istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

Erkeklerden çok kadınlarda daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonları birçok kadının ortak rahatsızlık sorunlarından biri olmaktadır. Bu rahatsızlık kadınlarda çoğu vakit aşırı ağrılar ve beraberinde farklı sıkıntılarda çıkarabiliyor. Bu durum bazen kendiliğinden de geçebiliyor, fakat her konumuzda da olduğu üzere hastalıklara yönelik doktorlara giderek reçete üzerinden tedavi görmek daha faydalı olacaktır. Yetişkin ve sonrasına hitaben kadınlarda görülebileceği gibi, aynı zamanda çocuk yaştaki bireylerde de çok sık olmasa da rastlanan bir rahatsızlık türünü kapsıyor. Tanı durumu ise basit bir idrar tahlili sonucunda raporlanabiliyor. Bu hastalığı oraya çıkaran başlıca nedenlerden birisi de bakteri oluşumlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonları “alt idrar yolu enfeksiyonları” ve “üst solunum yolu enfeksiyonları” olmak üzere 2 farklı gruba ayrılmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları: En önemli sebebi bel soğukluğu olan alt idrar yolu enfeksiyonu, hastanın sadece idrar esnasında yanma şikayeti ile ortaya çıkan bir türdür. Genel olarak üretya üzerine yer alan bir enfeksiyondan kaynaklı olarak kendini göstermektedir. Neden olan faktörler ise vajinal kremler, sonta, cerrahi ve kayganlaştırıcı gibi etkilerdir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Genel olarak tabiri; tedavisi geç kalınan enfeksiyon durumunu kapsamaktadır. Zaman içerisinde mesane yolundan üst yukarı kısımlara çıkan etkiler sonucunda enfeksiyonlar oluşmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Titreme
  • Sıklıkla idrara çıkma isteği
  • İdrar miktar oranında değişimler
  • İdrar esnasında kan gelmesi veya bulanıklık
  • Bel ağrıları
  • Mide bulantıları
  • Ani kusma ve bağ dönmeleri

İdrar Yolu Tedavisi

Antibiyotik tedavisi ile idrar yolu enfeksiyonlarına maruz kalmış hastaların %85’i iyileşmeye yönelik belirtileri yapılan analiz ve test sonuçlarında raporlanmıştır. Genel olarak kültür testlerine de tabi tutulan bu rahatsızlıklar duruma göre ve antibiyotik türüne bağlı olarak da kültür testi zorunlu kılınmaktadır. Reçete üzerine genellikle spazm çözücü veya ağrı kesici de ek edilerek ilaçlar hasta üzerine yazılmaktadır. Tedavinin başarı oranı arttırılması adına günlük bazda bol sıvı tüketimi tavsiyesi edilir, böylelikle mekanik işleyen durum kapsamında hijyen sağlanabilmektedir. Öte yandan yeni gelişen bir vaka ise hastane de yapılacak olan uygulamalar neticesinde hasta kısa sürede eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Göz Tansiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekilerGöz Tansiyonu Hakkında Bilinmesi GerekenlerGöz Tansiyonu Kimlerde Görülür?Göz Tansiyonun Oluşum Sebepleri Nelerdir?Göz Tansiyonunun Belirtileri Nelerdir?Göz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz