Home / Anne ve Bebek / İlk Kez Anne Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk Kez Anne Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk Kez Anne Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Annelik her genç kızın ya da her kadının hayalleri arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak pek çok kadın, anne olabilmek için elinden geleni yapmaktadır. Aynı zamanda sağlıkları doğrultusunda kadınlar, farklı tedavi yöntemlerinden de yararlanabilmektedir. Bununla birlikte gelişen ve değişen tıp dünyası da, anne olmak isteyenlerin isteklerine karşılık verebilmektedir. İlk kez anne olan kadınlar, ilk bebeklerinin bakımında ve onları anlamada zorluk çekebilmektedir. Bununla birlikte bazı merkezlerden ve büyüklerinden yardım alması gerekebilir. İlk anneliğinde kadınlar, yeni doğan bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı eğitimlerden de yararlanabilmektedir. Bu eğitimler hem özel kuruluşlar tarafından hem de anne çocuk sağlığı adı altında resmi kuruluşlarda bilgilendirme amaçlı verilmektedir.

Yeni anne olan kadınlar, kendi sağlıklarını da göz önünde bulundurmalıdır. Buna bağlı olarak hem beslenmelerine hem de biyolojik sağlıklarına dikkat etmelidirler. Özellikle emzirme dönmelerinde annelerin sağlıklı olması, yeni doğan bebeklerinin de sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede iki bireyinde sağlığı korunmakta ve başarılı bir şekilde alışma süreci yaşanabilmektedir. Aynı zamanda doğumdan sonraki ilk dönemde annenin sağlığı, bebeğin sağlığını tamamen etkilemektedir. Bununla birlikte ilk kez anne olan kadınlar, bebeklerine gösterdikleri özeni kendilerine de göstermelidirler. Bu durum annelerin psikolojisini de olumlu anlamda etkilemekte ve sorunların doğmasını engellemektedir. Anneler, doğumdan sonraki ilk süreçte beslenmeleri yönünden hem kendileri hem de bebekleri için farklı ek gıdalardan da yararlanabilmektedir. Aynı zamanda doğum sonrası kontrollerde de hekim tarafından önerilen aktiviteler ve sağlık için gerekli uygulamalar eksiksiz yerine getirilmelidir.

Anne çocuk sağlığında en önemli nokta, anne sütünün korunması olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmesi, bebeğin sağlını da doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle anne sütü, yeni doğan bebekler için büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte anne sütünün de verimli olması ve doğru bir şekilde anne bebek iletişiminin sağlanması için, gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Buna bağlı olarak ilk kez anne olan kadınlar, hem sağlık hem de psikoloji açısından da kendilerine dikkat etmelidirler.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

One comment

  1. kadın sitesi

    Faydalı bir makale olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz