkın olduğu asitliğin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Su, iyonlaştırıcı makineler yardımıyla alkali hale getirilebilir ve pH 8’den 14’e kadar olan bir pH seviyesinden başlayabilir. Ancak, vücudunuzdaki doğal pH dengesini bozabileceğinden, fazla alkali su tüketirken dikkatli olun. Alkali suyun kemik sağlığı, kanser karşıtı özellikleri ve tansiyon ve diyabetin önlenmesi gibi yararları olduğu söylenir.

Ilık su sizin için daha iyi midir?

Evet, özellikle de bir yemekten sonra sıcak su sizin için daha iyidir, çünkü içme suyu faydaları  üstel bir seviyeye sahip olmasını sağlar. Bu, yiyecekleri daha hızlı parçalara ayırdığı ve bağırsak hareketlerini düzenli hale getirdiği, ayrıca sistemi daha hızlı detoksifiye ettiği, kan dolaşımını düzenlediği, kilo kaybı ve metabolizmaya yardımcı olduğu ve soğuk algınlığı, öksürük ve sinüsleri uzak tutar. Sadece bu değil, tüm vücuda yatıştırıcı ve huzur ve sükunet duygusu yaratıyor.

İnfüzyon su tarifleri

Nemlendirmek isteyen, ancak içkilerine katmak için biraz tadına ihtiyaç duyan biriyseniz, demlenmiş sular ideal çözümdür. Bunlar bir iyilik çeşitliliği içinde gelir ve ayrıca bazı ekstra sağlık yararları da sağlayabilir! Bazı hızlı ve kolay DIY seçeneklerine bir göz atalım.
1) Salatalığın yarısını soyun ve ince dilimleyin ve dilimleri bir bardak suya bırakın. 4-5 taze nane yaprağı ekleyin ve en az 30 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Gün boyunca kaymaya devam et. Portakalları 3-4 limon dilimleriyle de değiştirebilirsiniz.
2) Bu basit içecek diyetinize C vitamini ekleyecektir! Dilimleri yarım portakaldan alın ve oda sıcaklığında suyla kaynatın. Ne zaman bir enerji artışına ihtiyacınız olursa içmelisiniz.
3) Bu antioksidan için acele edin, 5 çilek (yarıya) ve 10 yaban mersini alın ve ılık suya koyun. Güne başlamanın ideal yolu budur.
4) Büyük sindirim, bu infüzyonun vaat ettiği şeydir. 5-6 nane yaprağı ile birlikte yarım çay kaşığı soyulmuş ve doğranmış zencefil alın ve oda sıcaklığında suyla kaynatın. Şişe ve ek bağışıklık, soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve mide rahatsızlıklarından kurtulmak için gün boyunca yudumlamaya devam edin.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Erken Yaşlanmaya Neden Olan Besinler

Erken yaşlanma fobisi hem erkek, hem de kadınların korkulu rüyası halini alıyor. Buna yönelik olarak genellikle psikoloji, ruhsal sorunlar ve çok dert veya sıkıntı gibi faktörler insanı etkilerken, aynı zamanda birtakım yiyeceklerde insanı erken yaşlanmaya yönelik süreçlere zorluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz