Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / İyi Huylu Meme Tümörü Filloides Nedir?

İyi Huylu Meme Tümörü Filloides Nedir?


Memenin görevi süt bezleri kapsamında gelişen ve üretilen sütün meme başından alınarak bu kanallar ve bu kısımların aralarını doldurarak yağ ve bağ dokularının oluşumundan kaynaklanmaktadır. Kişide bulunan her bir memenin lokasyonu genel olarak kaburga üzerinde bulunan göğüs kaslarının ön kısmında bulunmaktadır. Meme başı etkeni ise “Areola” adı verilen koyu bir cilt tabakasına sahip bölgenin merkezinde bulunmaktadır. Meme etkenleri aynı zamanda lenf adı verilen rengi olmayan ve sıvı halde taşınması sağlanan lenf kanallarını da haznesinde içermektedir. Bu lenf kanalları küçük ölçüdeki lenf bezlerine doğru açılmaktadır. Lenf bezi grupları da bulunmaktadır. Bunlar memeye ait olmakla birlikte başlıca olanlarından memeye en yakın olan koltukaltında bulunmaktadırlar. Bir diğeri ise köprücük kemiğinin hemen üst kısmında ve iman kemiği adı verilen kemik yapısının hemen yan tarafında bulunmaktadır. Lenf sistemi kapsamında bulunan lenf bezleri kanser hücreleri, bakteriler ve birtakım zararlı bileşenleri de bu kapsamda tutmaktadır.

İyi Huylu Meme Tümörü Filloides Nedir?

Filloides, meme kapsamında sıklıkla yer alan bir çeşit kitle durumunu oluşturmaktadır. Öte yandan bu tümör meme kapsamında oluşan tümörlerin %1’inden az olacak şekilde kapsama yaratmaktadır. Dev fibroadenomlarla karışan ve klinik kapsamında bulunan bu durum dev fibroadenomlardan patolojik bir şekilde nüksedilmesiyle birlikte ve farklı organlara yaygınlaşmasıyla tanınan bir çeşit tümör aksamını oluşturmaktadır.

Bu tümör türü genel olarak hücresel benzeri yapı durumları ve aynı zamanda malign olma durumu ile birlikte fibroadenomadan ayrı tutulan memenin fibroepitelial üzerine nadir rastlanan bir şeklidir. Tümör genel olarak parankimin alanından direkt olarak kendini göstermekle beraber, aynı zamanda fibroadenomda gösterdiği gelişmeler neticesinde de çıktığı hakkında bilgiler mevcut olmaktadır. Tümörün farklı bir evresi olan Sistosarkoma Filloides ise fibroadenoma türüne göre ileriki yaşlara yönelik 15 ila 20 sene sonrasındaki yaşlarda da görülmekte olan bir türü kapsamaktadır. Sistosarkoma Filloides tümörünün dilimsel olarak büyük bir aksamı daha iyi huylu tümörler içerisinde olmaktadır. Buna ek olarak en çok hızlı büyüme evresi gösteren tümör şeklinin bu olduğunu söylemekte de fayda var.


Check Also

Kulak mantarı nedenleri, nasıl tedavi edilir

       Kulak mantarı nedenleri, nasıl tedavi edilir Kulak mantarların oluşumundaki etkiler genellikle Candida veya Aspergillus adına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz