Home / Sağlıklı Yaşam / Beslenme / Kahverengi Pirinç veya Kırmızı Pirinç: Hangisi Daha İyi?

Kahverengi Pirinç veya Kırmızı Pirinç: Hangisi Daha İyi?

Kahverengi ve kırmızı pirincin beyaz pirinçten daha sağlıklı olduğunu zaten okumuş olabilirsiniz . Ama hangi seçeneği düzenli olarak seçersiniz? Kahverengi mi kırmızı mı? Her ikisinin de sağlık için iyi olduğu söylenebilir. Hangi tahılın ne tür faydalar sağladığını öğrenmek için okumaya devam edin ve buna göre seçim yapın!

Kahverengi Pirinç Yararları

Boyanmamış pirinçtir, sadece dış yenmez kabuğu çıkarılmış, ancak kepek katmanı ve tahıl tohumu bozulmamış olandır. Bu tabakalar pirince rengini ve ayrıca çiğ yapısını verir. Bu sürüm lif yüklüdür ve besin bakımından zengindir. Ayrıca (beyaz pirinç gibi) kısa, orta ve uzun olmak üzere farklı tane uzunluklarına sahiptir. Beslenme seviyesi aynı olacak, seçtiğiniz tahılın büyüklüğü sadece bir tercih meselesidir.

Kırmızı Pirinç Yararları

Kırmızı pirinç, aynı zamanda antioksidanların da büyük bir artışını sağlayan antosiyanin adı verilen bir bileşik nedeniyle eşsiz bir renge sahiptir. Bu bileşik ayrıca bazı kırmızı-mor meyvelerde ve yaban mersini gibi sebzelerde bulunur. Aynı zamanda dış kepek ve tahıl tohumu içerir. Bu pilav kesinlikle beyaz pilavdan daha fazla miktarda besin içerir, ancak aynı zamanda biraz daha yüksek bir maliyet olarak gelir. Kırmızı pirincin mevcudiyeti yıllar içinde artmıştır ve birçoğu, onu en besleyici pirinç çeşidi olarak görmüştür.

Beslenme Açısından Farkları

Tahıldan elde ettiğiniz şey, büyük ölçüde nasıl yetiştirildiğine ve hasat edildiğine bağlıdır. Cilalanma derecesi ve geçtiği işleme miktarı da fark yaratır. Her çeşit pilavın sağladığı temel besin maddesi karbonhidrattır, miktarı çeşide bağlıdır. Beslenme açısından, hem kahverengi hem de kırmızı pirinç birçok açıdan benzerdir. Bunun nedeni, her ikisi de temel bileşenleri – kepek tabakasını ve B1 vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve lif içeren tahıl mikrobunu muhafaza etmeleridir. Ek olarak, her ikisi de kolesterol seviyesini düşüren ve obeziteyi önleyen özelliklere sahiptir.

Ayırt edici faktör kırmızı pirinçte çeşitli antioksidanlar şeklinde gelir ve bu da beslenme seviyesinin kahverengi çeşidin üstüne birkaç çentik atlamasına yardımcı olur. Kırmızı pirincin içindeki antioksidan aktivitesinin, kahverengi pirincin neredeyse 10 katı olduğu bulunmuştur. Kırmızı pirinç aynı zamanda vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bir selenyum kaynağıdır. Öte yandan, kahverengi pirinç de iyi bir demir ve çinko kaynağıdır.

Sağlığa yararları

Hem kırmızı hem de kahverengi pirincin yüksek lifli bir bileşen içermesi nedeniyle, daha uzun bir süre için kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar ve ayrıca sindirim sistemini güçlendirir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Lif, karbonhidratların vücutta şekere dönüştürülme hızını yavaşlatır, bu yüzden bu tür şeker hastaları için daha iyi hale gelir.

Temel olarak, hem kahverengi hem de kırmızı besleyicidir, ancak kırmızı çeşidi tartışmasız en besleyicidir. O zaman bile, her ikisi de sizin için günlük bir seçenek olmayabilir, çünkü kırmızı ve kahverengi çeşitlerin çiğnenmesine karşı beyaz pirinçin yumuşak dokusuna alışkınsınız. Uzmanlar, karıştırmanın en iyisini sağlayacağına inanıyor. Parça tadı ve parça beslenmesini elde etmek için kahverengi pirinci beyaz ile karıştırın (eskisinden daha uzun süre pişirilmesi gerekir). Aynı zamanda kırmızı ve beyazı da karıştırın. Kendinizi çok farklı tatlar aramak istiyorsanız, üçünü birbiri ile karıştırmayı tercih edin!

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Chia Tohumu Nedir – Faydaları Nelerdir

Çiya tohumu olarak da adlandırılan Chia tohumu nedir ve ne gibi faydaları bulunuyor sorularına cevaben konumuzda sizlere detaylı bilgiler sunacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz