istanbul escort
Home / Diğer Bilgiler / Kadına Şiddet / Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Bugün sizlere Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinden bahs edeceğim.
Son dönemlerde medyada görüldüğü gibi bir çok kadın cinayetlerine tanık oluyoruz.Bunun üzerine öldürülen kadınların aileleri ile çeşitli siyasi partilerden, barolardan, meslek örgütlerinden, sendikalardan, derneklerden, gelen kadınlar ve bağımsız kadınlar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği adında bir dernek oluşturmuştur.
Kadın Cinayetleri Neden Arttı?

 • Toplum ilerliyor, kadınlar buna uyum gösteriyor ve modern haklarını arıyorlar. Türkiye’nin her yerinden ve her kesiminden kadın, çalışmak, eğitim almak, mutlu değilse boşanmak ya da ayrılmak, istemediği bir şeye zorlanmamak, kendi hayatı hakkında karar verebilmek istiyor. Bu kaçınılmaz ve geri çevrilemez bir tarihsel süreçtir, kadınlar mücadele ederek haklarına elbette kavuşacaklar. Ancak kadınların böyle bir bedel ödemesi gerekmiyor, bu kadar çok can kaybının sebebi; erkek egemenliğidir.
 • Toplumun bu gerçeğini görmek, kadınları anlamak yerine, hak arayışına şiddet ile karşılık veriyor, ayak diriyorlar. Kadınının eşit varlığı ve hakları konusunda güçlü politikalar olmayışı da, şiddete eğilimli erkeklere cesaret kazandırıyor.
 • Gerçekte çok olumlu ve tüm toplumu iyileştirecek bir gelişme olan kadınların hak arayışı desteklenir, kadınlar güçlendirilir ve erkek şiddetine karşı ile kararlı bir siyasi irade ile mücadele edilirse, kadınlar yaşayacaktır. Tüm Türkiye iyileşecektir. Buna ne kadar ihtiyaç olduğu ve toplumun kadın cinayetlerinin durması yönündeki isteği, Özgecan kardeşimizin acı kaybı ile görülmüştür. Toplum onun nezdinde öldürülen bütün kadınlara sahip çıkmıştır. Her gün haberlerde izlediği kadın cinayeti haberlerini duymak istemediğini, öldürülme şekli nedeniyle vicdanı ayağa kaldıran Özgecan ile ifade etmiştir.

Tüm Türkiye kadın cinayetlerinin durmasını istemektedir. Bu amaçla kurulan platformumuz için de dönüm noktası olan bu imkanı birlikte ele alır, ellerimizi, aklımızı, kalbimizi birleştirir isek kadınların hayatını kurtarabiliriz.

Çalışmalara hangi kurumlar destek veriyor?
Çalışmalara katılan kurumlar, bölgeye göre ve çalışmanın türüne göre de değişiklik arz eder. Örneğin dava takibi ve eylemi yapılan bir ilde-bölgede kadın haklarına duyarlı aktif kurumlar kimlerden oluşuyorsa, platform o kurumlarla birlikte davayı sahiplenir. Çalışmanın türü- uluslararası imza kampanyalarımız gibi- genele yayılan kapsayıcılıkta ise çok daha geniş bir kamuoyu ile birlikte hareket eder.

Platform’un çalışmaları nelerdir?

 • Platformun önceliği kadınların hayatta kalmasını sağlamaktır, bunun için şiddetten korunmak isteyen kadınlara hukuki destek sağlar, onlarla birlikte hayat mücadelesi verir . 6284 sayılı kanunun uygulanması için sorumluları göreve çağırır, kadınlara korunma kanunundaki haklarını bilmeleri için eğitimler düzenler, basın çalışmaları yapar, sanatçı dostlarının desteğini alır, toplumsal duyarlılık ve kamuoyu oluşturur,
 • “Şiddet, Yaralama, tehdit, hürriyetinden alıkoyma” gibi şiddet türlerine maruz kalan kadınların yanında, temsilcileri ve avukatlarıyla davalara katılır, yaşayan kadınlar için adalet ve korunma sağlanması için mücadele eder,
 • Öldürülen kadın kardeşlerini sahiplenir, onlar için aileleri ile beraber adalet mücadelesi verir, kadın cinayeti davalarını takip eder, hukuki destek sağlar, adliyelerde kadın cinayetlerine dikkat çekerek kamuoyu oluşturur, mücadele eder.
 • Platformun kadın cinayeti davalarına, avukat ve temsilcilerle beraber, öldürülen kadınların ailelerinin yanında durarak katılması sonucunda indirimler zorlaşmış, caydırıcı cezalar elde edilebilmiştir.
 • Platform, pek çok davada “müdahale” talebi kabul edilerek davaya müdahil olabilmektedir. Bu deneyime dayanarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da aynı tutumu alması, kadınlar lehine davada yer alması için davet eder, davalara çağırır, katılımlarını sağlar.
 • Kadına yönelik şiddet ile ilgili yasal sorunların çözülmesi, kadın lehine yasal kazanımlar elde edilmesi için mücadele eder, yasa yapım süreçlerine aktif katılır. 8 Mart 2012’de yayınlanan “Ailenin Korunmasına ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Kanun” yapımında aktif yer alan platform, bir süredir Türk Ceza Kanunu’na “kadın cinayeti” teriminin girmesi ve “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” ile cezalandırılıp devam eden indirimlerin kaldırılması için mücadele etmektedir. 25 Kasım 2013’te TBMM’ye sunduğu kanun teklifi de vardır.
 • “Şüpheli ölüm” davalarında, “intihar” olarak kapanan bazı ölümlü durumlarda gerçeğin ortaya çıkarılmasını sağlayarak adalete katkı sağlar. Yerel mahkemelerin ve Yargıtay’ın kadınların korunması, cinsel saldırı ve kadın cinayeti davalarında emsal kararlar vermesinde, tüm bu yollarla Türkiye hukukunda iç içtihat oluşmasına katkı verir.
 • Türkiye’de kadın cinayetleri gerçeklerini aydınlatmak için, kayıt tutar, kadın cinayeti verilerini derleyerek her ay kamuoyu ile paylaşır. Kadın cinayetleri seyrini izler, gelişmeler konusunda yetkilileri uyarır.
 • Platform görüşlerini TBMM’e de taşır. Aileler ile ziyarette bulunur ya da Meclis tarafından kadına yönelik şiddet ve kadın-erkek eşitliği konularında davet edilir, görüş ve çözüm önerilerini Meclis’te de sunar, müzakere eder.
 • Hem mücadele, hem müzakere diyen Platform, kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinin büyümesi için örgütlenir, toplantılar, eylemler yapar. Yeni kişilerle tanışmak için, bulunduğu illerde, okullarda stantlar açar, platformu tanıtır, tanıtım toplantıları düzenler, koşullara bağlı olarak çeşitli eylem ve faaliyetler gerçekleştirir.

Platformun görüşleri ve çalışmaları toplantılarda ortak kararlarla belirlenir. İllerde, üniversitelerde, liselerde ayrı toplantılar ve çalışmalar yapar, temsilcilikler oluşturur.
Platform temsilcilikleri nerelerde vardır?

Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Niğde, Samsun, Tekirdağ, Uşak, Yalova’da temsilcilikler vardır.

Aydın, Burdur, Çorum, Denizli, Muğla, Rize’de temsilcilikler yeni kurulmaktadır.

Yurtdışında; Kanada Toronto, Almanya Bonn, İsviçre Basel’de temsilcilikler olup, ABD, Hollanda, Fransa, İngiltere’den çalışmalara katılım olmaktadır.

Daha Detaylı Bilgi İçin Bkz: http://www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net/hakkimizda

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz