istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kilo kaybı: Neden tok yatmak zararlıdır?

Kilo kaybı: Neden tok yatmak zararlıdır?

Her gün sağlıklı yedikten ve egzersiz yaptıktan sonra bile, kilo verme sürecinizin ilerleyişinden memnun değil misiniz ? Eğer öyleyse, o zaman bunun nedeni tok yatmanız olabilir çünkü her zaman yemeğinizi gece geç saatte yiyip ve hemen yatıyorsunuz. Gece vardiyasında çalışıyor olsanız veya geç yemek yemeyi sevseniz bile, bu belirli bir alışkanlık tüm kilo verme çabalarınızı mahvedebilir. Gece geç saatte yemek yemenin, gece geç saatte atıştırmak kadar kötü olduğunu biliyor musunuz? Her ikisi de şişkin bir göbeğe yol açabilir. Üstelik, geceleri tatlı bir şeyler içseniz bile, kilo verme planınızı sabote edebilir.

Gece geç saatlerde yemek yemek neden zararlı

Akşam yemeğini akşam 7 yerine akşam 10’da yiyorsanız, gece yarısı atıştırma kısmını atlıyorsunuz, bu kısmen iyi. Ancak bu geç saatte akşam yemeği yemek de iyi bir fikir değil. Atıştırmaktan kaçınmak için akşam yemeğinizi geç saatte yemek isterseniz, o zaman da kilo alıyorsunuz. Bunun nedeni uyku zamanlaması ve kilo kaybının birbiriyle ilişkili olmasıdır.

Uyku ve kilo arasındaki ilişki

Uyku zamanlaması ile kilo alma arasında bir bağlantı vardır. Vücudumuzun kendi programı var. Uyanma ve uyumak için kendi zamanı vardır. Ne zaman kalkıp ne zaman yemek yiyeceğini ve ne zaman uyuyacağını bilir. Vücudunuzu yanlış zamanda beslemek kilo almanıza neden olabilir. Neden bu oluyor? Yağ asidinin oksidasyonunda rol oynayan enzimler sirkadiyendir. Ne zaman glukozu metabolize etmeleri gerektiğini ve ne zaman dinlenmeleri gerektiğini bilirler. Saat 23 gibi beklenmedik bir zamanda yemek yerken, gerçekten uyumanız gerektiğinde, vücudunuzun kafası karışır. Geç yemek yemek karaciğerinizi ve diğer sindirim organlarınızı karıştırır. O sırada bir besin akışıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar, bu yüzden bu besin maddelerini daha az verimli bir şekilde işlemektedirler. Bu, vücutta daha fazla yağ depolanmasına neden olan insülin ve kan şekeri seviyeleriniz için oldukça problemli olabilir.
Aslında, yapılan çalışma gece vardiyasında çalışanlar gibi düzenli olarak geç yemek yiyenlerin, düzenli yemeklerinde yemek yiyen insanlara göre daha yüksek geniş çevresine ve BKİ’ye sahip olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl düzeltilir?

Kilo verme yolculuğunuzu yeni başlattıysanız, ilk başta geceleri yemek yemeyi atlayın. Geceleri daha az sağlıklı yiyecek seçimi yapma eğiliminde olduğumuz bir sır değil. Gece geç saatlerde bir bardak süt ve kurabiye içseniz bile, sağlığınız için iyi değildir. Sizi şok edebilir, ancak akşamları çok geç saatlerde sağlıklı atıştırma planlamanız kilo kaybı hedeflerinizi sabote etmek için yeterlidir. Uzmanlara göre yatmadan en az iki saat önce hiçbir şey yapmamanız gerekir. Bir gece partisine ya da aile toplantısına gidiyorsanız, hafif bir yemek yemeyi deneyin. Bugünlerde çoğu insan sabah ve öğleden sonra daha az yemek yiyor ve geceleri yoğun bir akşam yemeği yiyerek öğünleri arasında dengeyi koruyor, ama burası yanlış gittiği yer!

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Meyveler

İçindekilerElmaYaban MersiniAvokadoKavunKırmızı GreyfurtDomates Pek çok diyabet hastası meyvelerden tamamen kaçınır, çünkü yanlış kan şekeri seviyelerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz