istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Kilo kaybı: Kilo verebilmek için D vitamini alımınızı artırın

Kilo kaybı: Kilo verebilmek için D vitamini alımınızı artırın

Hepimiz güneşin D vitamininin en önemli kaynağı olduğunu biliyoruz. Kemiklerimizi ve bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı oluyor, ancak kilo kaybına bile yardımcı olabileceğini biliyor musunuz? Bunu duyduğuna şaşırdığına eminiz.

D Vitamini ve kilonuz arasındaki bağlantı

D Vitamini, güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyum ve fosforun vücuttaki emilimini hızlandırır. Ayrıca bağışıklık sisteminin artmasına yardımcı olur ve az sayıda çalışma vücut ağırlığınızı korumada kilit bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Sıkı bir diyet uyguladıktan ve düzenli olarak egzersiz yaptıktan sonra bile kilo vermeyi zor buluyor. Aynı şey sizde de oluyorsa, D vitamini seviyenizi kontrol ettirin. Bazı çalışmalara göre D vitamini eksikliği kilo alımına veya şişmanlığa neden olabilir.
Güneş, doğal bir D vitamini kaynağı olduktan ve herkes tarafından kolaylıkla erişilebilir olduktan sonra bile, çalışmalar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin D vitamini eksik olduğunu göstermektedir.

Kilo kaybı için D Vitamini

Obezite ve D Vitamini arasındaki bağlantıyı kurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, fazla kilolu insanların D vitamini eksikliği ve tam tersi olduğu bulunmuştur.
Brezilyalı bilim adamları tarafından yapılan bir inceleme makalesinde, D vitamini eksikliğinin obez kişilerde yüzde 35, fazla kilolu kişilerde yüzde 24 daha yüksek olduğu ortaya kondu.
Etiyopyalı çocuklar üzerinde yapılan bir başka araştırma, çocuklarda D vitamini eksikliğinin, güneş ışığına daha az maruz kalmaya bağlı olarak vücut yağ kütlelerini etkilediğini göstermiştir.
Bu çalışmalar, D vitamini eksikliğinin bir şekilde bir kişinin vücut ağırlığını etkilediğini açıkça göstermektedir.

D vitamini alımı nasıl arttırılır

Yukarıda belirtilen çalışmaların ardından, D vitamininin vücut ağırlığınızla bir bağlantısı olduğu ve günlük alımını artırmanın bir zararı olmadığı söylenebilir. İşte D vitamini alımınızı nasıl artırabileceğinize dair bazı noktalar;
Güneşte yürüyün
Güneş, D vitamini için önemli bir kaynaktır, bu nedenle vücudunuzdaki bu mineral seviyesini arttırmak istiyorsanız sabahları yürümeye başlayın. Sabah erkenden kalk ve yürüyüşe çık. Bu sizi sağlıklı ve formda tutacaktır. Sabah 8’den sonra güneş ışınları cilde zararlıdır, bu nedenle dışarı çıkarsanız güneş koruyucu uygulayın.
D vitaminince zengin yiyecekleri diyetinize dahil edin                                                                                                                           D vitamini açısından zengin, sağlıklı kalmanız için diyetinize dahil edebileceğiniz çok sayıda gıda var. Süt, somon, badem, yoğurt, yumurta, ton balığı ve mantar gibi gıda maddelerine sahip olabilirsiniz.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz