istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Kilo Kaybı ve Kontrolünde Nelere Dikkat Edilmelidir

Kilo Kaybı ve Kontrolünde Nelere Dikkat Edilmelidir

Kilo kaybı ve kontrolünde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta; “ sıhhatli beslenme” ve “Düzenli fiziksel aktivite”

Kilo kontrolü en az zayıflama kadar önemli bir süreç. zayıflama süreci yapılmasından sonra kaybedilen kiloların ani bir şekilde geri gelmemesi için zayıflarken gösterilen gayreti kilo korurken de devam ettirmek gerekiyor. Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysu Bekci konunun mühim noktalarına sizler için değindi.

Verdiğiniz kiloyu denetim altına alarak hızla kilo alışına mani olabilirsiniz

Bu süreçte tek hedefiniz kilo kaybı olmamalıdır. Kilo almamıza neden olan beslenme alışkanlıklarınızı ve hayat biçiminizi detaylıca inceleyip, adım adım değişiklikleri hayata geçirmek ve ülkü kiloya ulaştıktan sonra da kazanılan davranış değişikliklerini korumak önemlidir.

Eğer zayıflarken tek tip beslenme programlarını ve aşırı düşük enerjili diyetleri seçerseniz hızlı kilo kayıplarının ardından aynı hızda kilo alabilirsiniz. uygulanan düşük kalorili diyetler metabolizma hızınızı yavaşlatarak kilo koruma dönemine geçtiğinizde hızlı kilo artışına neden olacaktır.

Yalnızca dengeli beslenmek kilo kontrolü için yeterli mi ?
Kilo kaybı ve kontrolü için iki basamak bulunmaktadır. Birincisi; sıhhatli beslenme, ikincisi; düzenli fiziksel aktivitedir. Düzenli fiziksel aktivite vücudunuzun şekillenmesini ve fit bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta sporun sürekliliğidir. Vücuda çok yüklenmeden gün aşırı yapılan 45 dakika, 1 saatlik spor ülkü kiloda kalmanızda destekçi olacaktır.

Kilo kontrolü kişiye hususi mi olur?
Nasıl diyet programları kişinin parmak izi benzeri insana özelse koruma programları da insana özel olmalıdır. nedeni ise her birey yaşına, boyuna, cinsiyetine, oksijen karbondioksit satürasyonuna göre farklı bazal metabolizma hızına sahiptir. Harcanan enerjiye göre alınan enerji de kişiden insana değişiklik gösterecektir.

Kilo kontrolü verici yiyecekler nelerdir?
Maalesef kilo verdiren yahut kilo korumamıza yardımcı olan mucize bir besin kaynağı bulunmamakta. Alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak sihirli dokunuşlar kilo problemlerinizin uzun dönemler ortadan kalkması konusunda mucizeler yaratacaktır.

İşte kilo korumanın ya da sağlıklı beslenmenin ABC’si ;

 • İki haftada bir tıpkı kıyafetlerle tartılın.
 • Az az, sık yoğun beslenin. 3 ana 2 ya da üç ara öğün yapın. Asla öğün atlamayın.
 • Kahvaltı öğününü tam olarak atlamayın.
 • Düşük enerjili fakat doyurucu ve besleyici besinleri tercih edin.
 • Beyaz ekmek yerine çavdar yada tam buğday ekmeği tüketin.
 • Porsiyon ölçülerinizi küçültün. evvela gözünüzü, sonra karnınızı doyurun.
 • insandan insana değişmekle birlikte günde ortalama 2, 2,5 litre su tüketin.
 • Yürüyebileceğiniz mesafedeki yerlere yürüyerek gidin.
 • Merdiven yerine asansörü tercih edin.
 • Asla aç karnına alışverişe çıkmayın.
 • Kaliteli uyku uyuyun. Bölünen uykular vücudunuzun dinlenmesine izin vermediğinden gün boyunca metabolizmanız yavaş çalışacak ve kilo korumanız zorlaşacaktır.
 • Zayıflama sürecinde kazandığınız alışkanlıklarınızı hiçbir süre terk etmeyin.
Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz